Post Image
4100

İngilizce Yemek Tarifi Örnekleri

İngilizce yemek tarifi ödevi olanlar başta olmak üzere muhteşem Türk yemeklerinin İngilizce yemek tarifi ve anlatımlarını merak edenler için örnek bir yazı hazırladım.

Duydum ki; İngilizce yemek tarifi, 8.sınıf öğrencileri başta olmak üzere birçok sınıfta ödev olarak veriliyormuş. Tabi bizim gençlerin büyük bir çoğunluğu da ödevleri hazır bulma derdine girdikleri için direkt internetin başına koşuyorlar. Hâl böyle olunca ben de konuyla ilgili bilgilendirici bir yazı yazmak istedim. Bu yazı, hem İngilizce ödev bulmanıza hem de ödevinizi kendiniz yapabilmenize yardımcı olacak.

İngilizce Yemek Tarifi Nasıl Yapılır?

Yemek tarifi yaparken dil fark etmeksizin yazı içeriğinde vermeniz gereken başlıca bilgiler vardır. Mesela bir yemek tarifi yazısı hazırlıyorsanız seçtiğiniz yemeği hazırlamak için gerekli malzemeleri öncelikle belirtmeniz gerekir.

İngilizce yemek tarifi yazarken malzemelerin İngilizce dilinde yaygın kullanımı olan kelime karşılıklarını kullanmanız okuyucuya anlama kolaylığı verecektir.

Malzeme listesini yazınızda verdikten sonra yemeğin hazırlanışına geçebilirsiniz. Yemeğin hazırlanışını anlattığınız kısım herkes tarafından anlaşılabilir ve kolay dilde yazılmış olmalıdır. Ölçü birimlerinde göz kararlılıktan ziyade, net ve analitik değerler vermeniz gerekir.

Anlatımınızı fotoğraflarla desteklemek her zaman için faydalıdır. İngilizce yemek tarifi ödevi veya yazınızda malzeme listesini ve yemeğin en son halini fotoğraflı şekilde hazırlayabilirsiniz. Mümkünse yemeğin yapılışını da adım adım fotoğraflı anlatınız.

İlginizi çekebilir: İngilizce Günlük Yazma Teknikleri

İngilizce Yemek Tarifi Örneği

Tarhana Soup (Tarhana Çorbası)

İngilizce Yemek Tarifi Örneği – Tarhana Çorbası

Tarhana Soup Ingredients (Tarhana Çorbası Malzameleri)

  • 3 tbsp tarhana (burada kullanılan ‘tbsp’ kısaltmasının Türkçe karşılığı ‘yk’dır. İngilizce ‘tablespoon’ kelimesinden gelir ve anlamı ‘yemek kaşığı’dır.)
  • 2 tbsp crushed/grated tomatoes
  • 2 tbsp butter
  • 3-4 cups chicken broth/water+bouillon (‘cup’ kelimesi su bardağını ifade eder.)
  • 1 tsp salt to taste (burada kullanılan ‘tsp’ kısaltmasının Türkçe karşılığı ‘tk’dır. İngilizce ‘teaspoon’ kelimesinden gelir ve anlamı ‘tatlı kaşığı’dır. Çay kaşığı ile karıştırılmamalıdır.)
  • Croutons/feta cheese for garnish

Tarhana Soup Made (Tarhana Çorbası Yapılışı)

Place the tarhana and 1/2 cup of water in a bowl. Leave it alone for 1-2 hours for tarhana to dissolve a bit stirring occasionally. In a pot, take butter and tomatoes. Saute over medium heat. Then, add in the rest of the ingredients. Cook over low-medium heat stirring constantly. Adjust consistency of the soup as you like by adding more water if you prefer.You can serve Tarhana Soup with crumbled feta cheese or croutons on top.

Kaynak: Web

Bu yazımda “İngilizce yemek tarifleri nasıl yapılmalıdır?” sorusuna yanıt vermeye çalıştım. Ayrıca İngilizce yemek tarifine tarhana çorbası ile de örnek verdim. Özellikle İngilizce ödev için arama yaparken yazıma rast gelmiş arkadaşlardan ricam; ödevleri yapmış olmak için yapmamalarıdır. Ödevinizi yukarıdaki yaptığım açıklamalar ve örnek doğrultusunda kendiniz hazırlamayı ve hazırdan kaçınmayı deneyin.

BENZER YAZILAR

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
2 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
SananeKenar Yazarılerzan karabayır Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
lerzan karabayır
Ziyaretçi
lerzan karabayır

ingilizce yemek tarifleri yazısı çok iyi oldu. Bu şekilde projelerde bazen çok zorlanıyoruz. Bir de ingilizce yemek tarifleri yazısında ülkemizin meşhur yemeği tarhana çorbası tarifi vermeniz de çok hoşuma gitti.

Sanane
Ziyaretçi
Sanane

Keşke birz daha fazla tarif yazsaydiniz 🙂