Post Image
4047

İngilizce zarf ve bağlaçlar tablosu

Kompozisyon yazarken zarf ve bağlaçlar, cümlelerimizde anlam bütünlüğü ve zenginlik sağlamak adına önemli yer tutar. Hem kompozisyon yazarken kullanmak hem de okuma parçalarını daha iyi anlayabilmemiz için bu yazımda İngilizce zarf ve bağlaçlardan
oluşan tablolar paylaşacağım.

İngilizce ya da herhangi yabancı bir dil öğrenmek artık ihtiyaç olmanın da ötesine geçmeye başladı. Bizlerde bu doğrultuda yeni bir dil öğrenmek için emek harcıyoruz. Ülkemizde de yaygın olarak öğrenilmeye çalışılan dilin İngilizce olması sebebiyle Kenar‘da İngilizce derslerine devam ediyorum.

Elimden geldiğince sizlere yabancı dil konusunda yardımcı olmaya çalışacağım. İlk yazılarım biraz temel konular olacak. Zaman ilerledikçe yazdığım yazılar ve seçtiğim konular seviye artırarak birbirini takip edecek. Hadi şimdi İngilizce zarf ve bağlaçları öğrenmeye başlayalım.

Verdiğim kelimeleri essay yazarken kullanabilir ve yazınızın kelime kalitesini yükseltebilirsiniz.

Karşılaştırma ve Benzerlik

İlk tablomuz karşılaştırma ve benzerlik kelimeleri üzerine olacak. İngilizce kompozisyon (essay) yazarken ihtiyacınızı karşılayacak ve okuma parçalarını anlamada sizlere yardımcı olacak kelimelerden bir tablo hazırladım. Umarım işinizi görür.

Compare & Similarity Karşılaştırma ve Benzerlik
Similarlybenzer şekilde
Likelymuhtemelen, galiba, büyük ihtimalle
Evenlyeşit olarak, tam olarak
In parallelparalel olarak
Synonymlyeş anlamlı olarak
Alisebenzer
Likewiseaynı şekilde
Identicallyaynı
Comparablykarşılaştırmalı olarak
Correspondinglyparalel olarak, buna bağlı olarak
Equallyeşit olarak
Equivalentlyeşdeğer olarak
.

Zıtlık

İngilizce kompozisyonunuzda veya bir okuma parçasında zıtlık cümleleriyle sıkça karşılaşırız. Aşağıdaki tabloda verdiğim zıtlık bağlaçlarını bilmek işinize yarayacaktır.

ContrastZıtlık
Despitebuna rağmen
In spite ofrağmen
Howeverancak
Althougholmasına rağmen
Neverthelessyine de
Regardlessne olursa olsun
.

İlave, Ek

Essay yazarken bir konu hakkında açıklamalar yaptınız ve yapacağınız açıklamalar bitmediyse, yazdıklarınıza ilave bir şeyler daha yazacaksanız hemen aşağıda verdiğim tablodaki bağlaçlar tam size göre olacaktır.

Additionİlave, Ek
Moreoverdahası
Furthermorebuna ek olarak, üstelik
In additionek olarak
Additionallybunlara ek olarak
Supplementaryilave, ek
.

Sıralama ve Derecelendirme

Sıralama ve derecelendirme cümleleri sık sık ihtiyaç duyduğumuz ve kullandığımız cümle çeşitleridir. İşte size ihtiyacınız olabilecek birkaç kelime…

RankingSıralama ve Derecelendirme
Firstly, secondly, thirdlyilk olarak, ikinci olarak, üçüncü olarak
After, Later / Beforesonra / önce
Finallyen sonunda
As a conclusionsonuç olarak
As a final wordson bir kelime olarak
.

Sebep, Sonuç ve Amaç

Sebep, sonuç ve amaç cümlelerinde kullanabileceğiniz kelimeler…

Reason, Result, PurposeSebep, Sonuç, Amaç
So thatböylece, -mesi için, -sin diye
Because of-den dolayı, yüzünden
Since-den beri
So asamacıyla, için, kadar, ki
As a resultsonuç olarak
Due tonedeniyle
Thereforebu yüzden, bu nedenle
Accordinglybuna göre, dolayısıyla
Consequentlysonuç olarak, dolayısıyla
In order toamacıyla, olması için
.

Dipnot: Bu yazımı tarayıcınıza “yer işareti” olarak veya bilgisayarınızda bir yerlere kaydediniz. Tablo içeriklerini ara ara güncelleyerek eklemeler yapacağım. Bilgilerinize.

İngilizce zarf ve bağlaçlardan oluşan tablolarımızın sonuna geldik. Sizlere naçizane tavsiyem; hangi dili öğreniyorsanız öğrenin, kelime ezberinizin sayısını artırmaya bakın. İsim, yüklem, zarf, bağlaç, sıfat… derken bir de bakmışsınız cümleleri rahatlıkla kuruyor, rahatlıkla konuşabiliyorsunuz.

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

18
Kimler Neler Demiş?

avatar
9 Yorum
9 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
10 Yorum yapanlar
MelihHalilFatihhHanımzadeishana Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Username
Ziyaretçi
Username

nonetheless ile nevertheless tam olarak farkı ne?

Yakup
Ziyaretçi

En sevdiğim kelimeler arasında “Synonymly” gelir. 😀 Gerçekten kulağa pek hoş geliyor.

fisoloji
Ziyaretçi

”to” yerine ”in order to” bağlacını sık sık kullanırım. Faydalı bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

İngilizce bağlaçlar tablosunu daha detaylı bir şekilde arıyorum. Burada eksik bağlaçlar var. Hiçbir yerde bulamadım topluca derlenmiş bir ingilizce bağlaç tablosu. Lütfen siz bu konuda yardımcı olur musunuz. İngilizce sınavına hazırlanıyorum ve duvarıma asacağım.

ishana
Ziyaretçi
ishana

Daha dün oğlum ile İngilizce zarf ve bağlaç kullanımı ile ilgili konuya çalıştık. Bugün de sınava girecekti. Zarf ve bağlaç kullanımı bir çok ingilizce öğrencisinin kafasını karıştırıyor. Ben bile uzun süre tekrar etmediğim için bazı kısımlarını unutmuşum. Bugün tekrar edeceğiz buradan.

Hanımzade
Ziyaretçi
Hanımzade

Değil kitaplarda her konuda danıştığımız internette bile derlediğiniz gibi ingilizce zarf ve bağlaçlar tablosu bulunmuyor. Yıllarca ingilizce öğrenilse bile bağlaçlar gibi konular üstüne düşmeyince kısa sürede unutuluyor. Okullarda ingilizce öğretilmesi aksi düşünülemez bir konu olmasına rağmen odak tek noktaya kayarak bağlaçlar gibi temel konular hızlıca geçilebiliyor. Aynı acelecilik maalesef ki türkçe dil bilgisi öğretilirken de yapıldığı için sıkıntı büyüyerek devam ediyor. Hal böyle olunca da insan kendini türkçeden ingilizceye çevrilmesi gereken metinde kelime tekrarı yapmamak için eş anlamlı araştırırken buluyor. Sonuç olarak hazırladığınız tabloyu güncel tutarak yeni kelimeler eklemenizi umuyorum.

Fatihh
Ziyaretçi
Fatihh

Genelde kitaplarda anlatılmayan konular. Sebep sonuç bağlaçlarından bazılarını görür konuyu değiştirirdik. Size tavsiyem; bunları cümle ile birleştirmeniz alt tarafa 2-3 örnek bırakırsanız pekiştirmiş oluruz

Halil
Ziyaretçi
Halil

Bunlar gerçekten çok önemli bende ingilizce öğrenme aşamasındayım bu kelimelerde otursa bende baya bir yol kat etmiş olacağım hergün tekrar tekrar girip ingilizce zarf ve bağlaçlara bakıyorum akılda kalmıyorki çalışmaktan yoruluyoruz 🙂

Melih
Ziyaretçi
Melih

İngilizce bağlaçları bu şekilde detaylı olarak anlattığınız gibi, zaman zaman bu şekilde çeşitli ingilizce terimleri de paylaşırsanız çok güzel olabilir. Renkler, hayvanlar için de bu gibi yazılar yazarsanız çok kullanışlı olacaktır.