Post Image
1957

İngilizce Dinleme Metinleri ve Egzersizleri

İngilizce dinleme metinleri, İngilizcenizin dinleme yönünü geliştirme konusunda size her zaman ihtiyaç olacaktır. İngilizce listening yeteneğinizi geliştirmek için denenecek birçok yol vardır. Bu yazımda da bir arkadaşımdan öğrendiğim ve sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm bir mobil uygulamadan bahsedeceğim.

İngilizce öğrenme üzerine çalışmalar yapmaya başladığınızda belki de en zorlandığınız konu dinleme yeteneğinizi geliştirmenizdir. Okuduğunuzu anlamak ve düşündüğünüzü yazabilmek, kelime ve dil bilgisi gerektirir.  Ama İngilizce dinleme ve konuşma konusu bambaşka bir konudur. Sadece kelime ve dilbilgisi bilmek yetmez, duyu organlarınızı da kontrol edebilmeye ve odaklanmaya ihtiyacınız vardır.

İngilizce dinleme yeteneğinizi geliştirmenin birçok yolu ve yöntemi vardır. Blogda daha önce İngilizce dinleme yeteneğinizi geliştirme üzerine size faydalı olabilecek “İngilizce Öğrenmek İçin Youtube Kanal Önerileri” başlıklı bir makale yayınlamıştım. Bu makaledeki video kanallarını takip ederek yayınlanan videoları her gün düzenli olarak dinlerseniz İngilizce listening alışkanlığını zamanla kazanacağınızdan bahsetmiştim. Bugün de sizlere İngilizce dinleme alışkanlığınızı geliştirmenize katkı sağlayacak İngilizce metinli dinleme uygulamasından bahsedeceğim.

Sizlere bahsedeceğim mobil uygulamamızın adı, LearnEnglish Podcasts.

Uygulamayı anlatmaya geçmeden önce Podcast nedir ondan bahsetmek isterim. Podcast, internet üzerinden otomatik olarak indirilebilen ve dijital formatta yer alan, müzik veya konuşmadan oluşan bir programdır. Sizlere bahsedeceğim bu İngilizce dinleme metinleri bulunan uygulamamız da bir podcast uygulamasıdır.

LearnEnglish Podcasts Uygulaması Nedir?

LearnEnglish Podcasts uygulaması, konuşmaları dinlemenize ve anlamanıza yardımcı olacak 80’den fazla bölüm ve 20 saatten fazla ücretsiz dinleme sağlayarak günlük İngilizce öğrenmenize yardımcı olan bir mobil uygulamadır. Uygulamayı Play Store ve App Store’dan kolaylıkla indirebilirsiniz.

Uygulamanın her bölümü, Tess, Ravi, Adam ve Rob’a ev sahipliği yapıyor. En sevdikleri ünlüler ve yerler gibi gündelik konular hakkında konuşmak, hafta sonu için planlar yapmak, bir akşam yemeği partisine katılmak ve hangi şehirlerde yaşamak istediklerini konuşmak için farklı insanlarla sohbet ediyorlar.

İngilizce dinleme metinleri ve egzersizleri

Bu yazım da ilginizi çekebilir: İngilizcenizi geliştirebileceğiniz ücretsiz mobil uygulama

Dinle, Oku ve Anladığını Kontrol Et

Her bölümde, İngilizce dinlemelerinizi yaparken hareketli bir audioscript (dinlediğiniz metinleri ekranda belirgin şekilde gösteriyor) yardımıyla da İngilizce dinleme metinlerini kolaylıkla takip edebiliyorsunuz. Sesli komut dosyası, dinlemeye odaklanmanıza yardımcı olmak için vurgulu anlatımlara yer veriyor. Ayrıca dinlediğiniz konularla alakalı anlama soruları her bölümle birlikte uygulamada mevcut. Böylece dinlemenizi ve sohbeti anlayıp anlamadığınızı kontrol edebiliyorsunuz.

Arka Planda Çalma ve Çevrimdışı Erişim

Uygulamanın en sevdiğim özelliklerinden birisi de ekran kapatıldığında bile sesin arkada çalıyor olması. Youtube gibi ekranı kapattığınızda kapanmıyor. Arka planda çalmaya devam ediyor. Ayrıca bölümleri tabletinize veya telefonunuza indirebilir ve çevrimdışı dinleyebilirsiniz (Gününün 2 saati metroda geçen birisi olarak benim gibi kişiler için özellikle muhteşem bir uygulama). Tabi tabletinizde veya telefonunuzda yer açmak için dinledikten sonra bölümleri silebilirsiniz.

İngilizce dinleme metinleri bulabileceğiniz ve çevrimdışı bile dinleyip metinleri takip edebileceğiniz bu güzel uygulama hakkında yazacaklarımı bunlarla sınırlayalım. Sormak istediğiniz sorular varsa aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: İngilizce Günlük Konuşma Cümle Kalıpları

9
Kimler Neler Demiş?

avatar
6 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
7 Yorum yapanlar
Mehmet OrtaçAhmet TosunSerdar KuzuKenar YazarıYAVUZ Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
erkan
Ziyaretçi
erkan

çok güzel bir uygulamaymış, teşekkürler.

Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi
Recep Hilmi Tufan

İndirip deneyimlemek gerekir. Teşekkürler…

YAVUZ
Ziyaretçi
YAVUZ

Programda dinlerken konuşmaların hızını yavaşlatabiliyoruz. Bende bu özelliği çok beğendim. Hızlı konuşmaları anlayamayan biri olarak uygulamaya böyle bir özellik eklemelerine sevindim. Paylaşım için teşekkürler.

Serdar Kuzu
Ziyaretçi
Serdar Kuzu

google podcast uygulamasını uzun süredir kullanıyorum. kaliteli ses kayıtlarını dinlemek hoşuma gidiyor. Hatta bir ara alem fm radyosunu yayınlarını dinliyordum. teknolojinin nimetlerini kullanmak o kadar güzel ki. bu tğür uygulamalar ile teknoloji daha da anlamlı hale geliyor.

Ahmet Tosun
Ziyaretçi
Ahmet Tosun

Güzel içerik olmuş ellerinize sağlık.

Mehmet Ortaç
Ziyaretçi
Mehmet Ortaç

Uzun zamandır böyle bir uygulama arıyordum. Genelde Spotify ve iTunes üzerinden podcastleri dinliyordum. Ancak bu uygulama daha organize ve faydalı gibi görünüyor.