Post Image
1463

İngilizce Okuma Teknikleri – ReadTheory

İngilizce okuma teknikleri üzerine sizlere faydalı makaleler yazmaya devam ediyorum. Bu makalemde de İngilizce okuma tekniklerinden olan ReadTheory uygulamasını anlatacağım.

İngilizce okuma alışkanlığı bize o dili anlamamızda ve yeni kelimeler öğrenmemizde yardım eder. İngilizce kitap okuma, haber okuma, kısa metinler ve hikayeler okuma çalışmaları yabancı dil öğrenmeye çalıştığımız dönemlerde ve sonrasında her zaman faydalı bir konu olmuştur. Okuma üzerine çeşitli teknikler mevcuttur. Bunları size zaman zaman blogumda anlatıyorum. Bu makalemizde de özellikle İngilizce öğretmenleri için faydalı bir kaynak olabilecek İngilizce okuma uygulamasından bahsedeceğim.

Uygulamamızın adı ReadTheory. Bu uygulamadaki temel mantık kişinin seviyesini belirlemek ve kişiye seviyesine uygun okuma metinleri sunmak. Tabi ReadTheory, kişinin seviyesini de yine okuma metinleriyle belirliyor. Durun size daha detaylı açıklayayım.

ReadTheory İngilizce Okuma Tekniği Nedir?

ReadTheory, okuma becerisini değerlendiren ve öğrencilere “kendi seviyelerinde” İngilizce parçalar okumaları için metinler sağlayan çevrimiçi okuma anlama programıdır. Sitede 1000’in üzerinde bilgi ve anlatı metni mevcuttur. ReadTheory’nin algoritması, öğrencinin performansını algılar ve okuma gereksinimlerine uyacak şekilde öğrencinin karşısına kendi seviyesinde okuma metinleri çıkartır.

Site adresi: readtheory.org

ReadTheory’nin Sunduğu İmkanlar Nelerdir?

Sitede öğrencilere sunulan okuma parçalarının sonunda anlamayı ölçen test soruları vardır. Öğrenciler sınav sorularını okuyup cevaplarken, ReadTheory her öğrenci için doğru seviyeyi bulmayı amaçlar.

Sınav sonuçlarının ve değerlerin okunduğu bir analiz sayfası mevcuttur. Çalışmalarla ilgili analizler bu sayfadan sunulur.

Site içerisinde çeşitli aşamalar vardır. Sorulara verdiğiniz doğru yanıtlara ve geliştirdiğiniz seviyenize göre bu aşamalar teker teker aktif olur. Böylelikle okuma parçalarının ve sınavların zorlukları artarak devam eder.

İlginizi çekebilir: İngilizce Seviyeleri

Web tabanlı ve hem masaüstü hem de mobil cihazlarda kullanılabilir, böylece öğrenciler hesaplarına bulundukları her yerden erişebilirler.

Ayrıca, site üzerinde öğretmenler için özel bir hesap oluşturulabilir. Bu hesapla öğretmenler öğrencilerini takip ederler ve analiz edebilirler. ReadTheory, öğretmenlerin öğrencilerin okuma seviyelerini tek tek değerlendirmek yerine site üzerinden kolaylıkla seviye analizlerini görmelerine olanak tanır. Onlara zaman kazandıran bir araçtır.

ReadTheory Nasıl Kullanılır?

Başlamak için, öğretmenlerin ücretsiz bir hesap oluşturmaları gerekir. Sonra site panelinden yeni bir sınıf oluştururlar (en fazla 35 öğrenci hesabını destekleyebilir). Öğrenciler de ücretsiz kayıt olabilirler.

ReadTheory üyelik seçenekleri

Öğretmenlerin öğrencileri takip edebilmesi için; öğrenciler, öğretmenlerinin bilgilerini üye girişi yaptıktan sonra üst menüdeki “My Teacher” sayfasından gerekli yerleri öğretmenine göre doldurarak sağlamalıdır. (My Teacher sayfası bazı mobil ekranlarda görünmeyebilir. Ekranı yan çevirin ya da bilgisayardan giriş yaparak ayarlarınızı tamamlayın.)

Öğrenciyseniz ve yeni üye olduysanız, sistem seviyenizi belirleyebilmek için başlangıçta sizi küçük bir testten geçirir. Bu test sonucuna göre karşınıza çıkacak soruların zorluk seviyeleri tespit edilir. Sonrasında sitenin ana sayfasında karşınıza gelen İngilizce okuma metinleri okuyarak seviyenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz.

Bu makalemde sizlere ReadTheory İngilizce okuma tekniğinden, nasıl bu tekniği uygulayabileceğinizden ve bu tekniği uygulamanızı sağlayacak internet sitesinden bahsettim. Umarım işinize yarar. Soru ve yazmak istediklerinizi aşağıdaki yorum alanından bana ulaştırabilirsiniz.

Ayrıca daha önce İngilizce Dinleme Metinleri üzeri yazdığım makaleyi de okumanızı tavsiye ederim.

İyi çalışmalar.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
0 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yapanlar
Senem Karabağ Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Senem Karabağ
Ziyaretçi
Senem Karabağ

teşekkür ederiz harika bilgiler için…