Post Image
2446

İngilizce kelime ezberleme yöntemleri

Kenar’da İngilizceyi geliştirmeye devam ediyoruz. Bu yazımda; İngilizce kelime ezberi nasıl yapılır sorusuna yanıt verirken kolay İngilizce kelime ezberleme yöntemleri üzerine yazacağım.

Kelime ezberi, bir dili öğrenirken en önemli konuların başında gelir. Günlük konuşma dilimiz de bile ne kadar kelime kullandığımızın önemi yüksektir. Çeşitli kelimeler kullanarak konuşmak ve yazmak kişinin eğitim seviyesinden kültürüne kadar birçok ipucu verir.

İngilizce kelime ezberi yapmak da İngilizce öğrenecek olanlar ve İngilizcesini geliştirmek isteyenler için önemli bir konudur. İngilizce kelime ezberi yapmanın birçok yolu ve yöntemi vardır. Sizler için İngilizce kelime ezberi yapabileceğiniz yöntemleri birkaç madde ile özetlemeye çalıştım. Hangi yöntemler size daha uygun ve faydalı geliyorsa onları seçmeli ve ciddiyetle uygulamaya koymalısınız.

İngilizce Kelime Ezber Yöntemleri

Hadi şimdi kolay İngilizce kelime ezberi yapmak için derlediğim başlıkları okumaya başlayalım…

Kelime Listesi Yapın

Eğer İngilizce kelime ezberi yapmak istiyorsanız ve bunu kitap okuyarak kelime çıkartmaktan ziyade toplu halde yapmak istiyorsanız ilk yapacağınız işlem kelime listesi çıkartmaktır. Çıkartacağınız kelime listelerini İngilizce kelime ezberi yapma nedeninizi göre hazırlamanız gerekmektedir.

Örneğin; günlük konuşma, sınav, akademik, teknik vb. kelimeler için internette yapabileceğiniz bir araştırma ile size uygun kelimeleri çıkartabilirsiniz. Listeniz hazırsa, nasıl ezber yapacağınıza geçelim.

Hazırladığınız listeyi bir kenara alın ve temiz bir sayfa daha çıkarın. Her gün en az 5 kelimeyi ezberlemek için kelime listenizden seçin (kelime kartı oluşturabilirsiniz). Akşam boş listeye ezberlediğiniz kelimeleri yazın. Her gün bu işlemi tekrarlayın ve doldurmakta olduğunuz listeyi her akşam başından sonuna tekrar edin ve unuttuğunuzu fark ettiğiniz kelimeleri ezberlenecekler listesine tekrar alın. Bir süre sonra siz isteseniz de artık o kelimeleri unutamayacaksınız.

İngilizce kelime ezberi nasıl olur?

İngilizce Kelimeyi Kapatarak Ezberleyin

İngilizce kelime ezberi yaparken belki de ilk hata, kelimenin İngilizcesine bakarak ne anlama geldiğini hatırlamaya çalışmaktır. Siz bu işlemi tam tersi şeklinde yani Türkçesini yazıp İngilizcesini hatırlamaya çalışarak yapacaksınız. Uzmanlar bu şekilde yapılan ezberlerin daha kalıcı ve ihtiyaç durumunda daha kolay akla gelebileceğini savunuyorlar.

Kitap neydi? = book, fren neydi? = brake vb.

Aynı Gün 4 Tekrar Yapın

Uzmanlar bir kelimenin 4 kez düzenli tekrarından sonra öğrenildiğini söylüyorlar. Size tavsiyem gününüzü dörde bölün ve kelimeleri bu zaman dilimlerinde tekrar yapın.

Essay (writing) için hazır cümle kalıpları 1” yazımı da okuyabilirsiniz.

Benzetmelere Başvurun

Bir zamanlar bahsedeceğim taktiği uygulayan Mega Hafıza diye bir eğitim vardı. Belki duymuşunuzdur. İngilizce kelimenin Türkçe sesteşini buluyordunuz, kolaylıkla bir kelimeyi ezberleyebiliyordunuz. Daha iyi anlamanız için şöyle izah edeyim; İngilizce bir kelimenin okunuşunda benzettiğiniz Türkçe kelime ile hikaye uyduruyorsunuz. Örneğin;

Think = Düşünmek (Bir adam düşünmeye başlıyor ve kafasının üstünde “think” sesi çıkarak ampül parlıyor. Burada siz sese odaklanacaksınız ve think sesini düşünmek fiiline bağlayacaksınız. Uydurduğunuz hikayeleri kafanızda resimlendirirseniz daha faydalı olacaktır.)

El Yazınızı Kullanın

Gerek kelime ezberi yaparken, gerekse ezber için liste hazırlarken kendiniz yazın. Bilgisayar çıktısı, fotokopi gibi şeylerden uzak durun. Listenizi kendiniz el yazınız ile hazırlayın. Daha kolay ezber yapabildiğinize inanıyorsanız, İngilizceyi yazarak ezberleyin.

Cümle Kurun

Ezberlemeye çalıştığınız kelimeleri cümle içinde kullanın. Yanına bildiğiniz bir kelimeyi alırsa, yeni kelimeyi ezberlemeniz daha kolay olacaktır. Cümlelerinizi mümkünse sesli tekrar edin ve yazarak öğrenmeye çalışın. Vaktiniz varsa; ezberlemek istediğiniz kelimeler için detaylı bir liste oluşturun ve kelimelerin fiil, nesne, sıfat gibi farklı görevleri de varsa onları da listenize katarak ezber yapın.

İngilizce zarf ve bağlaçlar tablosu” yazımı da okuyabilirsiniz.

22
Kimler Neler Demiş?

avatar
11 Yorum
11 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
12 Yorum yapanlar
NihaluzmanındanNevalİbrahimEray Bektaş Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Ben kuzgun
Ziyaretçi

lise dönemlerimde ingilizceye biraz daha yüklenseydim bu yorumu ingilizce yapabilirdim. yavaş yavaş öğrenmiştim okulun bitmesi, iş hayatı, askerlik ve yine iş hayatı girince birçok şeyi unuttum. basit ingilizce kullanıyorum şimdi. ayrıca grammar bilmekte muazzam önemli bir konu.

yalçın
Ziyaretçi

Çoğumuzun zorlandığı şeylerden birisi kelime ezberlemek. Bu yöntemlerin her dilde kullanılabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler.

Fatih tekingür
Ziyaretçi
Fatih tekingür

Aslında hep ne zaman basliyacagim diye icimden geçirdiğim bir konuydu.Yazinin sonlarina dogru mantikli,pratik ve zamani verimli kullanip olabilecigine inandirdin 👍

Mustafa İNCE
Ziyaretçi
Mustafa İNCE

İngilizce paylaşımlarınızı ilgiyle takip ediyorum. Kelime ezberi benimde zorlandığım bir konu. Burada yazdıklarınızın birçoğunu denedim. Deneyenler faydasını mutlaka görecektir.

Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

Merhaba M.Akif Bey,
B12 eksikliğim var,ezber yapamıyorum.Ne yapnam lazım? Acil yardımınıza ihtiyacım var.
Teşekkürler

Can
Ziyaretçi

En çok kullanılan İngilizce kelimelerin tablosu yayınlanır mı blogunda? Var mı aklında böyle bir şey?

Eray Bektaş
Ziyaretçi

ülke olarak en çok sıkıntı çektiğimiz olaylardan biriside ingilizce kelimeleri ezberlemek.makalede yazanları denediğimde öncekine oranla daha iyi sonuç aldım teşekkürler

İbrahim
Ziyaretçi
İbrahim

İngilizce bu devirde öğrenilmesi gereken bir dil ve sizin bu yazıyı yazmanız gerçekten güzel

Neval
Ziyaretçi

Hocam 4. sınıfa giden oğlum var ve burada da yazdığınız gibi bazı teknikler kullanıyorduk ingilizce kelimeler ezberlerken ancak bazı yöntemleri sizin sayenizde öğrendik. Mesela bundan sonra kendi yazısı ile tekrar yazdırıp birde sesli şekilde okutacağım. İnşallah daha iy sonuçlar alırız.

uzmanından
Ziyaretçi

ingilizce öğretmenim bana cümle içerisinde kullanılan kelimelerin daha iyi öğrenildiğini söylerdi. ben de ara sıra kardeşimle pratik yapardım. şimdi her ikimiz de kendi derdimizi anlatacak kadar ingilizce konuşabiliyoruz ve anlayabiliyoruz. oğlum ile birlikte ingilizce kelime ezberleme yöntemleri ni ararken yazınıza rastladım. buradaki metotları da mutlaka deneyeceğiz. sonucunu yazarım inşallah

Nihal
Ziyaretçi
Nihal

Ne güzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık bu yöntemi deneyeceğim… Teşekkürler