Post Image
1600

O-Ring Nedir? O-Ring ve Conta Arasındaki Fark Nedir?

O-Ring nedir? O-ring conta neye denir? O-ring ve conta arasındaki farklar nelerdir? O-ring çeşitleri nelerdir? Bu yazımda sizler için özet ve net şekilde bu sorulara cevap vereceğim.

O-ring ve conta birbirine karıştırılan iki makine parçalarıdır. Aslında o-ring ve contanın yaptığı iş aynıdır. Şimdi daha iyi anlamanız için o-ring nedir sorusuna yanıt vererek başlamak isterim.

O-ring Nedir?

Sızdırmazlık ve yalıtım amacıyla kullanılan makine elemanlarıdır. Üst üste binmiş olan makine parçalarının birbirine sıkı geçmesini sağlar. Bu iki parça arasından dışarıya sıvı ve gaz çıkışını engeller. O-ringlerin kullanım amacı, kullanıldıkları yerde conta oluşturmaktır.

İsmindeki “o” harfi, şeklinin yuvarlak oluşundan değil kesitinin yuvarlak olmasından dolayıdır. İngilizcedeki “ring” kelimesinin Türkçe karşılığı da “halka” demektir. Yani o-ringler, yuvarlak kesitli halkalardır.

İlginizi çekebilir: Mapa Nedir?

O-Ring Çeşitleri Nelerdir?

O-ringler, esnek ve dayanıklı malzemelerden üretilir. Kullanım yerlerine göre malzeme seçimi değişkenlik gösterir. Nitril (NBR veya Buna-N), Silikon (VMQ), ® Florokarbon (Viton, FKM), Perfloroelastomer (Kalrez ® (FFKM), Florosilikon (FVMQ), Etilen Propilen (EPM, EPDM, EP, EPR), Neopren (CR, Kloropren), Poliüretan (AU, EU) gibi malzemelerden üretilir. Genelde kauçuk/plastik malzeme kullanılır.

O-ring seçimi yaparken kimyasal uyumluluk, sızdırmazlık basıncı, uygulama sıcaklığı, yağlama gereksinimleri, kalite, miktar ve maliyet esas alınır.

  • Nitril O-ring: -40°C ile 105 °C arasındaki sıcaklıklarda kullanılırlar. Aralıklı çalışmalarda 120 °C’ ye kadar dayanıklıdırlar. En çok kullanılan oring türleridir. Ayrıca yağa karşı yüksek direnç gösterir.
  • Epdm O-ring: -40°C ile 145°C arasında kullanılabilirler. Fosfat, ester akışkanlarına, otomotiv fren yağlarına ve buhara karşı direnci çok iyidir.
  • Viton O-ring: -20 °C ile 240 °C arasında sıcaklıklarda kullanılmaktadırlar. Yüksek sıcaklık ve yüksek devir (sürtünme) gerektiren ortamlarda, ağır iş makinalarında kullanılır. Solventlere ve kimyasallara karşı dayanıklıdır.
  • Silikon O-ring: -60°C ile 200°C sıcaklıklar arasında özelliklerini korur ve kullanılabilir. Birebir sıcaklığı görmediği sürece 250°C ‘ye kadar dayanıklılık göstermektedir. Esneklik özelliği, hava direnci ve ozon dayanımı yüksektir. Bununla birlikte silikon o-ringle,r gıdaya uygun yerlerde ve sıcaklık gören ortamlarda kullanılmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kenarortay Teoremi Nedir?

O-Ring ve Conta Arasındaki Fark Nedir?

Conta da o-ringler gibi aynı amaçla kullanılan elemanlardır. Birbirine geçmiş iki parça arasında sızdırmazlığı sağlamak için kullanılırlar. Fakat aralarında yapısal farklılıklar vardır.

Bazı kişilerce “o-ring conta” olarak hitap edilirler. Bunun sebebi o-ring ve contanın benzer amaçla kullanılmasıdır. Oysa o-ringler yuvarlak ve contalar da yassı kesitlidir. Ayrıca o-ringlerde kullanım yeri iç-dış yüzeylerdir. Contalar da alt ve üst yüzeylerinin kullanılması amacıyla hesaplanarak tasarlanmışlardır.

BENZER YAZILAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir