Post Image
6698

İngilizce test çözme teknikleri ve püf noktaları

İngilizce test çözme teknikleri hakkında bilgi almak, özellikle İngilizce test sınavlarına hazırlananlar için faydalı olacaktır. Adayların İngilizce seviyelerinin test ile ölçüldüğü sınavlarda test çözme teknikleri ve püf noktalarını bilmek sizlere sınav esnasında çok faydalı olacaktır.

Test sınavları, bir sorunun cevabı için birden fazla seçeneği ve tek doğru cevabı olan sınav çeşididir. İngilizce seviye belirleme sınavlarının bazıları test şeklinde olur. Bu sınavlarda genelde dil bilgisi ve kelime bilgisi ölçülür. İngilizce test sınavlarında zaman kullanımı çok önemlidir. Bu sebeple, test çözme taktiği ve İngilizce test çözmek üzerine püf noktaları bilmek sınav esnasında sizlere çok yardımcı olacaktır.

İngilizce test çözme teknikleri nelerdir?

İngilizce Test Çözme Teknikleri ve Püf Noktaları

İngilizce test çözme teknikleri hakkında bilgi vermeden önce sizlere düşen bazı görevler var. Test sınavlarına girmeden önce kelime ezberinizi sıklaştırmanız ve ezberlediğiniz kelime sayısını artırmanız gerekiyor. Daha önce yazdığım İngilizce kelime ezberleme yöntemleri başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Ayrıca, İngilizce dil bilgisi konusunda eksiğiniz olmamalı ve zamanları oturtmuş olmalısınız. Bende blogumda konuyla alakalı yazılar yayınlamaya gayret ediyorum. Daha önce yayınladığım İngilizce zarf ve bağlaç tablosu makalesine bir göz atabilirsiniz.

Şimdi vakit kaybetmeden direkt konuya girelim ve İngilizce test çözme teknikleri ile alakalı birkaç püf noktayı sizlerle paylaşayım.

Büyük Harf Kullanım Kuralını Unutma!

Bir cümlede büyük harf ile başlayan kelimelerin neler olduğunu biliyor olmanız size küçük ve kolay bir dil bilgisi konusu gibi gelebilir. Ama İngilizce test sınavlarında büyük/küçük harf kelimelere dikkat etmek size zaman ve doğru cevap kazandırabilir.

Mesela, Roma rakamları verilerek size bir cümle oluşturmanızın istendiği sorularda şıklardaki büyük harf ile başlayan kelimeyi hemen cümlenin başına getireceksiniz. Mr., Mrs., Ms., Miss, Doctor (Dr.), President, Lord, vb. unvan ve unvan kısaltmalarının büyük harfle yazıldığını unutmayacaksınız. Tabi ki de özel isim ve cümle başlarının da büyük harfle yazıldığını biliyorsunuzdur zaten. Tüm bunları bilmek, sınav esnasında işinizi kolaylaştıracaktır. Kaynak

İngilizce test çözme taktikleri nelerdir?

Their, They’re ve There Kullanırken Dikkatli Ol!

Yukarıda başlıkta okuduğunuz bu üç kelime birbirlerine yakın gibi görünseler de farklı anlamlara sahiptirler. İngilizce test çözerken bu ve benzeri kelime gruplarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde cümle veya paragrafınızın anlamı bozulacaktır.

Their bir iyelik sıfatıdır. Their kullandığın zaman bir şeyin onlara ait olduğunu söylersin. They’re ise they are ifadesinin daralmasıdır ve üçüncü ipucundaki you’re ifadesine benzemektedir. There, soyut ya da somut bir şeyin konumunu belirten bir zarftır.

Özne ve Fiil Uyumuna Dikkat Edin!

İngilizcede gramer kurallarının temel konularından olan özne-fiil uyumu, İngilizce test sınavlarında da dikkat edilmesi gerekilen bir konudur. Kısaca; bir cümlede fiil, özneye göre şekil almak zorundadır.

Bir and ile birbirine bağlanmış birden fazla özne varsa bu, çoğul kullanımı gerektiren bir bileşik öznedir: Ahmet and Mehmet want to order kuru fasulye. (Ahmet ve Mehmet (onlar), kuru fasulye sipariş etmek istiyorlar).

Yukarıdaki cümle kolaydı. “Ne var bunda şimdi” diyebilirsiniz. Hadi biraz daha durumu zorlaştıralım. Bazen özneyi takip eden ve along with, together with, as well as, such as gibi ifadelerle başlayan ve özneyi bileşik özne yapmayan ek bilgiler bulunur. Bu durumda fiil, çoğul kullanım gerektirmez.

 • I, together with Fatih, am going for a walk (I am going for a walk. Fatih is going with me). Fatih ile birlikte yürüyüşe çıkıyorum. Bu tuhaf cümleye ve Fatih and I gibi bir bileşik öznenin kullanımının tercih edilebileceğine dikkat et.
 • Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order kuru fasulye. So does Buse). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.

Özne ve fiil uyumunu kontrol etmenin kolay bir yolu da özne yerine, yukarıda ilk cümlede yaptığımız gibi uygun bir zamir koymaktır.

 • Nur, just like Buse, wants to order kuru fasulye (She wants to order pizza). Tıpkı Buse gibi Nur de kuru fasulye sipariş etmek istiyor.

Eğer cümle bu değişikliğe rağmen akla yatkınsa kullandığın özne ile fiil uyumludur!

İngilizcenizi geliştirebileceğiniz mobil uygulama makalemi okumak için resme tıklayınız.

Zarf, Sıfat ve Fiillere Dikkat!

Zarf, sıfat ve fiil kelime grupları, paragraf okuma sorularında dikkat etmemiz gereken önemli noktalardandır. Sorularda genelde bu kelime gruplarının zıt anlamlıları, eş anlamlıları vb. kelimeler sorulur. Özellikle, verilen bir cümlenin başka bir yapı ile aynı anlamı verdiği şıkkı bulmamızın istenildiği sorularda zaman ve zarf, sıfat, fiillere dikkat etmek önemlidir.

Yüzdelik Dilimler Önemlidir

Bazı sorularda yüzdelik dilim verip, cevapta sizden bu yüzdenin kelime karşılığınızı bilmenizi isteyebilir. Böyle durumlarda aklınızda olması için sizinle yüzdeler ve kelime karşılıklarını paylaşıyorum.

 • %100 all/whole/entire/complete
 • %90 most/much/many
 • %75 more than half
 • %50 half
 • %25 less than half
 • %10 little, only a little, few, only a few, almost no
 • %0 no/none

Restatement Sorularını Çözelim

Restatement soruları, verilen bir cümlenin aynı anlamı verecek başka bir cümlesinin bulunduğu sorulardır. Bir cümle verilir ve anlamı aynı olan başka bir cümleyi bulmanız istenir. Bu tip sorular 4 temel kurala göre yapılır;

 • Gramer yapısını değiştirerek
 • Eş anlamlı kelimleler kullanarak
 • Benzer bağlaçlar kullanarak
 • Sadeleştirmeler Kullanarak

Bu 4 maddeye eklemeler yapılabilir. Bu konuda kendinizi geliştirmeli ve bol bol pratik yapmalısınız.

İngilizce test sınavlarında sınav sonucunu etkileyen birçok parametre var. Bunları kelime bilgisi yetersizliği, paragrafta nereye bakacağını bilmemek, soru köklerini tanımamak, zamanı kullanma becerisinin olmamamsı, İngilizce okuma deneyiminin olamaması, şıkları elemeyi bilmemek ve psikolojik nedenler vb. olarak açıklayabilir ve çoğaltabiliriz. Bu yazımı şimdilik burada sonlandırıyorum. Nasipse İngilizce test çözme teknikleri ve püf noktaları ile alakalı bu yazıyı seri yazı şeklinde yazacağım. Takipte kalın.

Selametle…

BENZER YAZILAR

29
Kimler Neler Demiş?

avatar
16 Yorum
13 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
17 Yorum yapanlar
Mehmet Ali AteşMehmet Ali AteşFurkansevgiGün Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Yakup
Ziyaretçi

Bir dil öğrencisi olarak en eksik olduğumuz bir konuya değinildiğini görmek gerçekten mutlu etti. Vermiş olduğunuz tüm ipuçlarını not ettim. Umarım faydalı olur 🙂

Fakir Yazar
Ziyaretçi

ben ilk önce cevapları okurum daha sonra soruyu okurum böyle alıştım böyle daha rahat çözüyorum. 🙂

Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

İngilizcem baya geride artık öğrenmenin ne kadar gerekli oldugunu anlıyorum test çözecek seviyeye gelirim inşallah 😊

Tekno Need
Ziyaretçi
Tekno Need

Anlattıkların Çok Hoşuma Gitti

Bilgibirlik
Ziyaretçi
Bilgibirlik

İngilizceyle bir türlü yıldızlarım barışmıyor. İnşallah anlattıklarınızı uygulayınca biraz da olsa yapabılırm. Tesekkurler.

sessiz haykırış
Ziyaretçi
sessiz haykırış

özellikle ingilizce hazırlık okuyan ve bu tip sınavlara girecek olan arkadaşlara ingilizce test çözme püf noktaları çok faydalı olacaktır saygılar.

Tekno Mercek
Ziyaretçi
Tekno Mercek

Şimdiye kadar baya çözdüm çokta iyi olduğum söylenemez. Bölümüm gereği daha ayrıntılı öğrenmem gerekiyor İngilizce’yi. Bu tavsiyeleriniz ve bilgileriniz için teşekkür ederim.

Samet tutak
Ziyaretçi
Samet tutak

Kardeşim sınava girecek bu öğütleri ilk ona anlatacağım lakin hızlı olmak kadar dikkat etmek de gerekiyor. Ben kendim sınava girerken bağlantılı cümlelerde zorluk çekiyorum. Gramer yapımın eksikliğinden kaynaklanıyor galiba. Düzenli çalışırsam umarım hep sınav kaygımı hem de gramer eksikliğimi yenerim. Umarım hem benim için hem de kardeşim için de ayrıca yararlı olur.

George White
Ziyaretçi
George White

I read your prefers about English test exams. of course you should be ready before the exam and. you must clear your brain and focus the exam. It’s so hard but not impossible. thanks for your prefers. We can us these methods for all exams.

ibrahim halil
Ziyaretçi
ibrahim halil

ingizlice test çözme için gerçekten çok güzel teknikler bende yökdil sınavına gireceğim bu bilgiler çok işime yarayacaktır mutlaka bilinmesi gereken püf noktalar..

Ramazan
Ziyaretçi
Ramazan

Şu an mevcut eğitim sistemine küfretmek istiyorum ama kendime yakıştıramadım için sadece söylenmekle yetiniyorum. Neden diyecek olursanız 27 yaşındayım ve 2 üniversite bitirdim 3. üniversiteyi okuyorum. Bir çok yıl İngilizce dersi gördük ve test çözdük ve ayrıca ben özel olarak İngilizce eğitimi alıp derece yaparak Almanya’ya gidip hem staj hemde oradaki eğitim ve sosyal yardımlaşma kurumlarını ziyaret ettim ancak bu zamana kadar quiz çözerken büyük harf’in başta olacağını hiç düşünmedim. Ne hikmetse çok basit bir şey ve benim şu ana kadar da hiç aklıma gelmedi. Birinin söylemesine bile gerek yoktu aslında. Belkide bize bir nevi quiz hilesi olduğu düşünüldüğü için… Devamını oku »

Gün
Ziyaretçi
Gün

İngilzce test sınavlarının en büyük yanıltmacaları yardımcı fiiller propositionlardır. Biribirne benzer cümleler içinde “am” “is” “are” ya da “were” / “was” yanıltmacasına kanmamak lazım. Bunun yanında propositionlar da birbirine karıştırmaya açık olduğundan önemli risklerdendir. İngilizce test çözme tekniği bu anlamda önem kazanıyor. Yer yer önceki sorulardan da ufak kopyalar çekmek iyi olabiliyor

sevgi
Ziyaretçi
sevgi

bende bir cok İngilizce test çözme teknikleri denedim ve şunu öğrendim. Eğer öğrenme beceriniz yoksa yada tam anlamıyla kendinizi veremiyorsanız ne denerseniz deneyin öğrenemezsiniz 🙂

Furkan
Ziyaretçi
Furkan

Güzel bir içerik faydası oldu artık daha iyi test çözebiliyorum

Mehmet Ali Ateş
Ziyaretçi
Mehmet Ali Ateş

Öncelikle çok güzel olmuş hepsini okuyamadım ama mutlak not alacağım Teşekkürler .

Mehmet Ali Ateş
Ziyaretçi
Mehmet Ali Ateş

You can either Grow corn or wheat here in This Season .
Bu cümlede either kelimesini neden fazladan kullanıyorlar anlamadım acaba bir yorum yapar mısınız bunun hakkında .