Post Image
1068

Taşkısığı – 2019 Ekim 3 ve 4.Hafta Raporu

Ekim ayının son raporunu, bu süreci askerde geçirmiş olmam sebebiyle iki haftanın genel bir değerlendirmesi şeklinde yapacağım. Raporumun ana başlığını “Taşkısığı” olarak belirledim.

Askerlik konu başlıklı bir önceki haftalık raporumda da belirttiğim malum askerlik görevimi çok şükür tamamlamış bulunmaktayım. Ekim ayının büyük bir çoğunluğunu asker ocağında geçirdim. Haftalık raporumu da bu doğrultuda kaleme alıyorum.

Sakarya 7. Komando Tugayı – Taşkısığı

Taşkısığı, Sakarya ilinin merkez ilçesi olan Adapazarı’na bağlı bir mahalle. Aynı zamanda benim askerlik yaptığım yer. Burada Sakarya 7. Komando Tuğayı’na bağlı Komutan Yardımcılığı var.

Taşkısığı Kışlası‘nda güzel bir 3 hafta geçirdim. Askere gitmeden önce kendimi imkan ve koşullar açısından minimum seviyelere şartlandırmıştım. Sonuçta ana kucağına değil, asker ocağına gidiyordum. Şartlar ne olursa olsun şikayetçi olmak istemiyordum.

Askerliğimi ormanın içinde doğayla iç içe güzel bir kışlada yaptım. Burada birbirinden kaliteli komutanlar tanıdım.

Tabi her şeyden önce 60 kişilik koğuşta harika dostluklar kazandım. “Asker arkadaşlığı başka olur” sözünü burada tam anlamıyla anladım. Yeri geldi dakikalarca çakılda oturduk, yeri geldi marşlarla yeri göğü titrettik. Hele akşamları yaptığımız ranza muhabbetlerini ömrüm boyunca bir daha bulabilir miyim bilmiyorum…

Kısa süren askerlik hayatımdan eve onlarca güzel anıyla döndüm. Türkiye’nin dört bir yanından farklı mesleklerde ve düşüncelerde dostlar kazandım. Ümit ediyorum ki, askerde kazandığımız dostluk sivil hayatımızda da aynı samimiyet ile devam eder…

Sivil Hayata Uyum Süreci

Askerlikten sonra sivil hayata uyum süreci diye bir şey gerçekten de oluyormuş. Kısa bir süre askerlik yapmış olsam da bu sürecin varlığını hissedebildim.

Öncelikle, askerde bulunduğum süre boyunca dünya ve ülke gündeminden uzak kaldım. Eve geldiğim ilk gün haber sitelerini tarayarak bu konudaki eksiklerimi tamamlamaya ve gündemi yakalamaya çalıştım.

Diğer bir taraftan da sakalsız ve kısa saçlı tipime verilen tepkileri sönümleme süreci içine girdim. Yaklaşık 10 yıldır sakalımı tamamen hiç kesmediğim için bana ve çevreme sürpriz bir surat ortaya çıkmıştı. Şimdi sükunetle sakallarımın tekrar eskisi gibi olmasını bekliyorum.

Halıya basmayı ve ince belli cam bardaktan çay içmeyi unutmak üzereydim. Evdeki halı üzerinde çıplak ayakla bir elimde çay gezindim. Bu süreçte çay ve halının aslında bizler için ne kadar değerli olduğu kanaatine vardım.

İşimin başına geçtim ve iş hayatına uyum sürecime, mail hesabımda biriken postaları okumak ve temizlemekle başladım.

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
2 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
Ben kuzgunKenar YazarıBurak Gülenç Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Burak Gülenç
Ziyaretçi
Burak Gülenç

Kaleminize sağlık. Taşkısığın’da askerlik görevini yapmış biri olarak sözlerinize katılıyorum. Söylediklerinizi aynen yaşadım diyebilirim.

Ben kuzgun
Ziyaretçi
Ben kuzgun

kazasız belasız atlattığına sevindim. kısa da olsa her erkeğin yapması gerekiyor. Ben askerden geldiğimde özlediğim tek şeyin sokaklarda özgürce dolanmak olduğunu anlamıştım.