Post Image
839

ADATA SU650 SSD İncelemesi Yaptım

Nihayet ADATA SU650 SSD incelemesi yaptım ve sizler için yazmaya karar verdim. ADATA SU650 480GB’lık SSD cihazımı test etme ve kullanma fırsatım bir hayli oldu. Şimdi edindiğim tecrübeleri sizler için yazacağım.

Altı ay önce sizlere buradan bir yazı paylaşmış ve sabit diskimde (harddisk) arıza olduğundan bahsetmiştim. Bahsettiğim arıza sebebiyle de tavsiye ve araştırmalarımın ardından ADATA SU650 marka 480GB‘lık bir SSD aldığımı yazmıştım. Tabi yazının sonunda kendimi tutamayıp ürün incelemesi yapacağımın ve sizlere konuyla ilgili bir blog yazısı paylaşacağımın da sözünü vermiştim.

ADATA SU650 480GB’lık SSD’yi aldıktan sonra ASUS X550VX marka bilgisayarıma montajını kendim yaptım. Windows 10 işletim sistemi kurdum. Bilgisayarı zorlayacak Photoshop CS6, SolidWorks 2018 ve ANSYS Workbench programlarını kurdum ve aktif olarak kullanıyorum. Ayrıca Counter-Strike: Global Offensive oyununu da kurdum ve oynuyorum.

Kısaca; SSD cihazımı altı aydır aktif olarak zorlu şartlarda kullanıyor ve test ediyorum. Isınma dışında herhangi bir problemle karşılaşmadım. Daha önce SSD kullanmamış birisi olarak ısınmanın normal mi yoksa anormal mi olduğundan emin değilim. Ama özellikle oyun oynarken uzun süreli kullanımda rahatsız edecek ısıl derecelere ulaştığını söyleyebilirim.

ADATA SU650 480GB’lık SSD’nin yazma ve okuma hızından memnunum. Herhangi bir testten geçirmedim ama SSD’min ömrünü uzatmak adına bazı işletim sistemi ayarlarında kısıtlamalar yaparak okuma ve yazma hızını bir miktar yavaşlattım diyebilirim.

ADATA SU650 SSD ürün incelemesi

Fiyat/Performans açısından değerlendirecek olursak, ürün gayet kaliteli. Sanırım Şubat 2019 tarihinde ADATA SU650 480GB’lık SSD’yi 380 TL’ye internetten almıştım. Şimdi bazı sitelerde fiyatının düştüğünü gördüm. Çok param yok ve performansı iyi bir ürün istiyorum diyenler için uygun bir cihaz diyebilirim.

Ürünün 520MB/s sıralı okuma hızı, 450MB/s 320MB/s sıralı yazma hızı ve 40K IOPS, 20K IOPS rastgele okuma hızına sahip. Yukarıda da belirttiğim gibi herhangi bir hız testi yapmadım ama hız konusunda bir problemim de yok.

Eğer SU650’nin ücretinin üzerine biraz daha ekleyebilirim diyorsanız ADATA SU800 ürününü çok övüyorlar. İnternetten yaptığım incelemelere göre SU800 ürünü fiyat/performans açısından tercih edilen kaliteli bir ürün.

ADATA, Samsung marka SSD alamayacak bütçeye sahip kişiler için alınabilir bir marka diyebilirim. Genel anlamda ürün ve markayla ilgili çok bir şikâyete rastlamadım. Ben de bir sorunla karşılaşmadım çok şükür 🙂 . Almayı düşünenlere tavsiye ederim.

Elimden geldiğince donanımdan çok anlamayan birisi olarak ADATA SU650 SSD incelemesi yapmaya çalıştım. Sormak istediğiniz sorular varsa bildiğim ve araştırdığım kadarıyla sizlere cevap vermeye çalışırım.

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

İlginizi çekebilir: UiPath Nedir? UiPath Türkiye

BENZER YAZILAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir