Post Image
621

Louvre Müzesi; En Çok Merak Edilen Müze

Dünyanın en büyük müzesi unvanına alan müze adını güç, kuvvet anlamına gelen”Lower” kelimesinden almıştır.Louvre, 13.yüzyıl başlarında kral Philippe Auguste tarafından kale olarak inşa ettirilmiştir. 1546 yılında I. François’in emriyle Fransız krallara konut olması için saraya dönüştürülmüş.

XIV. Loius’in kraliyet ailesiyle Versay Sarayı’na taşınmasıyla Louvre, Roma ve Yunan medeniyetlerinden kalma önemli eserleri sadece kraliyet koleksiyonunda sergilemiştir. Louvre, Loire’nin kıyısına taşınınca bakımsız kalmış ve 1564’te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış olup, III. Napolyon zamanında tamamlanabilmiştir.

Müze bir zamanlar Napolyon müzesi olarak adlandırılmış. 1692 yılında heykeltıraşlık ve edebiyat okulları olarak kullanılmaya başlanmış olan müze Fransız ihtilalinden sonra Fransa’da 1793 tarihinde açılan ilk devlet müzesi olarak yerini almıştır.

Müze konum olarak Fransa’nın meşhur Paris kentinde Sen Nehri’nin kıyısında yer alır. 1871 yılında bir yangın tehlikesi atlatan müze, son halini 1932 yılında almıştır.

Louvre Müzesi

Louvre Müzesinin Bölümleri

Müze yedi bölümden meydana gelmektedir.

Bu bölümler;

  • Mısır Sanatları Bölümü; Bu bölümde birçok Mısır krallığına ait eserler sergilenir. Mısır krallıklarındaki eserleri merak edenler mutlaka bu bölüme uğramalıdır.
  • Resim Bölümü; ortaçağ Fransız ve Avrupa resim koleksiyonlarına rastlanır. Bu bölüm önümüze Leonardo da Vinci’nin meşhur eseri olan Mona Lisa’nin yanında birçok eserini ev sahipliği yapmakla birlikte, Vaftizci Yahya, Azize Meryem gibi önemli eserleri bu müzede karşınıza çıkacaktır.
  • Heykel Bölümü; 1824 yılında modern heykeller bölümü ziyarete açılmış olup, Winged Victory of Samothrace ve Veci en yeni bölümüdür. Michelangelo’nun İsyancı Köle ile Ölmekte Olan Köle eserleri heykel bölümünde mutlaka görmeniz gereken sanat eserleridir.
  • Doğu Sanatları Bölümü; Bu bölüm kendi içinde kategorilere ayrılmıştır. Bu bölüm İslamiyet’in yayılmasından önceki döneme ait birçok esere rastlayabilirsiniz. Sümer medeniyetine ait çivi yazması yazılar ve buna benzer sanat eserleri yine bu bölümde yer alır. İslami sanat eserlerinin de yer aldığı müzede 13 farklı ülkeden eserler toplanmıştır.
  • Yunan Sanatları Bölümü; MÖ 2000 yılı ile M.S. 3. Yüzyıl sanatlarına ve çinilerine, tarihleri Cilalı Taş Devri’nden M.S. 6.
  • Sanat Eserleri Bölümü; ortaçağdan günümüze kadar gelen süsleme sanatı örneklerine.
  • Desen Bölümü

Müzede Bulunan Tüm Eserleri Görebilir miyiz?

Müzede yaklaşık sergilenen eser sayısı 35 bin olduğu belirtilmekte olup, diğer eserler ziyaretçilere açık değildir.

Müzedeki Görmemiz Gereken En Önemli Eserler Hangileridir?

Tabi tüm eserler orijinal ve değerli olduğu için ayırt etmek zor. Örnek vermek gerekirse; Rampin Binicisi, Atina’da bulunduğu belirtilen en eski heykellerdendir. Marsyas’ın Eziyeti, önemli heykellerden biridir.

Milo Venüsü, Yunanistan’da bulunmuş önemli bir heykeldir. Hammurabi Kanunları, Mezopotamya’da bulunan en eski yazı kanunlarındandır. Türk Hamamı, Jean Auguste Dominique Ingres tarafından yapılan bir tablodur. Ölmekte Olan Köle ve İsyancı Köle, İtalyan Rönesans sanatçısı Michelangelo tarafından yapılan bir heykeldir.

Üç Güzeller Heykeli, Antik Roma’dan esinlenerek yapılmıştır. Tiber Nehri, Roma Mitolojisiyle ilgili olduğu düşünülen bir heykeldir. Oturan Katip, Mısır’da yapılmış bir heykeldir. Nike Heykeli, Yunan mitolojisi zafer tanrıçasının mermer heykelidir.

Heracles heykeli, Yunan heykelinin Roma kopyası olarak bilinir. Versay Dianası, görülmesi gereken heykellerdendir. Mona Lisa, Leonardo da Vinci’nin meşhur eseri olan tablo birçok kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Meşhur Louvre Piramidi Hakkında Bilgi Alabilir miyiz?

1989 yılında Çinli mimar I. M. Pei tarafından yapılmıştır. Camdan tasarımıyla ilgi çeken eserler arasına girer. Ana giriş olarak kullanılan piramit, Louvre Müzesine yapılan son ek kısımdır. Yüksekliği 20.6 metredir. Louvre Piramidi bugünlerde birçok kişinin beğeni ile önünde fotoğraf çektirdiği bir eserdir.

Louvre Müzesi Bahçeleri; Önemli eserlere ev sahipliği yapmasının yanında bahçeleriyle de dikkat çeken Louvre Müzesi birçok ziyaretçiyle The Tuileries ve Carousel isimli iki bahçesinde de buluşuyor. Bu bahçelerde de birçok sanat eserine rastlayabilirsiniz. Dünyanın en büyük ve en çok merak edilen müzesini Paris’e gittiğinizde gezmeyi ihmal etmeyin.

Louvre Müzesi Bileti ve Giriş Ücretleri

Louvre Müzesi dünyanın en çok ziyaret alan müzesi olup; yaz-kış her dönem oldukça yoğundur. Bu nedenle biletinizi almadan doğrudan Louvre’a giderseniz oldukça uzun bir bilet kuyruğunda saatlerce beklemeniz olasıdır.

Louvre Müzesi için oldukça çeşitli tur ve bilet seçenekleri bulunmakta olup; bu konuda Müze Biletleri sitesinin Louvre Müzesi adlı yazısına göz atmanızda fayda var. Ayrıca Eyfel Kulesi’ni de ihmal etmemenizi öneririz.

BENZER YAZILAR

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
0 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yapanlar
Ben kuzgun Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Ben kuzgun
Ziyaretçi
Ben kuzgun

Acaba şimdiki yapılar da 1-2 bin yıl sonra eski yapılar gibi rağbet görecek mi? En çok merak ettiğim bu 🙂