Post Image
4396

Kumpas Okuma Örnekleri

Kumpas okuma örnekleri ile kumpas kullanımınızı pekiştirecek ve okuma hatalarını minimize edeceğiz. Kumpas okuma alışkanlığı sağlamaya çalışacağımız bu makalemizde örneklerle kumpas çeşitlerini ve nasıl okunduklarını öğreneceğiz.

Kumpas, en genel tabiriyle ölçme ve kontrol elemanıdır. Kumpaslar, uzunluk ölçmenin yanı sıra iç çap, dış çap ve derinlik ölçmede kullanılan ölçme aletleridir. MÖ 6.yy da İtalya kıyılarına yakın bir yerde bulunan ilk kumpas tahtadan yapılmıştır. Zamanla günümüzdeki modern halini almıştır. Kumpasların eskiden beri bir sabit ve bir de hareketli çeneleri vardır.

Ölçme ve kontrol amaçlı kullanılan kumpaslar, birden fazla çeşite sahiptir. Verniyer bölüntülü sürmeli kumpas, günümüzde en çok karşılaştığımız ve uzunluk ölçmeye yarayan kumpas çeşitidir. Sürgü üzerindeki verniyer taksimatı yerine bir saat
yerleştirilmişse bu kumpasa Saatli kumpas denir. Derinlik kumpası derinlik ölçmeye yararken, modül kumpası da dişli çarkların diş genişliği ve diş üstü yüksekliğinin ölçülmesinde kullanılır. Dijital kumpaslar da teknolojinin dijitalleşmesiyle ortaya çıkmış kumpas çeşitidir.

Bu makalede kumpas nasıl okunur sorusuna yanıt vermeyeceğim. Bu soruyla alakalı cevabı kumpas okuma makalesinde detaylı yazmıştım. Bu yazıda sizlere hassasiyetlere göre kumpas okuma örnekleri vereceğim.

Örneklerle Kumpas Okuma

Metriksistemde birim metredir. (m) harfi ile simgelendirilir. Ama metal işlerinde hassasiyetten dolayı metrenin 1/1000’i olan milimetre (mm)daha çok kullanılır.

Metrik Ölçme Yapan Kumpaslar

1/10 mm’lik Verniyerli Kumpas Okunuşu

  • Milimetrenin 1/10 ’unu veya ondalıklarını okuyabilir.
  • Kumpasın verniyeri üzerindeki aralık sayısına bakılarak kumpasın kaçlık olduğuna bakılır. 10 eşit aralık var ise kumpas 1/10’ luktur. 20 eşit aralık var ise 1/20 ‘ liktir.
  • Verniyerin son çizgisi cetvelde hangi çizgi ile çakıştı ise bölüntünün yapılış şekli ortaya çıkar. 9/10 ….39/10.. gibi…
  • Verniyer son çizgisinin çakıştığı çizginin bölüntü sayısına bölünmesi; 9/10 = 0,9 mm
  • Ölçme hassasiyeti ispatı için ise ; verniyerin ilk bölüntüsünü cetvelde kendisinden sonra gelen ilk çizgi ölçüsünden çıkartırız.
1/10 mm’lik Verniyerli Kumpas Okuma Örnekleri

1/20 mm’lik Verniyerli Kumpas Okunuşu

1/20 mm’lik Verniyerli Kumpas Okuma Örnekleri

1/50 mm’lik Verniyerli Kumpas Okunuşu

1/50 mm’lik Verniyerli Kumpas Okuma Örnekleri

Verniyerli kumpas okuma örnekleri ile ölçme ve kontrol konusunda sizlere yardımcı olmaya çalıştım. Ayrıca makalemin girişinde kumpas çeşitlerini de kısaca belirttim. Bu makalede en çok kullanılan kumpas olan yalnızca verniyerli kumpasın okunuşuna örnekler verdim. Metrik ölçme yapan kumpas örneklerine bu yazımda ulaşabilirsiniz.

Eğer ihtiyaç olursa Whitworth ölçme yapan kumpasların okunuşlarına da örnekler verebilirim. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki yorum alanından ihtiyacınızın olduğunu yazmanız. Malinizine konuyla ilgili bulduğum kaynakları gönderir ve blog sayfamda da makalesini yazarım.

İnç Cinsinden Kumpas Okuma Örnekleri için tıklayınız.

Ülkemizin gelişmesi için üretmeli ve bilgiyi paylaşmalıyız. İşlerinizde ve derslerinizde başarılar dilerim.

İlginizi çekebilir: Segman nedir? Ne işe yarar?

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
1 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
HarunKenar YazarıMehmet Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Mehmet
Ziyaretçi
Mehmet

her ne kadar teknik bir alet ise de yazınız herkesin anlayacağı dilden ve sade.

Harun
Ziyaretçi
Harun

Verniyerli kumpas için 10 tane örnek söylebilirimisiniz?