Post Image
874

Mapa Nedir? Ne İşe Yarar?

Mapa nedir ve ne işi yarar sorusuna yanıt vererek mapayı tanımlıyoruz. Mapa nedir ve nerede kullanılır sorusuna cevabı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Mapa ile ilgili bilgi vermeye başlamadan önce cıvatalar konusuna kısaca bir değinmek isterim. Çünkü mapa, cıvata çeşitlerinden bir tanesidir.

Cıvata, sökülüp takılabilen parçaları birbirine bağlayan makine elemanlarıdır. Gövde kısmına vida dişi açılmış, başları dörtgen, beşgen ve altıgen şeklinde değişebilen bağlantı elemanlarıdır.

Mapa Nedir?

Mapa, ucu halkalı cıvatadır. Mapanın büyüklüğü ve tasarımı, kullanım amacı ve yerine göre değişir. Mapalar, kaldırılacak veya desteklenecek nesnenin ağırlığına ve tasarımına uygun olarak seçilir.

İlginizi çekebilir: Tek Yönlü Valf Nedir?

Mapa Nerede Kullanılır?

Mapalar, imalat atölyelerinde, inşaat ve denizcilik sektöründe kullanımı olan bir ucu vida, diğer ucu sabit halka olan makine elemanlarıdır. İki farklı parçanın sabitlenmesinde veya parçaların taşınmasında kullanılır.

Mapa, kalıpçılık sektöründe yaygın olarak kullanılır. Ayrıca sabitlenmek istenen veya desteklenecek nesne için bağlantı elemanı vazifesi görür.

Kelime anlamı olarak mapa; gemi içini aydınlatmaya yarayan, içinde zeytinyağı bulunan siperli fener için de kullanılır. İtalyancadan dilimize geçmiştir.

BENZER YAZILAR

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir