Post Image
3440

Kama Nedir? Kama Yuvası Açma Ölçüleri Nelerdir?

Yazımıza “kama nedir?” sorusuna yanıt vererek başlayalım. Kamalar;  dişli çark, kasnak, kavrama, vb. kısaca makine elemanlarının millerle sökülebilir şekilde birleştirilmesine yarayan makine elemanlarıdır. Döner hareketi, makina parçalarından mile veya milden makinalara iletilmesinde aracı olurlar.

Kamalar, eksenel yönde çakılarak montajları yapılır. Montajı yapılan kamanın alt ve üst yüzeyi, mil ve göbeğin yüzeylerine basınç yapar. Bunlara ek olarak, kamanın yan yüzeyleri de boşlukta kalır. Bu yüzden mile uygulanan moment, kamanın alt ve üst yüzeylerinde oluşan sürtünmenin yardımıyla göbeğe iletilmiş olur.

Kama Çeşitleri nelerdir?

Kamalar, kullanıldıkları yerin özelliklerine göre değişerek çeşitli şekillerde ve özelliklerde yapılırlar. Kama çeşitlerini, çalışma biçimlerine göre; enine çalışan kamalar ve boyuna çalışan kamalar olarak ikiye ayırabiliriz.

kama çeşitleri

Hiç bir ön gerilme söz konusu olmadığından tam bir şekil bağlantısı meydana getirirler. St42, St50 ve St 60 malzemeden yapılabilirler. Bunlar: A tipi denilen uçları yuvarlak; B tipi denilen uçları düz; bir tespit cıvatalı C ve D tipleri; 2 tespit cıvatalı pimli E ve F tipleri; pahlı G ve H tipleri; yarım ay şeklinde olurlar.

Piyasada sıklıkla A ve B tipi kamalar kullanılmaktadır. Yarım ay kama ise küçük momentlerin iletilmesinde, özellikle takım tezgâhlarında ve taşıt sanayisinde kullanılmaktadır.

Kama ölçüleri nelerdir?

Kama ölçüleri standart olur. Göbeklerde açılması gereken kama yuvaları ile ilgili aşağıdaki tabloya bakılarak seçim yapılabilir.

kama teknik resimi
kama ölçüleri tablosu
ay kama teknik resimi
ay kama ölçüm tablosu
standart kama uzunluklari

Bu yazımızda “kama nedir?“, “kama çeşitleri nelerdir?“, “kama ölçüleri nelerdir?” sorularına yanıtlar vermeye çalıştık. Diğer teknik yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kumpas nasıl okunur? Kumpas kullanımı ve çeşitleri

27
Kimler Neler Demiş?

avatar
14 Yorum
13 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
15 Yorum yapanlar
Murat Dinçmehmet seyit yılmazAndroid seruveniKazım OkutanEngin Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

Kama diyince aklıma sadece bisiklet petallarının bitiminde şarjla birleşmesi için araya koyulan bir demir parçasıydı hatta gevşeyince çıkardı bizde çekiçle vurur geri takardık

Eray Bektaş
Ziyaretçi
Eray Bektaş

Kamayı duymuştum ama anlamını tam olarak bilmiyordum güzel bir şekilde özetlemişsiniz 👍

Osman ALKAN
Ziyaretçi
Osman ALKAN

Kama hakkında sayenizde detaylı bir şekilde bilgi sahibi oldum. Elinize emeğinize sağlık.

Tekno Mercek
Ziyaretçi
Tekno Mercek

Daha önce duymamıştım ilginç bilgiler teşekkürler.

makineci gençlik
Ziyaretçi
makineci gençlik

kama nedir? çeşitleri nelerdir? konulu bir performans ödevim var. sayfanızı ödev olarak hocaya vereceğim. teşekkür ederim emeklerinize sağlık. kaynak olarak sitenizi belirteceğim. derslerde kama uygulamaları yapıyoruz. makine bölümünde özellikle torna ve cnc kullanmayı çok seviyorum. diğerlerini bilmem ama makine mühendisi olacağım galiba.

salih
Ziyaretçi
salih

Kama nedir diye Google’da arattım ve sitenize rastladım. Kama çeşitlerini daha detaylı anlatırsanız sevinirim. Kama çeşitleri ve kamanın kullanım alanları ile ilgili bir yazı yazarsanız okul ödevim için faydası olacak.

makinA
Ziyaretçi
makinA

kamanın başka anlamlarıda var. ama makina dilindeki anlamı yazıda geçtiği gibi. kama nedir dendiğinde birden fazla anlam ortaya çıkar. yanlış anlaşılma olmasın. güzel yazı olmuş. faydalı.
kama ölçüleri standart mıdır? soruma cevap verirseniz ümidiyle iyi günler.

Fatih kama
Ziyaretçi
Fatih kama

Kama nedir sorusuna yanıt galiba en basit şekilde “taş devri” çizgi filmindeki Fred Çakmaktaş’ın arabasında gördüğüm kemiği örnek gösterebilirim. Neden bilmiyorum ama aklıma ilk o arabanın aks ile tekerini birleştiren noktada saplamalı bir kemik aks olduğunu hatırlıyorum. Kama nedir sorusuna daha orjinal bakabilen varsa buyursun meydana 😀

Sinan
Ziyaretçi
Sinan

Kama nedir sorusuna yanıt olacak güzel bir yazı paylaşmışsınız. Kamalar kullanıldıkları yere göre çeşitlilik gösterir. Eksenel yönde çakılarak montajları yapılan kamalar, mil ve göbek yüzeylerine genelde basınç yapıyor. Kamanın yan yüzeyleri de boşlukta kaldığı için mile uygulanan kuvvet göbeğe iletilmiş oluyor. Burada kama seçimi yanlış yapılmışsa mekanizmada çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir. Kama seçimi bu yüzden önem taşıyor. Özellikle kompleks sistemlerde kullanılan parçaları hesaplayarak ve dikkatli seçmek gerekiyor. Yazınız için teşekkürler.

Pınar
Ziyaretçi
Pınar

Geçenlerde arkadaş ortamında muhabbeti dönmüştü. Tam olarak kamanın ne olduğunu bilmiyordum ki bu kadar detaylı öğreneceğimi düşünmemiştim. Bilmediğim konuları araştırmayı çok seviyorum özellikle de böyle açık bir şekilde anlatıma sahipse.

Engin
Ziyaretçi
Engin

Yazıyı okuyunca aklıma okul günlerim geldi. Makina mühendisliği eğitimi sırasında bu derece detaylı bilgilere ihtiyacımız olmuyor tabi, ama sonrasında eğitimini aldığımız mesleği yapacak olursanız bu tip detaylı bilgilere hakim olmanız gerekiyor. Her detayı paylaşmışsınız, birçok insana faydalı olacaktır.

Kazım Okutan
Ziyaretçi
Kazım Okutan

Kamanın her zaman uzun çubuk olduğunu düşünürdüm de yanlış düşünüyormuşum. Belki çubuk olduğu doğru olabilir ama çoğu yanlışmış. Merak ettiğim kamanın ölçüleri ürüne göre değişmez mi? Arabaya göre ihtiyaç varsa ona göre bir ölçü demir makinesi varsa ona göre ölçü olmaz mı? Yanlış mı düşünüyorum acaba. Bu arada çok sağlam bir yazı olmuş ben merakımdan bakıyorum ama öğrenci olanların ilk uğrayacağı adres burası olur.

mehmet seyit yılmaz
Ziyaretçi
mehmet seyit yılmaz

kama hakkında internette birden fazla bilgi buldum. makine ile alakalı kamanın haricinde başka kamalarda varmış. onu öğrendim. bana lazım olan makinelerde ve metal sanayisinde kullanılan kamalardı. güzel oldu bu yazıyı bulduğum. teşekkür etmeden geçmek istemedim.

Murat Dinç
Ziyaretçi
Murat Dinç

Kama nedir sorusuna verilen sade anlatım bu konuda bilgi sahibi olamayanların konuyu kolaylıkla kavrayabilmesini sağlayacaktır, zira ben kolaylıkla anladım. Tiplerine göre anlatım ve görsel ise kama türlerini kolay anlaşılabilir hale getirmiş. Yazının tablolar ile süslenmesi ve kama yuvası açma ölçülerinin liste halinde verilmesi de aynı bir güzellik, emeğinize sağlık