Post Image
2408

İngilizce Gramer Kontrol Aracı

İngilizce yazma yeteneğinizi geliştirebilmek için bol bol yazmanız gerekiyor. Bu yüzden İngilizce gramer hatalarınızı görebileceğiniz online dilbilgisi kontrol araçlarını kullanmanız sizin için faydalı olacaktır.

İngilizce öğrenmek ve yazmak aslında gözümüzde büyüttüğümüz kadar zor bir iş değil. İngilizce öğrenmek için kolay yöntemler denerseniz ve sabırlı olursanız ilerleyen zamanda yabancı dilinizin nasıl geliştiğini gözlemleyebilirsiniz. İngilizce yazma yeteneğini geliştirmek de böyledir. Doğru ve sizin için zor olmayacak bir yöntemle düzenli çalıştığınız sürece başarıya ulaşacaksınızdır.

İngilizce yazı ve kompozisyon yazma yeteneğinizi geliştirmek için bol bol yazma alıştırması yapmanız gerekir. Blog yazılarımı takip edenler daha önce İngilizce essay yazma üzerine paylaştığım faydalı içeriklerden haberdar olmuştur. 128 adet İngilizce essay örneği paylaştığım yazı ile sizlerin çeşitli kompozisyon örnekleri görmenizi ve yazma yeteneğinizi geliştirmenizi amaçladım. Ayrıca Essay için hazır cümle kalıpları paylaşarak İngilizce kompozisyon yazarken kaliteli ve düzenli bir içerik oluşturmanıza katkı sağlamaya çalıştım.

Şimdi de siz değerli ziyaretçilerime İngilizce yazma yeteneğini geliştirebilmeleri için online olarak faydalanabilecekleri İngilizce Gramer Kontrol araçlarından bahsedeceğim. Bu araçlarla İngilizce cümlelerinizdeki hataları görebilecek ve doğru cümleler oluşturmanızı sağlayacaksınız.

Reklam değildir! “İngilizcenizi geliştirebileceğiniz ücretsiz mobil uygulama” konulu yazımı okumak için resme tıklayınız.

Yazım ve noktalama, özne-yüklem uyumu, uzun cümleler, zaman, tekillik ve çoğulluk konularında sizlere faydalı olabilecek İngilizce Gramer Kontrol araçlarını tanımaya başlayabiliriz.

İngilizce Gramer Kontrol Araçları

Microsoft Word

Online İngilizce dilbilgisi kontrol araçlarından bahsetmeden önce birçoğumuzun bilgisayarında bulunan ve internetsiz de kullanabileceğimiz Microsoft uygulamasından bahsetmek isterim. Microsoft Word dil ayarlarından İngilizce dil tercihini seçerek cümle ve kelime kontrolü yapabilirsiniz. Hatalı kelime ve cümlelerin altını kırmızı ile çizen Word uygulamasında kırmızı çizgili yere sağ tıklayarak size sunulan doğru tercih ve uyarıları rahatlıkla görebilir ve kelimenizi/cümlenizi yeniden düzenleyebilirsiniz.

Grammarly

Temelde yazma asistanı görevi olan Grammarly, Chrome’da kullanmak için ücretsiz indirilebilen bir eklenti. Her blog yazının, e-postanın, LinkedIn makalenin veya Facebook durumunun, gramer açısından hatasız olmasını sağlıyor. Grammarly’nin en iyi yanı ise belirli bir kelime/noktalama seçiminin neden yanlış olduğunu detaylıca açıklıyor ve hatalarınızdan ders almanızı sağlıyor.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: İngilizcede Sık Yapılan Gramer Hataları

Ginger

Ginger, Chrome ile çalışan başka bir online gramer düzeltici. Bu uygulama, kelimelerin hem yazılışlarını hem de kullanıldığı anlamı kontrol ediyor ve sorguluyor. Bu sorgulama yöntemi ile yanlış yazılmamış olsa dahi hatalı kullanılmış kelimeleri bulabiliyor.

OnlineCorrection

OnlineCorrection, web tarayıcınızla ziyaret edebileceğiniz online İngilizce gramer düzenleme sitesidir. Yazım yanlışlarını, dil bilgisini kontrol eden ve hatta yanlışlarını otomatik olarak düzelten bir otomatik düzeltme seçeneğine sahip OnlineCorrection, herhangi bir eklenti veya uygulama kullanmak istemeyenler için var sanki.  İçeriğine uygun olan Amerikan, İngiliz, Güney Afrika, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi bir dizi İngilizce lehçe arasından seçim yapabilirsiniz.

Sentence Checker

Sentence Checker, metni kopyalayıp yapıştırmanızla hataları kontrol etmenizi sağlayacak çok basit bir hata düzeltme aracıdır. Basit işleriniz için pratik bir çözüm yolu diyebilirim.

Virtual Writing Tutor

Virtual Writing Tutor, çoklu seçenekli online İngilizce düzeltme aracı arayanların işine yarayacak bir web sitesidir. Üyelik ücretsiz ve üye olarak tek seferde 3000 kelimeye kadar kontrol edebilirsiniz. Üye olmayanlar, tek seferde 500 kelimeye kadar kontrol edebilirler.

Virtual Writing Tutor aracı birçok kullanışlı uygulamaya sahip. Örneğin, akademi veya konuşma dili kelimeleri arasından seçim yapmana olanak sağlıyor. Dahası sık kullanılan ifadelerden uzak durmanıza ve zengin metşnler oluşturmanıza yardımcı olabiliyor. Bir şeyi özetliyorsan özetini orijinaliyle karşılaştırmak için “Check Paraphrase” (Yeniden Yazma Kontrol) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Tüm bu anlattığım İngilizce dilbilgisi düzenleme araçlarına ek olarak internette PaperRater ve Hemingway App araçlarını da inceleyebilirsiniz. Hemen hemen aynı mantıkla çalışan bu araçlarda İngilizce yaza yeteneğinizi geliştirme yolunda yaptığınız çalışmalarda size destek olacaktır.

Bu yazım da ilginize çekebilir: İngilizce Günlük Konuşma Cümle Kalıpları

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum
2 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
6 Yorum yapanlar
fıratayşeerkanKenar YazarıHanımzade Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Lead Guitarist
Ziyaretçi
Lead Guitarist

Özellikle tercüme ve makale hizmeti verenler için güzel bir araç

Hanımzade
Ziyaretçi
Hanımzade

Tercüme yaparken kullanmak için grammarly ve virtual writing tutor ikilisinden başlayarak tek tek hepsini inceleyeceğim. Tercümanların işini kolaylaştıran yenilikler olarak görünse de aslında mesleğin son demlerini yaşadığının da kanıtı gibi görünüyor. İngilizce grammer kontrol aracı çeşitleri ve yapabildikleri işler ilk bakışta kulağa şahane geliyor. Fakat kelime tekrarı, konuşma dili kontrolü gibi ileri seviye işlerin bir tıkla yapılabilmesi tercüman olarak açıkcası beni biraz endişelendiriyor. İngilizce essay yazma üzerine olan makalelere nasıl denk gelmediğimi hiç bilmiyorum ama onları da geniş bir vakitte inceleyeceğim, ingilizce konusunda verdiğiniz bilgiler hep nokta atışı ve çözüm odaklı oluyor.

erkan
Ziyaretçi
erkan

grammarly’i kullanmıştım harika bir araç.

ayşe
Ziyaretçi
ayşe

Okuduğum bölüm ingilizce olduğu için bu grammer kontrol etme aracı kesinlikle beni her zaman 1 adımda önde tutacaktır kesinlikle faydalanılması gerekilen bir olay teşekkürler

fırat
Ziyaretçi
fırat

ödevlerimi çevirirken çok kullandığım bir araç