Post Image
2229

Kaplin nedir? Kaplin çeşitleri nelerdir?

Kaplin, aynı eksen üzerinde çalışan miller arasında güç aktarımı amacıyla iki şaftı birbirine bağlayan makine elemanlarıdır. Bu yazımızda “kaplin nedir?“, “kaplin çeşitleri nelerdir?” ve “kaplinler nerelerde kullanılır?” sorularına yanıtlar yazacağız.

Farklı malzeme, tip ve ebatlarda üretilirler. Makinelerde hareketin kontrollü iletilmesini sağlayarak adeta sigorta görevi yaparlar. Dışarıdan basit mantığa sahip elemanlarmış gibi görünse de kaplin seçiminde ve üretiminde yapılacak hatalar sistemlerde büyük sıkıntılara yol açacaktır.

Kaplinler, mekanizmada oluşacak sarsıntıları azaltırlar. Aynı zaman da mekanizmayı da korurlar. Herhangi bir sıkışma durumunda kırılarak diğer önemli ve pahalı aksamların zarar görmesini engellerler.

Kaplinlerde ara eleman olarak kauçuk, termoplastikten üretilebilen elastik ara parçalar kullanılmaktadır.

kaplin nedir ve çeşitleri nelerdir?

Kaplin Çeşitleri Nelerdir?

Kaplin çeşitleri, sistem ihtiyaçları doğrultusunda çok farklı tiplerde imal edilmektedirler.  Bizim başlıca bildiğimiz ve piyasada yaygın olarak kullanılan kaplinler; tam flex dişli, yarım flex dişli, rijit, tambur, elastik, yaprak yaylı, spindle ve tork sınırlayıcı kaplinlerdir.

Kaplinler Nerelerde Kullanılırlar?

Güç aktarımının yapılacağı her yerde kullanılırlar diye genellemek yanlış olabilir. Biz kısaca; yürütme ve kaldırma ekipmanları, haddehaneler, pompa sistemleri gibi motorların kullanıldığı her yerde ihtiyaç doğrultusunda kullanılabilirler, diyebiliriz.

Kestamid (Cast PA) nedir? Nerelerde kullanılır?

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir