Post Image
1036

Aleko – 2019 Kasım 2 ve 3. Hafta Raporu

Aleko Operası ve Belgrad Ormanı PikniğiKasım ayının ikinci ve üçüncü haftasına ait Kenar Raporunu birleştirmek istedim. Bu iki hafta benim için bol koşturmacalı ve yoğun geçti. Ama buraya yazabildiklerimi sizlerle kısaca paylaşacağım.

Aslında Kenar Raporlarını daha düzenli ve araya çok zaman geçirmeden yazmayı planlıyordum. Vakit buldukça eklemeler yapacak ve taslak olarak kaydettiğim yazıyı haftanın sonunda sizlerle paylaşacaktım. Bu iki hafta için bu durum pek mümkün olmadı.

Geçtiğimiz son iki haftanın raporunu olabildiğince özetlemeye çalışacağım. Kasım ayının 2 ve 3.haftaları benim için yoğun geçti. Birçok organizasyon ve etkinliğe katıldım. Yeri geldi konuşmacı, yeri geldi dinleyici koltuğunda oturdum. Üniversiteli mühendislik öğrencilerine elimden geldiğince gönüllü mentörlük yaptım. Bu raporu iki haftanın tüm başlıklarıyla yazmak istemiyorum. Belki katıldığım programlar ve etkinlilerle ilgili ilerleyen dönemlerde sizleri haberdar ederim.

Belgrad Ormanı’nda Piknik Yaptık

Kasım ayının ikinci haftasını yoğun geçirdim. İşten artan zamanımda bazı proje çalışmalarında bulundum. Bir süredir görüşemediğim dostlarımla bir araya geldim. Güzel ve dolu geçen bir haftanın kapanışını da hakkıyla yapmak için hafta sonuna sevdiğim bir dostumla birlikte piknik organize ettim.

İlginizi çekebilir: Ücretsiz E-Kitap İndirme Siteleri

Yaklaşık 9-10 yıldır arkadaşım olan Celalettin AYVACI ve ailesi ile birlikte hafta sonu mailecek pikniğe Belgrad Ormanı’na gittik. Programımızda Belgrad’da piknik yaptıktan sonra İstanbul’un şirin köyü Garipçe‘ye geçmek vardı. Ama pek planladığımız gibi olmadı. Belgrad’da hava ve keyfimiz güzel olunca düşündüğümüzden fazla kaldık. Hal böyle olunca da İstanbul trafiğinde rezil olmamak adına Garipçe gezimizi bir sonraki haftalara erteledik.

Aleko mu? Kuantum mu?

Kasım ayının üçüncü haftasında İTÜ Makine Fakültesi Mezunlar Derneği tarafından düzenlenen ve bir ay sürecek Kuantum Fiziği derslerinin ilki Salı günü yapılacaktı. Kendimi Kuantum Fiziği programı için hazırlamışken, eşimin o güne daha önceden Opera bileti aldığımızı hatırlatması ile bir duraksadım.

Geçtiğimiz günlerde Kadıköy‘de bulunan Süreyya Operası‘nda düzenlenecek olan Aleko isimli bir Çingene operasına bilet almıştık. Operanın saati de malesef koca haftada Kuantum Fiziği Programının saatiyle çakıştı. Tam o sırada kafamda “Aleko mu? Kuantum mu?” sorusunu düşünmeye başladım.

Tabi ki de vereceğim karar eşimi de etkileyeceği için kafamdaki soruya cevabımı Aleko‘dan yana verdim.

Dünyaca ünlü Rus besteci Sergei Rachmaninov’un mezuniyet projesi ‘Aleko’ operası, Rus genci Aleko’nun çingene kızı Zemfira’ya olan trajik aşkını konu ediyor. Genel anlamda orkestra gayet iyidi. Ama müzikler oyunun dokusundan bağımsız gibiydi ve neden Çingene müziklerini hissedemediğimi anlamadım. Çingenelerin yaşam tarzını anlatan, dekor ve kıyafetlerle özenilerek hazırlanmış güzel bir yapıttı.

Kasım ayının 2 ve 3.haftalarını birer başlıkla boş geçmeden yazmak istedim. Diğer Kenar Raporu yazılarımı da okumanızı tavsiye ederim.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
2 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
lerzan karabayırKenar YazarıBaran Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Baran
Ziyaretçi
Baran

Seçim konusunda Aleko’yu seçmekle doğru tercih yapmışsın kardeşim. Belki en iyi Rus operası değil ama büyük emek ve kalite kokuyor. Oyunun genelini ve özellikle de müzikleri çok beğenmiştim. Sonuçta her türlü kuantum fiziğine tercih edilir 🙂

lerzan karabayır
Ziyaretçi
lerzan karabayır

Aleko Operasını izlemedim ama kesitlerini izlemiştim. Gerçekten de çok güzel bir seçim olmuş. Ben de canlı canlı izlemek isterdim. Kuantum fiziğini sonra da katılabilirsiniz ama kızan, kırılan bir eşi sakinleştirmek için çok daha fazla çaba sarf etmeniz gerekebilir :)))