Post Image
1063

Torku Kola Çıkardı mı? İşte Gerçekler

Torku kola çıkardı mı? Torku kola fiyatı ne kadar? Ve daha birçok benzer soru soruluyor. Gün geçmiyor ki yerli markalara iftiralar atılmasın…

Birçoğunuzun da bildiği üzere; Torku, bir çiftçi kooperatif kuruluşu olan Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş.‘nin iştiraklerinin toplandığı çatı şirketi Anadolu Birlik Holding bünyesinde bulunan bir markadır. Faaliyet alanları tarım ve hayvancılık olan gıda işletmelerinde üretilen ürünlerin markası olup %100 yerli ve milli’dir.

Torku, yerli ve milli olmasıyla gündeme geldiği kadar hakkında çıkan “Torku bira üretildi mi?”, “Torku iflas etti mi?”, “Torku kola çıkardı mı?” ve benzeri birçok aslı astarı olmayan söylentilerle de gündeme gelmektedir.

Sözlerimi fazla uzatmadan, neden Torku ve kola konusu ile ilgili bir yazı yazmak istememe gelirsek; Kişisel blog olarak kullandığım Kenar Yazarı’na arama motorundan gelen ziyaretçilerin hangi aramaları yaparak geldiklerini belirli aralıklarla inceliyorum.

Son zamanlarda Torku Kola aramasıyla bloguma giren ziyaretçilerin sayılarında bir artış gözlemledim. Konuyla ilgili bir talep varsa arz da benden gelmeliydi. Bildiğim birkaç bilgiyi sizlerle paylaşmak ve ortada dolaşan gerçek dışı söylentilere cevap vermek istedim.

Torku Kola Var mı?

Hayır, yok. Sorunuzun kısa ve net cevabı budur. Detaylarını konuşmamız gerekirse, Torku’nun kola ürettiğine dair söylentiler Türkiye halkının İsrail ve ABD’ye karşı yine bir protesto yaptığı zamanlara dayanıyor. “yine bir protesto” diyorum. Çünkü saman alevi gibi bir anda bir şeylere kızıp protesto yapıyoruz, ardından hemen eskiye dönüyoruz.

Yine bir gün ABD ve İsrail ürünlerini protesto ederken 🙂 konu döndü dolaştı “kola”ya geldi. Belki hatırlarsınız; hani şu bakkaldan kola alıp da kanalizasyona dökülen, protesto yaptığını açıklayan sivil toplum kuruluşlarının basına demeç verirken protesto ettiği kola markasının yan ürünü olan başka içecekleri masasında yudumladığı günlerden bahsediyorum.

O günlerde, yabancı sermaye kolaya karşı oluşan tepki ile birlikte Torku’nun yerli kola çıkartacağına dair söylentiler de ortaya atıldı. Tabi söylentiler sosyal medya kanalı ile daha geniş kitlelere yayıldı. Buna bir de Photoshop üstadı gençlerin Torku logosunu gazlı içecek kutularının üzerine yerleştirmesi ile iş ciddiyet kazanmaya başladı.

Sözde Torku Kola (Torku Cola) kutusu – Görsel gerçeği yansıtmamaktadır.

Oysa her şey aslı astarı olmayan söylentilerden ibaretti.

Şu an Torku’nun sitesindeki içecekler kategorisinde kolayla alakalı bir ürün bulunmuyor. Torku’nun ürün yelpazesinde kolaya dair rastladığım tek şey “Torku Jelifest” marka kolalı yumuşak şeker.

Ayrıca, Türk Patent’den yaptığım araştırmada da herhangi bir Torku kola (Torku cola) ile ilgili marka tesciliyle karşılaşmadım.

Torku Cola Çıkaracak Mı?

Bu konu ile ilgili şu an elle tutulur bir şey söyleyemem. Konuyla ilgili firma stratejisinin ne yönde olduğu ve yöneticilerin bu konuda ne düşündüklerini bilmiyorum. Tek bildiğim; bir ara Torku Kola için profesyonel bir ekiple görüşüldüğü, fakat görüşmelerin üretime geçmeden son bulduğudur. Tabi bu da söylentilerden ibaret.

Konuyu özetleyecek olursak; şu an için Torku, kola üretmiyor. Boşuna asılsız haberlerle kafanızı meşgul etmeyin. Hatta sizin için mümkünse gazlı içeceklerden ve özellikle de koladan uzak durun.

Haa… Bir de bir protesto yapacaksanız saman alevi gibi kısa süreli değil, taşı delen su damlaları gibi istikrarlı olun.

Allah (C.C.), çarşınıza Pazar versin. Selametle…

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum
5 Cevap
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
6 Yorum yapanlar
CanAdamkargaMehmet OrtaçKenar YazarıRecep Hilmi Tufan Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
cevdet alyanak
Ziyaretçi
cevdet alyanak

Ya kardeşim şu torku’yla ne uğraştılar. Torku bira haberleri bitmeden şimdi bir de bu mu çıktı. Torku kola falan çıkarmaz. Asitli içeceklerin tüketimi giderek azalıyorken niye o işe girsin adamlar. Doğal ürünleriyle gündeme gelmeye çalışan yerli ve kaliteli bir markamızın kola üretimine gireceğine inanmam. Kesin yine ekşi sözlükçülerin işidir bu.

Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi
Recep Hilmi Tufan

Torku Kola değil de ben Fizzy Cola istiyorum. Eskiden vardı. 🙂

Mehmet Ortaç
Ziyaretçi
Mehmet Ortaç

Torku’yu bir türlü batıramadılar. Sanırım amaç işçilerin ellerindeki hisselere değer kaybettirip bu hisseleri toparlamak. Olabilir mi? Yoksa çok fazla paranoyak mı düşündüm? Torku Kola çıkardı mı sorusu da garip bir soru.

Adamkarga
Ziyaretçi
Adamkarga

ekşi sözlük yazarlarının bir kısmı çok uğraşıyor torku ile. bira konusunda dikkatimi çekmişti ilk olarak. hatta bir ara kapatıldığı üzerine bile haberler ortaya atıldı.

Can
Ziyaretçi
Can

Torku düzenli olarak tüketip beğendiğim ürünleri üretiyor. Evimde şekeri, bisküvileri hiç eksik olmaz. Umarım diğer yorumlarda bahsedilen şekilde Torku firmasına olumsuz imaj çizmek için uğraşmıyorlardır.