Post Image
1273

Retinalı Oda Nedir?

Retinalı oda nedir? Retinalı oda ne demek? Retinalı kapı anahtarı nasıl olur? Retinalı kapı ne işe yarar? Retina ne demek? Tüm bu sorulara bu yazımda cevap vereceğim.

Şu sıralar ülke gündeminde bir retinalı anahtar tartışmasıdır gidiyor. Özellikle haber siteleri retinalı oda haberleri yapıyor. Haber içeriklerinde retinalı oda nedir veya retinalı kapı kilidi nasıl olur açıklayan bir site bulamadım. Bu durumun üzerine konuyla ilgili bilgilendirici bir yazı yazmak istedim.

 Retina Nedir?

Retina gözün ışığı algılayan tabakasıdır. Göz’ün tüm iç duvarını kaplar. Beyinden gelen damar ve sinirlerden oluşur. Diğer bir değişle; Retina, göz küresinin arka duvarını bir duvar kağıdı gibi kaplayan ve görme hücrelerinden oluşan ağ tabakasıdır.

Retinalı Kapı Nedir?

Bir retinal tarama, bir kişinin retina kan damarlarında benzersiz desenler kullanan bir biyometrik tekniktir. Diğer moküler tabanlı teknolojilerle karıştırılmamalıdır. Genellikle “iris taraması” olarak adlandırılan iris tanıma ve skleral damarları kullanan göz damarı doğrulama sistemidir.

Yukarıdaki tanımdan da anlaşılacağı gibi retinalı kapı kilidi, göz tanımalı kapı kilitleridir.

Retinalı oda nedir? Retinalı kapı nasıl olur? İris taramalı kapı nedir?

Retinalı Oda Nedir?

Retinalı oda yukarıdaki anlatımlarımdan da çıkarım yapabileceğiniz gibi retina tarayıcılı bir kilit sistemi ile korunan odadır. Kapı girişinde bulunur ve daha önceden belirlenmiş kişilerin gözünü sisteme okutmasıyla açılır.

Algılanmamış bir düşük enerjili kızılötesi ışık ışını, bir kişinin gözüne tarayıcının merceğinden bakarken dökülmesiyle retina taraması yapılır. Bu ışık demeti, retinada standart bir yol izler. Retina kan damarları ışığı çevreleyen dokudan daha fazla absorbe ettiğinden, yansıma miktarı tarama sırasında değişir. Varyasyonların şekli dijitalleştirilir ve bir veritabanında saklanır.

Bu yazım da ilginizi çekebilir: Mandela Etkisi Nedir? Hugo’ya Küfür Eden Çocuk…

BENZER YAZILAR

6
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
4 Yorum yapanlar
zaferAndroid seruveniKenar YazarıRecep Hilmi Tufan Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi
Recep Hilmi Tufan

Yüz tanımanın bir tık ötesi sanırım.

Android seruveni
Ziyaretçi
Android seruveni

Üst düzey yöneticilerin toplantı salonlarında bulunan sisteme retinalı oda deniliyormuş demekki öğrenmiş olduk çok güzel anlatım gerçekten çok açıklayıcı

zafer
Ziyaretçi
zafer

Çok farklı elektronik firmaları retina taraması için cihaz üretiyor. Ben maltepe cezaevinde böyle bir sistemin kullanıldığına şahit oldum. Buraya ziyaretçi veya mahkum olarak giden birilerini tanıyorsanız beni onaylayacaktır. sistem maalesef birçok kusur ve sorun çıkarıyor. LG markalı bu ürün bazı sorunlar çıkarıyor.