Post Image
1805

Segman nedir? Ne işe yarar?

Bu yazımda segman nedir sorusuna yanıt vererek segmanın kullanım alanlarından ve ne işe yaradığından bahsedeceğim. Segmanlar uçak ve otomotiv sektöründe kullanılan ve genellikle çelik alaşımlı makine elemanlarıdır. Segmanlar, bir kenarında boşluğu olan yüzük şeklindeki kesik çemberlere benzerler. İngilizcede piston ring olarak bilinirler.

Segmanların piston başında fazla boşluk vardır. Bunun sebebi de meydana gelen yüksek sıcaklık nedeniyle pistonun genleşerek sıkışıp kalmasını önlemek içindir. Bu nedenle piston başına takılan segmanlar, motorlarda kritik bir öneme sahiptir.

segman çeşitleri

Segman Ne İşe Yarar? Nerede Kullanılır?

Segman, piston ile silindir arasında sızdırmazlığı sağlayan, yüksek ısılara dayanıklı, halka şeklindeki makine elemanlarıdır. Gaz sızdırmayı ve yağ kaçaklarını engelleyen segmanlar, aynı zaman da yanma odasından çıkan gazların kartele ulaşmasını da engellerler.

Piston başında bulunan segmanlar, silindir cidarlarında bir basınç uygulayarak motorun dört zamanının oluşmasını sağlarlar. Örnek vermek gerekirse; emme zamanında piston üst ölü noktadayken alt ölü noktaya doğru hareket eder. Bu sırada segman, karter tarafındaki havanın yanma odası tarafına geçmesini önler. Bu hareketiyle silindirde iyi bir vakum oluşmasına ve emme zamanında karışımın silindire dolmasına büyük katkı sağlar.

segman çeşitleri

Segmanlar, silindir yüzeyinde fazla yağı sıyırırlar. Bu sıyırmada pistonla silindir arasında ince bir yağ filmi oluşur. Böylelikle hem silindirlerin yağlanmasını sağlar hem de motorun yağ yakmasını önler. Bunlara ek olarak pistonların soğumasında da önemli rol oynar.

Segman ile İlgili Önemli Bilgiler

  • Eğer segmanda sorun varsa sızıntı ve yağ kaçağı oluşacağı için kompresyon (sıkışma) bozulur.
  • Segmanlar olmazsa motorlarda aşırı sürtünme olur.
  • Segman görevini yapmazsa veya segman kullanılmazsa, silindirdeki yağ sıyrılamaz ve tutuşabilir. Bunun sonucunda yüksek sıcaklık oluşur ve piston verimli çalışmaz.

Segman Atmak Nedir? Maliyeti Ne Kadardır?

segman atılması gereken bir motor

Motorda yağ eksiltme ve üfleme gibi problemler, segmanın atılması gerektiğine bir işarettir. Bu nedenle piston segmanları değiştirilir. Bu işleme de segman atma denir.

Segman atma maliyeti otomobil marka ve modellerine göre değişkenlik gösterse de genelde 900-1500 TL aralığında fiyatlara yapılmaktadır.

Dişli kutusu nedir? Dişli çeşitleri ve çalışma prensibi

BENZER YAZILAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir