Post Image
1067

Tatilimi İtalya’da Yaptım

Yaklaşık iki aylık bir aranın ardından nihayet kenarda bir şeyler yazma fırsatını bulabildim. Hazır vakit bulmuşken İngilizce veya başka bir konuyla ilgili yazmayıp sizlerle kişisel bir paylaşımda bulunsam daha iyi olacak.

Sanırım 2019’un Şubat ayıydı. Belki de hayatımın en koşturmacalı ve yorucu günlerini geride bıraktığım yılın ilk aylarında iyi bir tatili hak ettiğimi düşünüyordum. Eşim ile birlikte tatil için nereye ve ne zaman gideceğimizi araştırmaya başladık.

Yaklaşık birkaç hafta tatilimizi nerede yapacağımıza karar vermekle uğraşırken bir taraftan da çeşitli soruları cevaplandırıyorduk; Bir tur şirketiyle mi yoksa bireysel mi gideceğiz? Yurtiçi mi, yurtdışı mı? Avrupa mı, Balkanlar mı? …

Tatile çıkmayı düşündüğümüz zaman aralığında uçak biletlerini ve indirim fırsatlarını takip ederken Pegasus Havayolları’nın sitesinde kampanya olduğunu fark ettik. İtalya, Avrupa gezisi için listemizin ilk sırasında bulunan ülkeydi. İstanbul – Venedik arası biletlerinde de kampanya vardı ve çok düşünmeden gidiş dönüş biletimizi aldık. 15 – 24 Temmuz arası için gidiş dönüş İtalya uçak biletlerimiz hazırdı.

Tatile çıkacağımız süre boyunca ihtiyacımız olacak şeylerin listesini çıkardık. Hepsini bu süre zarfına yayarak temin ettik. Günler geçip vakit gelince tatile çıkmak için hazırdık. Önümüzde koskoca 9 gece 10 gündüzlük bir İtalya turu bizi bekliyordu…

15 Temmuz 2019 tarihinde Venedik’te başlayan ve 24 Temmuz’da İstanbul’da son bulan İtalya gezimizden çok değerli tecrübeler kazandım. Herhangi bir tur şirketiyle gezmedik. Öncesinde gezeceğimiz yerleri araştırdık ve kalacağımız otelleri belirledik. Şehirlerarasında tamamen tren yolculukları yaptık. Yeri geldi istasyonda, yeri geldi Venedik’te kanalın kenarında efsane bir otelde sabahladık…

Tek kelimeyle mükemmeldi.

Daha önce yurtdışına çıkmıştım. Ama İtalya gezisi Avrupa’ya attığım ilk adım ve eşimle birlikte yurtdışındaki ilk rotamız oldu. Birbirinden güzel anılarla evimize döndük.

Türkiye’ye geldikten sonra “İtalya’ya nasıl gidilir?” gibi çeşitli sorularla karşılaştım. Ben de sizlere en başından alarak eşim ile birlikte çıktığım İtalya gezisine ait notlar yazmak istedim. Bu makale İtalya gezi notları için bir girizgâh olmuş olsun.

İtalya vize işlemleri nasıl ve nereden yapılır? Konaklanacak yerler nereden ve nasıl ayarlanır? Geziye çıkmadan önce çantanızda bulunması gerekenler nelerdir? İtalya gezi rotasını nasıl çizdik? İtalya’da hangi ulaşım araçlarını kullandık? Neye ne kadar ödedik? Ve daha birçok soruya vereceğim yanıtları, yakın gelecekte hazırlayacağım İtalya Gezi Notlarım yazı dizisinden ulaşabileceksiniz.

Takipte kalın 🙂

BENZER YAZILAR

17
Kimler Neler Demiş?

avatar
8 Yorum
9 Cevap
1 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
9 Yorum yapanlar
Esra TakımBen kuzgunEnes TalhaRecep Hilmi TufanCan Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Seyhan Türker
Ziyaretçi
Seyhan Türker

Merhabalar İtalya benim görmek istediğim yerlerin başında geliyor. Ve özellikle de Venedik . İnşallah bir gün bana da gidip görmek nasip olur. İtalya gezi notları yazınızı merakla bekliyorum.

Arivehayat
Ziyaretçi
Arivehayat

İtalya gezi rehberi konusunda insanı meraklandıran bir yazı olmuş 10 günlük italya maceranızda gittiğiniz yerleri de merak ettim doğrusu

Baran
Ziyaretçi
Baran

Ben de daha önce Roma –> Floransa –> Bologna rotasonda İtalya’ya gitmiştim. Türkiye’le büyük benzerlikleri var. Akdeniz ülkesi olması itibariyle insanları da oldukça yakın karakterdeler. Sanki başka bir ülkede değil de İzmirde İstanbuldaymışım gibi hissetmiştim kendimi. Oldukça keyifli bir geziydi

Can
Ziyaretçi
Can

İtalya gezi rehberini dört gözle bekliyor olacağım. İlerleyen yıllarda mutlaka görmek istediğim yerlerin başında geliyor. Önerilerine ve görüşlerine önem verdiğim biri tarafından hazırlanacak yazı çok işime yarayacak.

Recep Hilmi Tufan
Ziyaretçi
Recep Hilmi Tufan

Bekliyoruz efendim. İtalyan Dili ve Edebiyatı mezunu biri olarak bir kere İtalya’ya gitme şansım oldu o da iş gezisi idi. Tecrübeleriniz ışığında belki biz de gideriz seneye.

Enes Talha
Ziyaretçi
Enes Talha

İtalya gezisi hakkında diğer detayları bekliyor olacağım, eşinizle beraber güzel bir tatil geçirmenize sevindim. İtalya’da tatil yapmak isteyenler için güzel bir yazı.

Ben kuzgun
Ziyaretçi
Ben kuzgun

evli olduğunu bilmiyordum. yeni mi evlendin? İtalya gezmek için harika bir yer. şehir dışı için bile zaman ve para bulamıyorum. yurt dışı tamamen hayal ürünü benim için 🙂
yazı dizisini bekleyelim neler kaçırıyoruz görelim.

Esra Takım
Ziyaretçi
Esra Takım

Yurtdışına çıkmadım, İtalya merak ettigim ülkelerden biri. Sizin yaptıgınız tarzda bir tatil benim için de çok güzel olur. Tura dahil olunca her istedigim yeri gezemiyorum.