Post Image
2182

Desibel nedir? Zararlı ses seviyesi ne kadardır?

Desibel, ses şiddetinin ölçülmesinde kullanılan logaritmik bir ölçü birimdir. Desibel, ses seviyelerinin veya fiziksel bir büyüklüğün (gürültü, sinyal, elektromanyetik dalga, voltaj, vb.) tanımlanmasında kullanılır. Bu yazımızda “desibel nedir?” sorusuna yanıt verip “maruz kaldığımız gürültü seviyelerinden ve zararlarından” bahsedeceğiz.

Desibeller logaritmik olarak artar ve azalırlar. Bu şu anlama gelir; 20 dB, 10 dB’den 10 kat daha şiddetlidir. Logaritmik hesaba göre de 30 dB, 10 dB’den 100 kat daha şiddetlidir. Sıfır desibel, insan kulağının duyabileceği en düşük ses olarak kabul edilir. Roketin fırlatılmasında çıkan ses de 180 desibel olarak ölçülür.

desibel nedir?

Desibel Kelimesi Nereden Geliyor?

ABD’de bulunan Bell şirketi, 20’nci yüzyılın başında telefon güç ölçümleri yaparken “desibel” kelimesini kullanmış ve bu kelime ilk defa o zaman tanımlanmıştır. Bu ölçü birimi Alexander Graham Bell ismine atfedilse de “Bel” ismine hesaplamalarda çok karşılaşmayız. Genellikle “desi-bel” şeklide kullanılır. Buradaki “desi” kelimesi de sonucun 10 tabanlı yapıldığını göstermektedir.  

Desibel Ne İle Ölçülür?

Desibel kelimesini genellikle gürültü, ses seviyesini belirlemede ve ifade etmede kullanırız. Desibel ölçümünü bilgisayar ve telefonlarımızda çeşitli uygulamalarla yapabiliriz. Hatta size kendi kullandığım Android telefonlar için kullanılan “Sound Meter” uygulamasını tavsiye edebilirim. Eğer ki daha hassas sonuçlar elde etmek isterseniz, “desibelmetre” adında hassas sonuçlar almanızı sağlayacak ölçüm cihazları da mevcuttur.

ses dalgaları ve ses ölçümü

dB ile dB (A) Arasındaki Fark Nedir?

Desibel (dB), yukarıda da belirttiğim gibi, belirli güç, ya da miktar seviyede olan genelde ses şiddeti için kullanılan logaritmik ve boyutsuz bir birimdir. dB (A) ise, uluslararası standartlarda (IEC 61672:2003) ses basınç ölçümü seviyesi için kullanılan insan kulağının duyacağı ses seviyesini belirtir.

Günlük Hayatta Maruz Kalınan Gürültü Seviyeleri Nelerdir?

Günlük yaşantımızda etkisi altında kaldığımız, zaman zaman rahatsız olduğumuz, bazen de dinlerken bizi rahatlatan sesler vardır. Bu seslerin desibel değerleri farklıdır ve seviye yükseldikçe bize verdikleri zararda aynı oranda artar. Aşağıda konuyla alakalı olarak, günlük yaşantımızda maruz kaldığımız bazı ses ve gürültülerin yaklaşık değerlerinin verildiği bir tablo paylaştım. İlgili tabloda desibel seviyeleri ve örnek ortamlar verilmiş. Ayrıca maruz kalınan ses şiddetinin insanlar üzerindeki etkilerini de görmemizi sağlıyor.

insanı etkileyen ses ve gürültü seviyeleri

Segman nedir? Ne işe yarar?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir