Post Image
1099

Pangea Süperkıtası ve Türkiye

Bir Dünya düşünün; omurgalı hayvanlar karaları işgal etmiş, sürüngenler ve amfibiler çeşitlenmeye başlamış ve daha dinazor gören bir tek canlı bile yok. Öyle bir Dünya ki Çin’den çıkan biri Kanada, Brezilya ve Hindistan üzerinden ayağına su değmeden yürüyerek Antarktika’ya geçebiliyor…

Süperkıta Pangea, günümüzden 300 milyon yıl kadar önce oluşmaya başlamış ve 100 milyon yıl kadar önce de ayrılmış. Günümüz Dünyasından çok farklı olan Pangea’nın karalarının büyük bir bölümü Güney Yarımküre’de olduğu uzmanlarca iddia ediliyor. Pangea, Dünya üzerinde bulunan tek süperkıtaymış ve etrafı Panthalessa adı verilen dev bir okyanusla kaplıymış.

Pangea süperkıtasının olduğu Dünya Haritası (varsayım)

Yukarıda vermiş olduğum harita, günümüzdeki ülkelerin Pangea haritası üzerinde nasıl göründüğünü gösteriyor. Tabi bunların hepsi bir varsayımdan ibaret olsa da Pangea’yı destekleyen birçok bulgu mevcut.

Pangea Haritasında Türkiye Nerede?

Haritaya baktığınızda gözünüzün hemen Türkiye’yi aradığını görür gibiyim. Türkiye, “Orta Doğu Pangea” olarak tanımlayabileceğimiz bölgede ve bir tarafı tekil okyanus Panthalessa’ya bakan bir konumda yer alıyor. Hemen hemen günümüzdeki komşularımızla aynı sınırlarımız olsa da şimdiki stratejik konumumuzu kaybediyormuşuz.

Türkiye bir okyanus ülkesi olacak, doğu ya da kuzeyde hiç komşumuz olmayacakmış. İstanbul Boğazı mı? Hiç bir muhabbette veya cümlede adı bile geçmeyecekti… Hatta Karadeniz ve Marmara Denizi hiç bulunmayacaktı.

Unutmadan söyleyeyim; daha önce şuradaki yazımda gönderme yaptığım Afrika Kıtası, Pangea haritasında ortalarda yer alacakmış.

Tabi bunların bir varsayım olduğunu daha önce söylemiştim. Yoksa bizim atalarımız nerede stratejik bir toprak var kesin orayı alırdı. Ya da karadan komşu olduğumuz ülkelerle aramıza çılgın bir kanal açar, bir ada ülkesi olarak etliye sütlüye bulaşmadan takılırdık. Bence ilk seçenek daha olası…

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir