Post Image
1030

Hani Dünya Yuvarlaktı?

Müslüman bir Afrikalı… Dünya’nın en zengin topraklarında aç ve susuz… Aile fertleri birer birer hastalıktan yaşamını yitirmiş. Kısaca, ülkesine yardım(!) ve barış(!) için gelen Amerikalı, Fransız, İngiliz ve başka sömürge devletlerin pençesinde olan diğer kardeşleri gibi o da mazlum durumda.

Önünde Dünya haritası, elinde kalemi… tozlanmış saman kağıda bir şeyler yazıyor. Hüzün dolu satırların en altında bir cümle…

Hani Dünya yuvarlaktı? Neden hep biz alttayız?

**********

Gece karanlık çökmüş. Afrikalı bir başka kardeşimiz açlıktan uyuyamayan küçük oğluna ne yedireceğini düşünüyor. Bir evladını açlıktan kaybetmiş, birini daha kaybetmek istemiyor.

Geçim kaynakları olan balıkçılığı, denizlerine dökülen petrol atıkları yüzünden yapamaz duruma gelmişler. Karınlarını doyurabildikleri tek besin de ellerinden alınmış…

Dünya deniz taşımacılığının en merkezi yerlerinden birinde yaşıyorlar. Gözlerinin önünden geçen yüklü gemiler zenginlere zenginlik, toklara tokluk katmaya gidiyor. Geçip gittiği yerde bir şey gözden kaçıyor;şu zengin Dünya’da hâlâ açlıktan ölen birileri var…

Sabah televizyonu açıyoruz; “Somalili Müslüman korsanlar(!) gemi kaçırdı“…

Haritada sınırları çizenler, senaryoyu da yazıyorlar. Karakterler farklı ama senaryo hep aynı.

**********

Suriye’de savaş var. Yine Müslümanlar, yine kan ve gözyaşı. Suriyeli mülteciler Avrupa yolunda…

Fransa’da hareketli bir akşam. Almanya ile dostluk maçı oynanıyor. Aynı anda 7 ayrı yerde terör saldırısı… Suçlu(!) Müslümanlar, suçlu(!) Suriyeli mülteciler.

Batı yine tüm kirli oyunlarıyla sahnede. Dedim ya; Karakterler farklı ama senaryo hep aynı.

Türkiye’nin ev sahipliğindeki G20 Liderler Zirvesi mi?

Güme gitti…

Dünya’ya verilecek onca mesaj varken, konu Fransa ve sahte barış mesajlarıydı.

**********

Sonrasında ön saflarda Türkiye’deki patlamalarda “katil devlet” sloganları atanları görüyoruz. Bu sefer dillerinde “katil Müslümanlar” var.

Dünya yuvarlak mı, köşeli mi bir tarafa bırakıp Merhum Necip Fazıl‘ın sözlerini hatırlıyorum; Dünya öküzün üstünde derler ama; dünyanın üstünde nice öküzler bilirim.

**********

Suçsuz yere yitip giden her can için üzülüyoruz. Allah’ım sen mazlumları zalimlere karşı koru ve gözet. Biliriz ki; mazlumların duası senin katında makbuldür.

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

(21 Kasım 2015 | PUSULA Gazetesi kenar yazımdan alıntıdır.)

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yapanlar
Kenar YazarıNizamettin Gümüş Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Nizamettin Gümüş
Ziyaretçi
Nizamettin Gümüş

Merhaba Mehmet. Uzun zamandır şuraya ne yorum yapsam diye düşünüyordum. Samimiyetimle söylüyorum ki Mazlum benim gönlümde bir yaradır. Suriye ve vesair mazlum diyarlar insanlar üzerine birçok hayalim birçok yazım var. Lakin senin bu yazının altına uzun zaman önce kaleme alıp Whatsapp’tan telefonumda ekli olan dostlara gönderdiğim bir yazıyı eklemek istedim. Çünkü bu yazı senin yazına (kalp kalbe karşı imiş) bir devam niteliği taşıyabilir. Lafı uzatmayayım.. ¥¥¥ Sosyal medyadan Whatsapptan ve Sms ile mesaj olarak bir sürü Cuma tebriği alıyor ve gönderiyoruz. Uzun uzun mâniler hatta ayet ve hadisler ekleyip altına Hayırlı Cumalar yazıp sevdiklerimize yolluyoruz. Peki biz Cuma’nın hayrına layık… Devamını oku »