Post Image
1909

İTÜ Ders Programı Hazırlama Rehberi

İTÜ ders programı hazırlama rehberi yazısını sizler için hazırladım. İnternetteki tüm İTÜ ders programı hazırlama yöntemlerine tek sayfa üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), öğrencilerin ders seçimlerini internet ortamından kendi stratejilerine göre yapmasına olanak sağlayan okullardan biridir. Öğrenciye ders programını sistemden otomatik atamak yerine kişilerin kendi programlarını kendileri yapmalarına imkân tanır.

İTÜ ders programı hazırlama üzerine internette birçok program ve internet sayfası bulabilirsiniz. Bu yazıda İTÜ’de ders seçimi yapacak arkadaşlara yardımcı olması açısından ders programı nasıl hazırlanır ve ders programı hazırlama araçları nelerdir bunlardan bahsedeceğim.

Okumanızı Öneririm: İTÜ Ders Seçim İşlemleri İçin Püf Noktalar

İTÜ Ders Programı Hazırlama Yöntemleri

ITU Scheduler

ITU Scheduler Nasıl Kullanılır?

ITU Scheduler, İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin ders seçim zamanında açılan dersler hakkında güncel ve detaylı bilgilere göz atmalarını ve kolaylıkla ders programları oluşturmalarını sağlayan açık kaynaklı bir web uygulamasıdır. ITU Scheduler, Doruk Gezici ve Mehmet Altuner isimli iki İTÜ öğrencisi tarafından kodlanmış öğrenci dostu bir internet sitesidir.

ITU Scheduler, güne göre kurs sorguları yapabilme, İTÜ Sis’ten bir ders kaldırılırsa kullanıcıya bildirme, yapılan ders programını dışa aktarma özelliklerine sahiptir. Ayrıca otomatik zamanlama oluşturma, geçmiş yıllara ait verileri görüntüleme, ön koşul kontrolü gibi bazı özelliklere de sahiptir.

ITU Scheduler ile ilgili ufak bir dipnot eklersek; şu ana kadar 16bin kullanıcı 21800 adet ders programı oluşturmuştur.

ITU Scheduler Nasıl Kullanılır?

İlk olarak, hesabınızı oluşturduktan sonra “Courses” sayfasına gidin. Burada bu dönem almanız muhtemel olan bütün dersleri “My Courses“a ekleyin (aynı dersin farklı saatleri, farklı günleri dahil).

Anasayfaya geri dönüp “My Courses” listesinden istediğiniz dersleri seçin ve “New Schedule” diyin. Sonradan yaptığınız program tablosu üstünde çıkartma (Remove) ve ekleme (Add to Schedule) yapabiliyorsunuz. Ayrıca başka alternatif programlar da oluşturup (New Schedule) kaydedebiliyorsunuz.

Site: ituscheduler.com

İTÜ Takipçi

İTÜ Takipçi Nasıl Kullanılır?

İTÜ Takipçi sitesi de ders programı hazırlayabileceğiniz bir başka öğrenci dostu web yazılımıdır. İTÜ Takipçi, hocaların not dağılımlarını ve geçmişte açtıkları dersleri görmenize olanak tanır. Tabi en önemli özelliği de İTÜ ders programı hazırlama yöntemlerinden bir tanesidir. Ders programı oluşturmanıza yarar.  

İTÜ Takipçi, aynı zamanda İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki hocaları ders anlatışı, not verişi, öğrenci ile iletişimi, yoklama alıp almaması ve ödev verme durumuna göre oylama yapmanızı ve sonuçları görmenizi sağlıyor. 4100 üye sayısına sahip sitede 1406 hoca oylanıyor.

İTÜ Takipçi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle siteye üye olmanız gerekmektedir. Üyelikte mail adresi vermek zorunda değilsiniz. Haliyle herhangi bir mail aktivasyon işlemiyle de uğraşmanıza gerek yok.

Kaydolma işleminiz bittikten sonra anasayfaya yönleneceksiniz. Burada sisteme kayıtlı hocalarla ilgili isim, fakülte ve verdiği derslerin bulunduğu bir sayfa gelecek. Aradığınız hocanın ismini sağdaki “arama” kutusuna yazarak ulaşabilirsiniz.

İlgili hocanın sayfasına girdiğinizde hocaya ait not dağılımı ve geçmişte açtığı dersleri içeren bir sayfa gelecektir. Hocaların oylandığı oylama kısmı da yine bu sayfadadır.

Ders programı oluşturmak için üst menüdeki “Ders Programı Oluştur!” bağlantısına tıklamanız gerekiyor.

Haftalık ders programınızı hazırlayacağınız bu sayfanın kullanımı oldukça basit. Siz ders ekledikçe site haftalık tabloyu otomatik dolduracaktır. Hazırladığınız ders programını kaydetmeyi unutmayın.

Ayrıca program hazırlama işleminiz bittikten sonra haftalık çizelgenizi resim formatında indirebilirsiniz.

Site: itutakipci.com

İTÜ Programcı

İTÜ Programcı Nasıl Kullanılır?

İTÜ Programcı, ilk kullanımı 2004 yıllarına dayanan bir İTÜ ders programı hazırlama programıdır. Sitesinde yazan bilgiye göre Cihan Tek tarafından hazırlanmıştır.

İTÜ’de öğrenci olduğum yıllarda kullandığım bu programı da sizlere önerebilirim. Arayüzü bakımından biraz eski görünse de kullanımı oldukça basittir. Ayrıca birden fazla program hazırlamanıza ve hazırladığınız ders programını bilgisayarınıza indirip daha sonra düzenlemenize imkân tanır.

İTÜ Programcı Nasıl Kullanılır?

İTÜ Programcının kullanımı ile ilgili anlatım detaylı şekilde kendi sitesinde verilmiş. Ben de bir şeyler yazıp da ortalığı çöpe çevirmeyim.

İTÜ Programcı’yı indirmek ve nasıl kullanıldığını öğrenmek için BURAYA tıklayınız.

BONUS: Kâğıt Kalem

Bu yöntemde ihtiyacımız olan 2 şey var; Biri kâğıt, diğeri de kalem. Çevremde ders programını herhangi bir internet sitesi veya programdan yapmayıp kâğıt ve kalemle çizelge hazırlayan çok kişi vardı. Eğer yukarıdaki bahsettiğim yöntemler canınızı sıkacak olursa kürkçü dükkânına dönebileceğinizi hatırlatmak isterim 🙂

İTÜ ders programı hazırlama rehberi ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar. Yeni bir şeyler fark edersem yazıyı güncellerim. Unutmayın; Yukarıda bahsettiğim yöntemler ders programınızı hazırlarken size yardımcı olabilecek araçlardır. Hiçbir şekilde kesin yardımcı olacak diye bir şey demiyorum. İşinize yararsa diye özellikle İTÜ lisansa yeni geçen arkadaşların incelemesini öneririm.

İTÜ ders seçim işlemleri için püf noktaları yazdığım İTÜ Ders Seçimi yazımı kesinlikle okumanızı öneririm.

Ekmekleri fırına atın, İTÜ’de ders seçimi yakın. Şimdiden ders seçimlerinizde ve derslerinizde başarılar dilerim. Gazanız mübarek olsun 🙂

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
1 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yapanlar
Kenar YazarıEnes Talha Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Enes Talha
Ziyaretçi
Enes Talha

itü ders programı hazırlamak isteyenler için oldukça işe yarayacak bir makale. Bir adü’lü olarak, bu tip şeylerin olması şaşırttı. Umarım itü öğrencileri, bu itü ders programı hazırlama rehberi yazınızdan yararlanırlar. İyi çalışmalar.