Post Image
364

İngilizce test çözme teknikleri ve püf noktaları

İngilizce test çözme teknikleri hakkında bilgi almak, özellikle İngilizce test sınavlarına hazırlananlar için faydalı olacaktır. Adayların İngilizce seviyelerinin test ile ölçüldüğü sınavlarda test çözme teknikleri ve püf noktalarını bilmek sizlere sınav esnasında çok faydalı olacaktır.

Test sınavları, bir sorunun cevabı için birden fazla seçeneği ve tek doğru cevabı olan sınav çeşididir. İngilizce seviye belirleme sınavlarının bazıları test şeklinde olur. Bu sınavlarda genelde dil bilgisi ve kelime bilgisi ölçülür. İngilizce test sınavlarında zaman kullanımı çok önemlidir. Bu sebeple, test çözme taktiği ve İngilizce test çözmek üzerine püf noktaları bilmek sınav esnasında sizlere çok yardımcı olacaktır.

İngilizce test çözme teknikleri nelerdir?

İngilizce Test Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları

İngilizce test çözme teknikleri hakkında bilgi vermeden önce sizlere düşen bazı görevler var. Test sınavlarına girmeden önce kelime ezberinizi sıklaştırmanız ve ezberlediğiniz kelime sayısını artırmanız gerekiyor. Daha önce yazdığım İngilizce kelime ezberleme yöntemleri başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca, İngilizce dil bilgisi konusunda eksiğiniz olmamalı ve zamanları oturtmuş olmalısınız. Bende blogumda konuyla alakalı yazılar yayınlamaya gayret ediyorum. Daha önce yayınladığım İngilizce zarf ve bağlaç tablosu makalesine bir göz atabilirsiniz.

Şimdi vakit kaybetmeden direkt konuya girelim ve İngilizce test çözme teknikleri ile alakalı birkaç püf noktayı sizlerle paylaşayım.

Büyük Harf Kullanım Kuralını Unutma!

Bir cümlede büyük harf ile başlayan kelimelerin neler olduğunu biliyor olmanız size küçük ve kolay bir dil bilgisi konusu gibi gelebilir. Ama İngilizce test sınavlarında büyük/küçük harf kelimelere dikkat etmek size zaman ve doğru cevap kazandırabilir.

Mesela, Roma rakamları verilerek size bir cümle oluşturmanızın istendiği sorularda şıklardaki büyük harf ile başlayan kelimeyi hemen cümlenin başına getireceksiniz. Mr., Mrs., Ms., Miss, Doctor (Dr.), President, Lord, vb. unvan ve unvan kısaltmalarının büyük harfle yazıldığını unutmayacaksınız. Tabi ki de özel isim ve cümle başlarının da büyük harfle yazıldığını biliyorsunuzdur zaten. Tüm bunları bilmek, sınav esnasında işinizi kolaylaştıracaktır. Kaynak

İngilizce test çözme taktikleri nelerdir?

Their, They’re ve There Kullanırken Dikkatli Ol!

Yukarıda başlıkta okuduğunuz bu üç kelime birbirlerine yakın gibi görünseler de farklı anlamlara sahiptirler. İngilizce test çözerken bu ve benzeri kelime gruplarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde cümle veya paragrafınızın anlamı bozulacaktır.

Their bir iyelik sıfatıdır. Their kullandığın zaman bir şeyin onlara ait olduğunu söylersin. They’re ise they are ifadesinin daralmasıdır ve üçüncü ipucundaki you’re ifadesine benzemektedir. There, soyut ya da somut bir şeyin konumunu belirten bir zarftır.

Özne ve Fiil Uyumuna Dikkat Edin!

İngilizcede gramer kurallarının temel konularından olan özne-fiil uyumu, İngilizce test sınavlarında da dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Kısaca; bir cümlede fiil, özneye göre şekil almak zorundadır.

Bir and ile birbirine bağlanmış birden fazla özne varsa bu, çoğul kullanımı gerektiren bir bileşik öznedir: Ahmet and Mehmet want to order kuru fasulye. (Ahmet ve Mehmet (onlar), kuru fasulye sipariş etmek istiyorlar).

Yukarıdaki cümle kolaydı. “Ne var bunda şimdi” diyebilirsiniz. Hadi biraz daha durumu zorlaştıralım. Bazen özneyi takip eden ve along with, together with, as well as, such as gibi ifadelerle başlayan ve özneyi bileşik özne yapmayan ek bilgiler bulunur. Bu durumda fiil, çoğul kullanım gerektirmez.

 • I, together with Fatih, am going for a walk (I am going for a walk. Fatih is going with me). Fatih ile birlikte yürüyüşe çıkıyorum. Bu tuhaf cümleye ve Fatih and I gibi bir bileşik öznenin kullanımının tercih edilebileceğine dikkat et.
 • Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order kuru fasulye. So does Buse). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.

Özne ve fiil uyumunu kontrol etmenin kolay bir yolu da özne yerine, yukarıda ilk cümlede yaptığımız gibi uygun bir zamir koymaktır.

 • Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order pizza). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.

Eğer cümle bu değişikliğe rağmen akla yatkınsa kullandığın özne ile fiil uyumludur!

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz mobil uygulama makalemi okumak için resme tıklayınız.

Zarf, Sıfat ve Fiillere Dikkat!

Zarf, sıfat ve fiil kelime grupları, paragraf okuma sorularında dikkat etmemiz gereken önemli noktalardandır. Sorularda genelde bu kelime gruplarının zıt anlamlıları, eş anlamlıları vb. kelimeler sorulur. Özellikle, verilen bir cümlenin başka bir yapı ile aynı anlamı verdiği şıkkı bulmamızın istenildiği sorularda zaman ve zarf, sıfat, fiillere dikkat etmek önemlidir.

Yüzdelik Dilimler Önemlidir

Bazı sorularda yüzdelik dilim verip, cevapta sizden bu yüzdenin kelime karşılığınızı bilmenizi isteyebilir. Böyle durumlarda aklınızda olması için sizinle yüzdeler ve kelime karşılıklarını paylaşıyorum.

 • %100 all/whole/entire/complete
 • %90 most/much/many
 • %75 more than half
 • %50 half
 • %25 less than half
 • %10 little, only a little, few, only a few, almost no
 • %0 no/none

Restatement Sorularını Çözelim

Restatement soruları, verilen bir cümlenin aynı anlamı verecek başka bir cümlesinin bulunduğu sorulardır. Bir cümle verilir ve anlamı aynı olan başka bir cümleyi bulmanız istenir. Bu tip sorular 4 temel kurala göre yapılır;

 • Gramer yapısını değiştirerek
 • Eş anlamlı kelimleler kullanarak
 • Benzer bağlaçlar kullanarak
 • Sadeleştirmeler Kullanarak

Bu 4 maddeye eklemeler yapılabilir. Bu konuda kendinizi geliştirmeli ve bol bol pratik yapmalısınız.

İngilizce test sınavlarında sınav sonucunu etkileyen birçok parametre var. Bunları kelime bilgisi yetersizliği, paragrafta nereye bakacağını bilmemek, soru köklerini tanımamak, zamanı kullanma becerisinin olmamamsı, İngilizce okuma deneyiminin olamaması, şıkları elemeyi bilmemek ve psikolojik nedenler vb. olarak açıklayabilir ve çoğaltabiliriz. Bu yazımı şimdilik burada sonlandırıyorum. Nasipse İngilizce test çözme teknikleri ve püf noktaları ile alakalı bu yazıyı seri yazı şeklinde yazacağım. Takipte kalın.

Selametle…

BENZER YAZILAR

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
7 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
8 Yorum yapanlar
Tekno Merceksessiz haykırışBilgibirlikTekno NeedAndroidseruveni Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Yakup
Ziyaretçi

Bir dil öğrencisi olarak en eksik olduğumuz bir konuya değinildiğini görmek gerçekten mutlu etti. Vermiş olduğunuz tüm ipuçlarını not ettim. Umarım faydalı olur 🙂

Fakir Yazar
Ziyaretçi

ben ilk önce cevapları okurum daha sonra soruyu okurum böyle alıştım böyle daha rahat çözüyorum. 🙂

Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

İngilizcem baya geride artık öğrenmenin ne kadar gerekli oldugunu anlıyorum test çözecek seviyeye gelirim inşallah 😊

Tekno Need
Ziyaretçi
Tekno Need

Anlattıkların Çok Hoşuma Gitti

Bilgibirlik
Ziyaretçi
Bilgibirlik

İngilizceyle bir türlü yıldızlarım barışmıyor. İnşallah anlattıklarınızı uygulayınca biraz da olsa yapabılırm. Tesekkurler.

sessiz haykırış
Ziyaretçi
sessiz haykırış

özellikle ingilizce hazırlık okuyan ve bu tip sınavlara girecek olan arkadaşlara ingilizce test çözme püf noktaları çok faydalı olacaktır saygılar.

Tekno Mercek
Ziyaretçi
Tekno Mercek

Şimdiye kadar baya çözdüm çokta iyi olduğum söylenemez. Bölümüm gereği daha ayrıntılı öğrenmem gerekiyor İngilizce’yi. Bu tavsiyeleriniz ve bilgileriniz için teşekkür ederim.