Post Image
786

İngilizce Çizgi Film Önerisi: Final Space

Bu yazımda İngilizce çizgi film önerisi yapacağım. İngilizce çizgi film tavsiyesi olarak Final Space çizgi dizisinden bahsedeceğim.

Küçük yaşlardan beri çizgi film izlemeyi seven birisiyim. Yaş ilerledikçe çizgi film izleme alışkanlığımı animasyon filmleriyle devam ettirdim. Bir ara Japon çizim sanatıyla ekranlara aktarılan anime diziler izlemeyi denedim ama çok ısınamadım.

İngilizce dinleme ve okuma alışkanlığımı geliştirmek için sürekli dizi ve filmler izliyorum. Özellikle alt yazısı ve seslendirmesi İngilizce olan dizi ve filmlerin seviyeme uygun olanlarını tespit ediyor ve izlemeye koyuluyorum.

Son izlediğim The IT Crowd dizisini de bitirmemle birlikte yeni bir dizi arayışına başladım. Bu sefer farklı bir şeyler izlemek istiyordum. Netflix üzerinden kendime bir liste oluşturdum. Sonra bu listede İngilizce çizgi filmlere ve bilimkurgu alanına yöneldim ve diğer dizileri elemiş oldum. En sonunda 2 çizgi dizi arasında kaldım. Bunlardan birisi Rick and Morty iken diğeri de Final Space oldu.

İngilizce çizgi film izlemeye karar vermem ve seçeneklerimi 2’ye düşürmemden sonra Google’da belirlediğim çizgi diziler hakkında inceleme yaptım ve yorumlara kısaca bir göz gezdirdim. Genelde herkes Rick and Morty izliyor ve çıtanın Everest’e çıktığından bahsediyorlardı. Ben de ters açıdan olaya bakarak Final Space izlemeye karar verdim.

Rick and Morty madem bilim-kurgu türündeki çizgi filmler içerisinde en iyisi olarak görülüyordu, onu sonraya saklamak ve Final Space’e bir şans vermek istedim. Çünkü en iyiyi izledikten sonra diğerlerine ısınmak kolay olmayabilirdi. Sonrasında zaten elimde izleyeceğim övgü dolu bir çizgi film seçeneği vardı. Final Space’i beğenmezsem, yeni bir dizi aramayla uğraşmayacaktım.

Final Space

Final Space İncelemesi ve Konusu

Final Space, uzayda geçen ve bilim-kurgu, komedi türünde bir çizgi film. Filmin kendisi kadar ilk çıkış öyküsü de ilginç. İlk olarak 2016 yılında Youtube üzerinden atılan bir pilot video ile nabız yoklaması yapılmış. Ama 2 sene boyunca filmin yapımcılarından hiç ses çıkmamış. 2 sene sonra 15 Şubat 2018’de bir Reddit gönderisinde tekrar izleyicilerin görüşüne sunulmuş. Gelen olumlu yorumların ardından TBS kanalı, ilk iki bölümü kanalın uygulamasında izleyicilerine sunmuş.

Olan Rogers’ın hem yazdığı hem de başrol olan Gary’ye sesini verdiği yapımda Fred Armissen, Tom Kenny, Steven Yeun, David Tennant, Conan O’Brien ve Ron Perlman gibi usta sanatçılar da seslendirmeleriyle filme renk ve kalite katıyorlar.

İlginizi çekebilir: İngilizce Günlük Yazma Teknikleri

Final Space Konusu

Film, Gary Goodspeed isimli bir şaşkın uzay mahkûmunun başından geçen olayları anlatıyor. Galaxy One isimli hapishane-uzay gemisinde 5 yıllık cezasının son günlerini saymakta olan Gary, uzay hikâyesine renk katacak dünyalar tatlısı bir uzaylı ile karşılaşır. Kendisi uzay gemisindeki kurabiye makinesinden kurabiye çalmaya uğraşmasından dolayımıdır bilemem, bu uzaylıya Mooncake ismini verir. İşte çizgi filmimizin komik ve aksiyon dolu olayları burada başlar.

Mooncake, tatlı olduğu kadar güçlü de bir uzay yaratığıdır. Duyguları olan bu uzaylı gezegen yok edici güçlere sahiptir. Gary, Mooncake’in peşinde olan Lord Kumandan isimli uzay mafyasından habersiz tatlı uzaylıyla arkadaş olur. Biz de birbirini kovalayan olaylar zincirini izlemeye başlarız.

Final Space Yorumum ve Puanım

Aslında bir dizinin tüm bölümlerini izlemeden yorum yapan birisi değilim. Ama Final Space’e kanım çok kaynadı. Gerek anlaşılır İngilizce ve seslendirmesi, gerekse konusu ve işleniş tarzı itibariyle 2 sezonluk çizgi diziyi bitirmeden sizlere duyurmak ve sizlerle düşüncelerimi paylaşmak istedim.

Final Space, IMDB’de 8.1 puan ve Rotten Tomatoes’de %70 değerine layık görülmüş. Final Space’e benim de naçizane oyum 8/10 olacak.

Özellikle İngilizce’sini geliştirmek veya zinde tutmak isteyenler için tavsiye edebileceğim güzel bir İngilizce çizgi film. 2 sezonluk bu çizgi film 21 ve 22 dk’lık 23 bölümden oluşuyor. İngilizce çizgi film arayanlara mutlaka tavsiye ederim.

Final Space 1.Sezon Fragmanı

Final Space Fragmanı

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir