Post Image
15265

Tay tüyü kumaş nedir? Tay tüyü koltuk nasıl olur?

Bu yazımda Tay tüyü kumaş nedir sorusuna yanıt verecek ve sizlere tay tüyü koltuk nasıl olur, tay tüyü kumaş nasıl temizlenir, tay tüyü kaliteli midir, tay tüyü kumaş terletir mi sorularını tecrübe ve bilgimle yanıtlayacağım.

Tay tüyü kumaş, son yıllarda özellikle mobilya sektöründe kullanımı hızla artan bir kumaş türüdür. Süete benzeyen dokusu ile koltuk döşemelerinde sıklıkla tercih edilen tay tüyü kumaşlar, özellikleri ve kullanım kolaylığıyla diğer kumaş türlerine göre avantajlar sağlıyor.

Tay tüyü kumaş, kadife ve süet arası bir dokuya sahiptir. Temas uygulandığında yumuşak bir yapısı vardır. Su geçirmeyen ve leke tutmayan kumaş türlerinde son yıllarda kullanımı ve üretimi hızla artan bir kumaş türüdür. Belki de tay tüyü isminin verilmesinin nedeni tay tüyü uzunluğunda tüylere sahip olmasıdır.

Tay Tüyü Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Tay tüyü kumaşlar, leke tutmama ve kolay temizlenme özelliğine sahiptir.
  • Yumuşak dokusundan dolayı kadife süet arası bir his uyandırır.
  • Su geçirmez kumaşlar arasındadır.
  • “Tay tüyü koltuk terletir mi?” sorusuna “Evet” diyerek yanıt verebilirim. Terletme konusunda kötüdür. Tecrübelerime göre terletme problemi vardır. Yaz aylarında edindiğim tecrübelere göre tay tüyü kumaş terleten bir kumaş türüdür.
  • Tayların sahip olduğu tüy uzunluğunda üretilirler.
  • Bir zamanlar ithal ürün olan tay tüyü kumaşlar, şimdilerde ülkemizde de üretilmektedir. Ülkemizde üretilen kumaşların daha kaliteli olduğu söylenmektedir.
  • Dokuma sıklığı iyidir. Sık dokunduğu için aralarda kirin gireceği boşluklar kalmaz ve kirin yüzeyinden kaymasına neden olur.
  • Yırtılmalara ve yıpranmalara karşı ekstra dayanım gösterirler.
  • Gün ışığında ve ampül rengine göre kumaşın rengi farklı görünebilir. Bundan dolayı mobilya döşemelerinde en çok kullanılan kumaş türlerindendir.
Tay tüyü kumaş nedir? Tay tüyü koltuk nasıl olur?

Tay Tüyü Kumaşın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tay tüyü kumaşların seçilmelerinin en önemli nedenlerinden birisi kir tutmamalarıdır. Bir kumaşın kir tutmaması için de sık dokunmuş olması gerekir. Kaliteli bir tay tüyü mobilya almak istiyorsanız dokuma sıklığına bakmanızı öneririm. Sık dokunmuş ve aralıklar olmayan tay tüyü mobilyalara kaliteli diyebiliriz.

Eskiden özellikle Çin’den getirilen kumaşlara nazaran ülkemizde üretilen yerli kumaşları tercih edin. İnternetten yaptığım araştırma neticesinde; yerli üretim kumaşların daha kaliteli olduklarını tespit ettim. Ama renk atması, yırtılma vs. her ihtimale karşın garantili ürünler almayı tercih edebilirsiniz.

Kaplin nedir? Kaplin çeşitleri nelerdir?

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü kumaşların silinebilir olduklarını daha önce söylemiştim. Detaylı bir temizlik bilgisi vermemiz gerekirse; her zaman ilk tercihiniz ılık bir suyla ıslatılmış havluyla önce kirli yüzeyi temizlemek ve ardından kuru havlu ile kumaş üzerindeki ıslaklığı almak olmalıdır. Yağlı lekeler için bulaşık deterjanlı ya da sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.

Tay tüyü kumaş temizliğinde en önemli kural, kirlenen yüzeydeki lekeyi bekletmeden temizlemektir. Kumaş yüzeyindeki kiri temizlemek için ıslak mendil kullanımı da bir temizleme tercihi olabilir. Size zaman ve kolaylık kazandıracaktır.

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Olur?

Tay tüyü koltuğun nasıl olduğuyla ilgili bilgileri kendi tecrübelerimle de sizlere aktarmak isterim. Temizliği kolaydır. Terletme problemi yoktur. Tay tüyü kullanılmış koltuk veya mobilya alırken katalogda ve kartelada gördüğünüz rengin birebir aynısı evinize gelmeyebilir. Bu kumaşlar güneş ışığında ve lamba altında farklı renklerde görünebilir.

Yumuşak dokusu sayesinde üzerinde oturan kişiye rahatlık verecektir. Yırtılma ve sökülme gibi problemlerle karşılaşmayacaksınızdır.

Bir mağaza çalışanından öğrendiğim bilgiye göre; evinde evcil hayvan besleyenlerin en çok tercih ettiği koltuk kumaş türüymüş. Kediler, patileriyle tay tüyüne huylandıkları için dokunamıyorlarmış. Bu durumda yırtılmaya karşı dayanımı olan tay tüyü kumaşlar, kedilerin tırnaklamasına karşı da dayanım göstermiş oluyor.

Tay Tüyü Kumaşın Metresi Ne Kadar?

Evimdeki yemek masası sandalyelerinde de tay tüyü kullanmak istemem üzerine, koltukları aldığım firmadan kumaş sipariş etmiştim. Firma bana kumaşların birinci sınıf kalitede ve koltuğumda kullanılanların aynısı olduğunu söyledi. Metrekare fiyatı olarak 30 TL ödedim. İnternette yaptığım araştırma sonunda fiyatların 20-40 TL arasında olduğunu öğrendim.  

Kaplin seçimi nasıl yapılır? Tork hesabı nedir?

BENZER YAZILAR

27
Kimler Neler Demiş?

avatar
13 Yorum
14 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
16 Yorum yapanlar
NurayMelikeGulSemih AtikFtmDmr Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Can
Ziyaretçi

Kaz tüyü hakkında da yazı bekliyorum hocam. 🙂 İlginç ve spesifik bilgiler için teşekkürler.

Ben kuzgun
Ziyaretçi

kadife yazısını görünce dişlerim kamaştı (ya da öyle bişey ) dokunmaktan hoşlanmadığım birkaç parça şeyden birisi.

Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

Tay tüyü kumaşı ilk kez duydum gerçekten ama güzel kumaşa benziyor gercekten

aysel hanım
Ziyaretçi
aysel hanım

tay tüyü kumaş temizliğinin zor olduğunu düşünüyordum. sayenizde öyle olmadığını öğrendim. ayrıca evde kedi besliyorum. yazıda kedilerin patilerine etki ettiği için kediler tırmalamıyor demişiniz. bu konuyu daha detaylı araştıracağım. bilginiz varsa ve paylaşırsanız tekrar geleceğim yanıtınızı okumak için.

Meryem
Ziyaretçi
Meryem

Tay tüyü kumaş çok rahat temizliği var. Geçenlerde üzerine çikolata lekesi oldu. Islak mendil ile sildim ve hemen temizlendi. Tay tüyü kumaş artık mobilyalarda sürekli tercih sebebi olmaya başladı. Ben memnunum. Yazın terletmezse hiç şikayetim olmayacak.

keyifle.net
Ziyaretçi
keyifle.net

tay tüyü son 10 yıldır özellikle mobilya sektöründe sık kullanılan bir materyal. bununla birlikte çabuk yorulan bir kumaş türü. bir kaç yıl sonra dökülmeler,açılmalar başlıyor. Çok dayanıklı değil. hele çocuklu ve kalabalık ailelerde bu sorunlar daha fazla başgöstermekte. En iyi kumaşı çok misafir ağırlayan veya çok çocuklu annelere sormak lazım. En akıllı üretici piyasanın neye ihtiyacı olduğunu tespit edip ona göre ürün üretendir.

Murat Dinç
Ziyaretçi
Murat Dinç

Bilgim yok ancak sanırım bizim de 5-6 yıl kadar önce kışlık ev için aldığımız oturma takımı tay tüyünden. 3. paragrafın başındaki açıklamanıza çok benzer bir yapısı var, üstelik 5-6 yıldır bizde kirlendiğinden yana pek derdimiz olmadı, herhangi bir leke..vs oluşmadı. Ancak su geçirmezliği konusunda bir şey diyemeyeceğim, henüz sıvı dökülmediği için geçirip geçirmediğini bilemiyorum 🙂 Bu arada benzetmen harika 🙂

YAVUZ
Ziyaretçi
YAVUZ

Tay tüyü koltuk kumaşı nasıl olur hiç bilmiyordum. Sizden öğrendiğim kadarıyla terletme gibi bir sorunu yok. Tay tüyü koltukların evcil hayvan besleyenler için kullanılabilecek olması da şaşırtıcı. Size sormak istediğim bir soru vardı. Yardımcı olur musunuz. Tay tüyü kumaşlar sağlam oluyor mu? Evimize tay tüyü kumaşlı koltuk alabilir miyiz?

Deniz
Ziyaretçi
Deniz

Enza Home’dan tay tüyü kumaş koltuk takımı aldım ve dikiş yerlerinden açılmalar yapmaya başladı. Daha 5-6 ay anca oldu alalı. Dikkatli araştırıp da alın derim….

Fatma bilge
Ziyaretçi
Fatma bilge

Yazınız oldukça faydalı ama bu kumaşın isminin tay tüyü olması beni rahatsız ediyor hayvanlara kaz tüyündeki gibi zarar veriliyor mu acaba

FtmDmr
Ziyaretçi
FtmDmr

Sıcak havalarda terletiyor. Yazın şu sıcaklarında üzerinde oturamaz olduk. Tay tüyü kumaş iyidir ama terletme konusunda seçici olanlar için dezavantajlı bir kumaş türü.

Gul
Ziyaretçi
Gul

4 yildir taytuyu kose koltuk kullaniyorum ozel olculerle yaptirdik. Leke konusunda hicbir sorunum yok. Fakat uzerine oturunca inanilmaz koku oluyor. Minderlerinin yuzlerini degistirilebilir sekilde diktirmistik yilda 2 defa cikarip yikayip degistirebiliyorum. Buna ragmen bu kokuyu onleyemiyorum. Ustelik evde kucuk cocugum da yok.Bir oneriniz veya tavsiyeniz varmi.
Tesekkurler

Nuray
Ziyaretçi
Nuray

Ben de bugün taytüyü kumaş sipariş ettim koltuklarımı örtmek için örtü niyetine malesef benim aldıgım taytüyü ital deyil yerliymiş yıkarsam altındaki astar atarmış evimdeki koltuklarım tay tüyü kırlentleri makinada yıkıyorum ilk günkü gibi hiç bir sorun yok mecbur geldiginde kullanıcam yerliyle italin arasındaki fark nedir acaba koltuklarımdan çok menmunum koku olmuyor ilk günki gibi

Melike
Ziyaretçi
Melike

Bende tay tüyü koltuk takımı aldım berjer leri ışık vurunca rengi değişiyor gündüz ise normal halini alıyorbunu ilkbasta anlayamadim sizin yorumunuz okuyunca anladım görüntü olarak İçime sinmedi ama en azından öğrenmiş oldum