Post Image
1691

Kenarortay Teoremi Nedir? Kenarortay Formülleri Nelerdir?

Kenarortay teoremi, geometride önemli bir konudur. Kenarortay teoremi nedir ve nasıl kullanılır örneklerle açıklayacağız. Kenarortay formüllerine de yer vereceğiz.

Küçük yaşlarda başladığımız matematik serüvenini bir ömür yaşıyoruz. Eğitim hayatımızın temel konularını oluşturduğu gibi günlük yaşantımızda ve iş hayatımızda da ihtiyacımız oluyor. Matematik de kendi içerisinde bölümlere ayrılıyor. Bu bölümlerden belki de en zevklisi Geometridir. Geometri, matematiğin uzamsal (uzay veya uzayda tasarlanabilen biçimler) ilişkiler ile ilgilenen alt dalıdır.

Kenarortay Nedir?

Geometrinin de kendi içinde birçok konusu vardır. Kenarortay da geometri konularından birisidir. Kenarortay, üçgende bir kenarın orta noktasını karşı köşeye birleştiren doğru parçasıyla meydana gelir. Hatta kenar ortayların birleştiği noktaya o üçgenin ağırlık merkezi denir ve G harfi ile gösterilir.

Kenarortay Teoremi Nedir?

Kenarortay teoremi, üçgendeki kenarortayı oluşturan doğru ile ortaya çıkar. Bu doğru, üçgende çeşitli oranları ve formülleri oluşturur. Örneğin; bir üçgende kenarortayların birleşim noktalarıyla oluşan ağırlık merkezi, kenarortayı 2’ye 1 oranında (2/3) böler.

Ayrıca, bu teorem; kenarortay uzunluğu, dik üçgende kenarortay, dik kesişen kenarortaylar ve kenarortayın iz düşümü uzunluğu formülleri ile oluşur. Bu formülleri aşağıda sizler için paylaşıyorum.

Kenarortay Formülleri

Kenarortay formülleri

Kenarortay Örnekleri

Kenarortay ile ilgili internette kapsamlı örneklere ulaşabilirsiniz. Ben yazının altında sizlere örnek olması için bir tane soru ve çözümünü bırakıyorum. Umarım işinize yarar. Geometri eğlenceli bir derstir. Geometri soruları çözerken ve konularını öğrenirken kendinizi neşelendirmeyi ve beyin jimnastiği yaptığınızı unutmayın.

Kenarortay örneği ve çözümlü sorusu

Daha önce blogumda yayınladığım Üç Kapı Problemi (Monty Hall) sorusunu çözmenizi öneririm. Merak etmeyin, bu eğlenceli problemi anlamak ve çözmek çok zamanınızı almayacak.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir