Post Image
747

Ücretsiz Yapay Zeka Kursu – Elements of AI

Bu yazıda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğüm ücretsiz yapay zeka kursu “Elements of AI” hakkında bilgiler vereceğim.

Kelime anlamıyla Yapay Zeka (artificial intelligence – AI), bir bilgisayar veya bilgisayar kontrollü robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde gerçekleştirebiliyor olmasına deniyor. Diğer bir deyişle; görevleri yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre yinelemeli olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına geliyor.

Robotik teknolojilere ilgili biri olarak, daha önce sizlere “UiPath nedir?” başlığı altında Robotik Süreç Otomasyonu (Robotic Process Automation – RPA) hakkında bilgiler vermiş ve UiPath platformundan bahsetmiştim.

Bu yazıda da ücretsiz yapay zeka kursu “Elements of AI hakkında bilgiler vereceğim. Bir de yazı sonunda genel bir mesaj vererek yazıyı sonlandıracağım 🙂 . Umarım herkes için faydalı bir yazı olur.

Elements of AI – Ücretsiz Yapay Zeka Kursu

Finlandiya’da bulunan Helsinki Üniversitesi ve Reaktor firması 2018 yılının mayıs ayında Yapay Zeka üzerine farkındalık oluşturmak için herkesin erişebileceği bir site kurdu. Erişimin ücretsiz olduğu bu sitede Yapay Zeka teknolojisi üzerine kurslar yayınlamayı hedeflemişlerdi.

Ayrıca hedefleri arasında bir de Fin nüfusunun %1’lik kısmına yani ortalama 54.000 kişiye ulaşmak vardı. Elements of AI, beklentileri dört ay gibi kısa bir sürede aşarak dünya çapında 90bin kişiye fayda sağladı.

Elements of AI, yalnızca yapay zeka hakkında bilgi vermekle kalmayıp aynı zamanda yapay zekanın günümüz dünyasına getirebileceği fırsatlardan da haberdar ediyor.

Şimdilik yalnızca internet sitesi üzerinden erişilebilen yapay zeka kursları, ücretsiz olarak sunuluyor. Tabi bu kurslara bireysel olarak başvurulacağı gibi şirket aracılığıyla da başvurulabiliyor.

*Bankacılık, telekom ve sağlık sektörlerinde hizmet veren 200’ün üzerinde organizasyon, çalışanlarını eğitmek için bu siteyi tercih ediyormuş.

Elements of AI Yapay Zeka Kursları İçeriği Nedir?

Elements of AI, yapay zeka ve onun çalışma prensibiyle alakalı bilgilere ulaşmak isteyen herkes için uygun diyebilirim. Sitede bulunan ücretsiz çevrimiçi yapay zekâ kursları, “Yapay zeka nedir?“, “Yapay zekayla problemler nasıl çözülebilir?“, “Gerçek hayatta Yapay zeka“, “Makine öğrenimi“, “Nöral Ağlar” ve “Çıkarımlar” olarak 6 farklı bölümden oluşuyor.

Ücretsiz Yapay Zeka Kursu – Elements of AI

Kurs içerisinde 25 sınav bulunuyor. Bu sınavların bazıları doğru/yanlış şeklindeki testlerden oluşurken bazıları da eşleştirme yöntemiyle yapılıyor. Ayrıca bazı bölümlerin sonunda sizden verilen bir soru ya da ifade hakkında yorumlarınızı yazmanız isteniyor.

Burada bulunan yapay zeka kurslarını tamamlamanız hızınıza bağlı olarak 30 – 60 saat arasında değişiyor. Kurslar için şimdilik Türkçe dil desteği bulunmuyor. Kursun sonunda sertifikanızı da alabiliyorsunuz.

Kursa üye olmak ve yapay zekayı daha yakından keşfetmek için: https://course.elementsofai.com

#Mesaj

Gelişmiş ülkeler sınıfında olmayışımızı her zaman bir bahaneye dayandırıyoruz. Dış güçler, savaş, matbaanın geç gelmesi…

Geçmişte olan biten her şeyi bir kenara bırakalım. İçerisinde bulunduğumuz dijital çağı kaçırır ve adapte olamazsak artık sığınacak en ufak bir bahanemiz bile kalmayacak.

Sözlerimi fazla uzatmadan vermek istediğim mesajı şöyle özetleyeyim; Yapay Zekâ yarının değil, bu günün teknolojisidir! Kaçırma!

“Yapay zeka olarak ifade ettiğimiz çalışma, öğrenmenin her yönünün veya zekanın başka herhangi bir özelliğinin prensip olarak simule edilebileceği ve makineler tarafından hayata geçirilebileceği varsayımına dayanmaktadır.”

John McCarthy

Kaynak:

https://www.helsinki.fi/en/news/data-science-news/finland-is-challenging-the-entire-world-to-understand-ai-by-offering-a-completely-free-online-course-initiative-got-1-of-the-finnish-population-to

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir