Post Image
1980

İngilizce Günlük Yazma Teknikleri

Daha önce “İngilizce günlük nasıl yazılır” diye hiç düşündünüz mü? Sizlere İngilizce günlük yazma teknikleri ile ilgili kısa ve faydalı bir yazı yazmaya karar verdim.

Okuma ve yazma alışkanlığı olan bir ülke pek değiliz. Ama son yıllarda okuma ve yazma alışkanlığı edinmeye başladığımıza dair gözlemlerim var. Metro, otobüs, ofis, park ve bahçe… Artık her yerde kitap okuyan birileriyle karşılaşabiliyoruz. Bu durum da tabi sevindirici oluyor.

Tabi okuma yazma alışkanlığı artışına orantılı olarak yabancı dil öğrenen veya öğrenmeye çalışanların sayısında da artış görünüyor. Ülkemizde özellikle İngilizce öğrenmeye yönelik çalışma yapanlar ve bireysel gelişimine önem verenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Ben de hem yazma alışkanlığı olan veya olması için çalışanların faydalanacağını hem de İngilizce öğrenmeye gayret edenlerin işini kolaylaştıracağını düşündüğüm bir konu hakkında yazmaya karar verdim.

Günlük yazma, gün boyunca olan biteni günün sonunda bir yerlere yazma üzerine ortaya çıkmış bir etkinliktir. Günlükler, duygularınızı tartışmanıza, hayallerinizi veya fikirlerinizi kaydetmenize ve kendinizle gününüzü doğrusu ve yanlışıyla değerlendirmenize izin veren harika nesnelerdir.

Günlük yazmak bir alışkanlıktır. İngilizce günlük yazma da bu alışkanlığın bir adım ötesine geçmektir. Yani İngilizce günlük yazarken bir taraftan yabancı dilinizi geliştirebilir diğer taraftan da bu güzel alışkanlığı devam ettirebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan diyebilirim ki; İngilizce günlük yazmak güzeldir ve herkese öneririm.  

Bu arada daha önce yazdığım İngilizce Günlük Konuşma Cümle Kalıpları başlıklı yazımı okumanızı öneririm. İngilizce günlük konuşmalarınıza yardımcı olacaktır.

İngilizce Günlük Yazma Teknikleri

Bana “İngilizce günlük nasıl yazılır?” diye soruyorsunuzdur. Sorunuza yanıt olacak İngilizce günlük yazma teknikleri ve püf noktalarından bahsetmeye başlıyorum. Arkanıza yaslanın ve yazının keyfini çıkarın 🙂

İngilizce günlük yazma

Gününüzü Değerlendirin

O gün olan her şeyi düşünün ve size özel olan vurgu ve duyguları yazınıza dökün. Oldukça standart bir gün geçirmiş olsanız bile, gününüzle ilgili ayrıntıları yazarken ortaya çıkan derin düşünceler ve duygular sizi şaşırtabilir.

Gün içinde yaptığınız etkinlikleri yazarken duygu, düşünce ve eleştirilerinizi yazmaktan çekinmeyin.

Örneğin, o gün okulda girdiğiniz İngilizce sınavı hakkında yazabilirsiniz. Sınav hakkında nasıl hissediyorsun? Daha fazla çalışman mı gerekiyor? …

Gelecek Hedeflerinizi Yazın

Kısa ve uzun vadeli hedeflerinizin bir listesini yapın. Ardından listedeki her bir ögeyi gözden geçirin ve hedefi gerçekleştirmek için planlar yapın.

Örneğin, matematik sınavına çalışmak veya bir kardiyo seansı için spor salonuna gitmek gibi kısa vadeli hedefler hakkında yazabilirsiniz.

Uzun vadeli hedefler de ilerde çalışmak istediğiniz meslek ya da araba almak için para biriktirmek gibi şeyler olabilir.

Duygu ve Düşüncelerinizi Yazın

Günlük yazarken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi samimi olmaktır. Duygu ve düşüncelerinizi çekinmeden yazıya dökün. Halk tabiriyle; içinizi dökün. Bu size psikolojik açıdan da fayda sağlayacaktır. Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

İngilizce günlük tutmak

İngilizce Anlamlı Sözler Kullanın

Günlük yazarken bazı cümlelerin ya da paragrafların sonunda bitirişi anlamlı bir söz ile yapmak güzel bir hareket oluyor. Böyle durumlar için İngilizce sözler öğrenmeniz ve kullanmanızda fayda var.

İngilizce güzel sözler öğrenmeniz sadece yazı yazarken değil, konuşurken de cümlelerinizi ve düşüncelerinizi zenginleştirecektir. Bu konuda sizlere güzel bir kaynak olması için daha önce faaliyete geçirdiğim İngilizce Sözler sitesine göz atabilirsiniz.

Kendinizi Sıkmayın

Her gününüz aynı yoğunlukta geçmeyebilir. Bazı günler gece direkt yatağınıza girip uyumak isteyebilirsiniz. Böyle günlerde uzun yazılar yazmak zorundaymışsınız gibi davranmayın. İngilizce günlük yazma devamlılığınızı olumsuz yönde etkilememek için bir iki kısa cümle de olsa yazmanızı öneririm.

Bonus: İngilizce Günlük Yazma Yöntemleri

  • Günlüğünüzde her gün için tarih atmayı unutmayın.
  • Her girişe bir konu düşünerek başlayın.
  • Cümlelerinizde samimi ve dürüst olun.
  • İngilizce dilbilgisi ve yazım hatalarına çok fazla takılmayın.
  • Cümlelerinizde daha sonra size o anı hatırlatacak ayrıntılar kullanın.
  • Günlüğüne yazmak için her gün belirli bir zaman seçin.
  • Günlük yazmaya başladığınız ilk günler oturumlarınızı kısa tutun ki hemen sıkılmayın.
  • Çizim yapmayı seviyorsanız günlük yazarken çizimlerde yapın.

Bu yazımda “İngilizce günlük nasıl yazılır” sorusuna elimden geldiğince cevap vermeye çalıştım. Sizlerde eklemek istediklerinizi ve düşüncelerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Selametle…

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
1 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yapanlar
Kenar YazarıMehmet Ortaç Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Mehmet Ortaç
Ziyaretçi
Mehmet Ortaç

Bu yazı bana tokat gibi oldu. Bir süredir İngilizce konusunu bir kenara koydum. Yapmamam gerekirdi. Üstelik çok uzun zamandır da İngilizce hiçbir şey yazmadım. Konuşma ve yazma pratiğim eksik kaldı. Dil nankör malum. Bugün vardır, yarın yok olabilir. Çok teşekkürler.