Post Image
2314

İngilizce Seviyeleri ve Açıklamaları (A1, A2, B1, B2, C1, C2)

İngilizce seviyeleri, İngilizce dilini ne derece bildiğimizi gösteren ve uluslararası camiada herkes tarafından kabul görmüş bir ölçüttür. İngilizce dil seviyeleri ile yabancı dilinizin ne derece ilerde olduğunu öğrenebilir ve başkaları ile kıyas yapabilirsiniz.

İngilizce seviyeleri, günlük ve iş hayatımızda sürekli karşımıza çıkan bir durumdur. İngilizcenizin hangi seviyede olduğunu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır. Bir iş başvurusunda veya bir yabancı dil kursuna yazılacağınızda İngilizce seviyeleri sürekli karşınıza çıkar. Sizin İngilizce dil seviyeleri konusunda bilginizin olması karşınıza gelecek benzer durumlarda faydanıza olacaktır.

İngilizce seviye belirleme üzerine birçok kurs ve sınavlar mevcuttur. Bu sınav ve kurslardan İngilizce seviyenizi belirleyebilir ve bir üst seviyeye çıkabilmek için hangi vasıflara ihtiyacınız var öğrenebilirsiniz. Ben de bu makaleyi sizlere İngilizce seviyeleri hakkında bilgi vermek ve kendi dil seviyenizi öğrenmeniz için bir kaynak olması açısından kaleme almak istedim. Bu yazıda İngilizce dil seviyeleri ve açıklamaları hakkında bilgiler bulabilirken, kendi seviyenizin ne olduğunu da aşağı yukarı belirleyebileceksiniz. Lafı fazla uzatmadan hadi konumuzun özüne giriş yapalım…

Ortak bir değerlendirme sistemi olan Avrupa Dilleri Ortak Çerçeve Sınıflandırılması (İngilizce: The Common European Framework) diğer bir adıyla CEFR, 2000’li yılların başından beri gittikçe yaygınlaşan diller için belirlenmiş değerlendirme ve referans sistemidir.  İngilizce seviyeleri referans sistemi 3 ayrı seviyeden oluşuyor.

  • Temel kullanıcı (A1 ve A2 seviyeleri)
  • Bağımsız kullanıcı (B1 ve B2 seviyeleri)
  • Usta kullanıcı (C1 ve C2 seviyeleri)

İngilizce Temel Kullanıcı (A1 ve A2 Seviyeleri)

İngilizce A1 Seviyesi (Başlangıç)

Çok temel ifadelerin ve günlük tabirlerin kullanıldığı seviyedir. Bu seviyedeki kişiler kendisi hakkında temel bilgiler verebilir, başkasını tanıtabilir, nerede yaşadığı, ailesi, sahip olduğu şeyler gibi kişisel konularda sorular sorabilir ve bu sorulara cevaplar verebilir. Karşıdaki kişinin yavaş, net ve kolay cümleler kurması koşuluyla basit bir şekilde etkileşimde bulunulan seviyedir.

İngilizce A2 Seviyesi (Elementary İngilizcesi)

Bu dil seviyesindeki kişi, en yakınındaki alanlarla ilgili olarak (aile bilgileri, çok temel kişisel bilgiler, alışveriş, iş vb.) kurulan cümleleri anlayabilir ve cevap verebilir. Bildik ve rutin konularda basit ve doğrudan fikir alışverişi gerektiren durumlarda karşısındaki kişi ile iletişim kurabilir. Kendi geçmişi, yakın çevresinin durumunu ve önde gelen ihtiyaçlarına dair durumları basit kelimelerle anlatabilir.

İngilizce A2 Seviyesindeki birisi Cambridge KEY (KET) sertifikasına sahip olabilir.

İngilizce Bağımsız Kullanıcı (B1 ve B2 Seviyeleri)

İngilizce B1 Seviyesi (Orta Seviye İngilizce)

Bu İngilizce seviyelerindeki kişiler, genellikle işte, okulda, tatilde ve buna benzer yerlerde karşılaşılan bildik konulardaki açık standart bilgilerin temel noktalarını, özünü anlayabilir. Tatile çıktıklarında muhtemelen o dilin konuşulduğu bir bölgeyi gezerken zorluk çekmeden en çok meydana gelebilecek durumlarla başa çıkabilir. İngilizce B1 seviyesindeki bir kişi, bildik ya da kişisel ilgi alanına dair konular üzerine bağlantılı basit metinler üretebilir ve karşıdaki kişiye aktarabilir. Tecrübeleri ve etkinlikleri, hayalleri, umutları ve isteklerini anlatabilir. Ayrıca düşünceler ve planlara yönelik kısaca nedenler belirtebilir ve açıklamalar yapabilir.

İngilizce B1 seviyesindeki bir kişi Cambridge Preliminary (PET), BEC Preliminary, IELTS seviye 4’e benzer bir İngilizce seviyesindedir. Bunlara ek olarak, İngilizce TOEFL puanı 57-86 arasındadır.

Daha önce paylaştığım “İngilizce Test Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları” başlıklı yazıyı da incelemenizi öneririm.

İngilizce B2 Seviyesi (Orta Üstü İngilizce Seviyesi)

Bu seviyedeki kişiler karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir ve anlatabilirler. Kendi uzmanlık alanındaki teknik konuşmalar da dahil olmak üzere karmaşık metinlerin ana fikirlerini anlayabilir. Ana dilinde konuşan karşıdaki kişi ile bir akıcılık ve doğaçlamayla etkileşim kurabilirler. Geniş bir yelpazedeki konularda net, detaylı metin üretebilir ve çeşitli fikirlerin avantajlarını ve dezavantajlarını belirterek bir konu hakkındaki ana bakış açısını belirtebilir.

İngilizce B2 seviyesindeki bir kişi Cambridge First Certificate- English FCE certificate, BEC Vantage, IELTS seviye 5-6, TOEFL 87-109’a benzer derecede bir İngilizce bilgisine sahiptir.

Usta (Gelişmiş Seviye) Kullanıcısı (C1 ve C2 Seviyeleri)

İngilizce C1 Seviyesi (İleri İngilizce Seviyesi)

İngilizce C1 seviyesindeki bir kişi, çok sayıda karmaşık, zorlu, uzun metinleri anlayabilir, altlarında yatan anlamı fark edebilir. Dili sosyal, akademik ve mesleki amaçlar için esnek ve etkili bir şekilde rahatlıkla kullanabilir. Konuşması akıcı ve açıktır. Kendini ifade etme çabasına girmez. Organizasyon kalıpları, bağlaçlar ve bağlılık sağlayan ifadelere dair kontrollü bir kullanım gösterir. İngilizceyi güzel kullanarak açık, iyi yapıda, detaylı metinler üretebilir.

İngilizce C1 seviyesindeki bir kişi, Cambridge Advanced (CAE), BEC Higher, IELTS seviye 7, TOEFL 110-120, TOEIC puanı 880’e benzer derecede bir İngilizce bilgisine sahiptir.

İngilizce C2 Seviyesi (Yeterlilik İngilizce Seviyesi)

İngilizce C2 seviyesi, İngilizce seviyeleri sıralamamızın en sonuncu ve en ileri seviyesidir. Bu seviyedeki kişiler, duyulan ya da okunan hemen her şeyi kolaylıkla anlayabilir. Karmaşık durumlarda bile anlamın daha ince taraflarını ayırt ederek kendini doğal, çok akıcı ve kesin bir şekilde ifade edebilir. İngilizce dilini ana dili gibi kullanabilen, yerel konuşma aksanlarına hakim kişilerdir. Bu kişiler, kolay anlaşılır bir sunumla argümanları ve ifadeleri yeniden yapılandırarak farklı sözlü ve yazılı kaynaklardaki bilgileri özetleyebilir.

İngilizce C2 seviyesindeki bir kişi, Cambridge English Proficiency (CPE), IELTS sınavı 8-9’a benzer derecede bir İngilizce bilgisine sahiptir.

İngilizce seviyeleri ve açıklamaları üzerine yazdığım makalemin sonuna geldim. Umarım sizler için  faydalı bir yazı olmuştur. Önümüzdeki günlerde kendi İngilizce seviyenizi öğrenebileceğiniz online kaynakları paylaşacağım bir makale yayınlamayı düşünüyorum. Kenar Yazarı Blogu sık sık ziyaret etmeniz dileğiyle, İngilizce çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Eklemek veya sormak istediğiniz bir konu varsa aşağıdaki yorum alanından bana ulaştırabilirsiniz. Selametle…

Daha önce paylaştığım “İngilizce Günlük Konuşma Cümle Kalıpları” başlıklı yazıyı da incelemenizi öneririm.

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
4 Yorum yapanlar
BaranMehmet OrtaçKenar YazarıRecep Hilmi Tufan Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi
Recep Hilmi Tufan

Hâlâ var mı bilmiyorum ama 9 sene önce YDS vardı. Oradan 86 almıştım. B2 mi oluyor acaba?

Mehmet Ortaç
Ziyaretçi
Mehmet Ortaç

Bu seviyeler testlere ve kurslara göre değişiyor sanırım. Görüşme yaptığım her kursta farklı seviyede çıkmıştım bir ara. Şimdi B2 sanırım seviyem.

Baran
Ziyaretçi
Baran

Avrupa’a birçok üniversite minimum B2 seviyesi istiyor. Sınavlar da aslına bakarsanız hiç kolay değil. Öncesinde benzer sınavlar çözüp hazırlıklı olmak lazım. Bir de hangi kurumun sınavını yapacağınıza dikkat edin. Acemi kurumlara gereksiz para verip ilkel online yöntemlerle, sistem hatalarından dolayı mağdur olabiliyorsunuz.