Post Image
939

Çocuklara Faydalı Okul Öncesi Oyunları

Atalarımız boşuna “Ağaç yaşken eğilir!” dememiş. Her ne kadar bu atasözü geniş bir anlam ifade ediyor olsa da, özet olarak eğitim için en önemli zamanın çocukluk evresi olduğunu işaret ediyor. Çocuğun henüz okula başlamadan edindiği kazanımların önemli bir kısmı okul öncesi oyunları sayesinde şekilleniyor. Hayatının geri kalanında kişiliğini dahi belirleyecek olan kazanımlar önce ailede, sonra da okul öncesi eğitim sürecinde inşa edildiğinden çocukların bu evresi, aileler tarafından son derece dikkatle yönetilmeli.

Okul Öncesi Oyunları Faydalı mı?

Bu sorunun çok açık bir cevabı var: Kesinlikle, evet! Oyun oynayan çocuklar, temel öğrenme ve kavrama becerilerinin yanında, sorun çözme ve sosyalleşme gibi özelliklerini de geliştirme imkanı buluyorlar. Hiçbir çocuk, zorla oyun oynamaz. Bu, onlar için müthiş bir eğlence aracıdır. Çocukların, eğlenirken aynı zamanda temel becerilerini geliştirmeleri okul öncesi oyunları ya da bir başka ifadeyle; anaokulu oyunları sayesinde oldukça kolay.

Anasınıfı Oyunlarının Faydaları

Çocukların kişisel gelişim süreçlerini inşa ettikleri dönemler olan okul öncesinde, anasınıfı oyunları, en önemli faktörler arasında başı çeker. Gelin, şimdi kısa kısa anasınıfı oyunlarının faydalarına bir göz atalım.

 • Çocukların yaratıcı yönlerini keşfetmeleri ve geliştirmelerine olanak sağlar.
 • Düşüncelerini farklı yöntemler ve biçimlerle ifade etmelerini kolaylaştırır.
 • Yapılacak fiziksel egzersizlerle çocukların bedensel gelişimine katkı yapar.
 • Matematiksel becerilerini geliştirerek analitik düşünmelerine yardımcı olur.
 • Çocukların bilişsel becerilerinin geliştirilmesinde en önemli basamaklardan biridir.
 • Değişen eğitim dinamikleri çerçevesinde kullanılan dijital yöntemlerle harmanlandığında çocuklara, adaptasyon sürecinde yardımcı olur.
 • Takım halinde oynanan okul öncesi oyunları sayesinde çocuklar, daha kolay iletişim kurabilen ve sorunlarını anlatabilen bireyler olurlar.
 • Motivasyonlarının yükselmesini ve korunmasını sağlar.
 • Dikkat ve odaklanma becerilerinde gözle görülür bir yükselme görülür.
 • Birlikte oynayan çocuklarda empati yeteneği gelişir ve kendilerini karşısındakinin yerine koyarak karar verme eğiliminde olurlar.
Anasınıfı oyunlarının faydaları

Çocuklar İçin Faydalı Anaokulu Oyunları

Oyun oynamak, bir çocuğun en değerli aktivitesidir. Oynarken öğreniyor olması ise hem kendisi hem de ailesi için bulunmaz bir nimet olarak kabul edilebilir. Deneyimleme ve öğrenme süreçlerinin yönetilmesinde büyük önem taşıyan okul öncesi oyunları için örnekleri sayısız kere çoğaltmak mümkün. Şimdi dilerseniz, bu türden oyunların örneklerini görelim.

1- Dengede Kalma Oyunu

Bu oyunu oynayan çocuklarda denge özelliği çok kolay biçimde gelişebilir. Önce yere kalın bant yardımıyla dümdüz bir çizgi çekin. Ardından çocuklardan birini seçin ve çizginin önüne götürün. 10 saniye çizgiye baktıktan sonra gözlerini herhangi bir gözbağı ile kapatın. Çizgi üzerinde dümdüz yürümesini isteyin. Bu sırada siz de yanında olun ve oyun alanında tehlikeli bir eşya olmamasını sağlayın. Çizgide düz yürümeyi başaran çocuğa minik bir ödül verilebilir.

Dilerseniz dümdüz çizgiden sonra kare, üçgen, zikzak gibi çeşitli çizgilerle de çalışabilirsiniz. Bu da kolay gelirse geri geri yürümeleri istenebilir. Hatta, diğer çocuklar oyundaki çocuğu sesli komutları ile yönlendirirse ortak çalışma ile sosyal iletişim becerileri de gelişme imkanı bulur. 

2- MentalUP Faydalı Okul Öncesi Oyunları

Sunduğu zeka gelişimini destekleyici oyunlarla adından söz ettiren MentalUP’ın okul öncesi oyunları ile bilgisayar ya da telefon başından kalkmak istemeyen çocuğunuza bir iyilik yapabilirsiniz. Uzman akademisyenler ve pedagoglar tarafından onaylanan bir ürün olan MentalUP, dijital okul öncesi oyunları konusunda en akla yatkın seçenek.

Gelişim seviyesini gösteren, tamamen kişiye özel oyunlar sunan MentalUP’ı denemek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Zeka gelişimini destekleyici okul öncesi oyunlar için MentalUP’ı ücretsiz deneyin!

MentalUp Uygulamasını Ücretsiz Deneyin!

3- Hayvanları Taklit Etme Oyunu

Çocukların en kalıcı öğrenme biçimlerinden biri de taklit etmektir. Bu oyunda ise şu şekilde ilerliyoruz: Çocuklardan 1 tanesi anlatıcı olarak seçilir. Diğer çocuklar karşısına dizilirler. Öğretmeni ya da ebeveynleri, anlatıcı çocuğa bir hayvan ismi söylerler. Anlatıcı çocuk hiç konuşmadan karşısındaki çocuklara o hayvanı taklit ederek anlatmaya çalışır. Hangi hayvan olduğunu bilen çocuk, anlatıcı olarak oyuna devam eder. Ne kadar kolay hayvanlar seçerseniz oyun o kadar kısa sürer. Onun için, değişik hayvanlar da seçin.

4- Sandalye Kapmaca Oyunu

Sandalye kapmaca oyunu – Anaokulu oyunları

Yetişkinlerin bile kendi çocukluk zamanlarını anarken, çok net hatırladığı sandalye kapmaca oyunu hiç unutulur mu! Bu oyunu bilmeyenler için kısa bir hatırlatma yapalım.

 • Çocuk sayısının 1 eksiği sandalye yuvarlak olacak şekilde dizilir. Mesela oynayan çocuk sayısı 10 ise sandalye sayısı 9 olmalıdır.
 • Bir müzik açılır ve çocuklar sandalyelerin etrafında dönmeye başlarlar.
 • Müzik durduğunda herkes sandalyelere oturmaya çalışır. Ayakta kalan ise elenir.
 • Sonra 1 sandalye eksiltilerek oyun devam eder.
 • Tek sandalye ve 2 çocuk kaldığında yine müzik başlar ve çocuklar sandalye etrafında dönmeye devam eder. Müzik durduğunda son sandalyeye oturmayı başaran çocuk, oyunun galibi olur.

Sandalye kapmaca oyununu oynayan çocukların dikkat, odaklanma ve anda kalma becerilerini gelişimi hızlanır.

5- Kulaktan Kulağa Oyunu

Çocuklar sıralanırlar ve oyun başlar. Öğretmen ya da veli, bir cümle söyler. Sonra tüm çocuklar, yanındaki arkadaşının kulağına bu cümleyi söyler. Herkes sadece bir kere duyma hakkına sahiptir ve ne anladıysa onu arkadaşına söyleyebilir. Genelde sıranın sonunda bambaşka bir cümle ortaya çıkar. Çocuklar buna çok gülerler.

Bu çalışma ile çocukların sosyal iletişim becerilerinin geliştirilmesi ve birlikte çalışma özelliklerinin desteklenmesi sağlanmış olunur.

6- Hiç Eskimeyen Oyun: Saklambaç

Herkesin çocukluk döneminin en gözde oyunlarından biridir saklambaç. Ben saklambaç oynamayı sevmiyorum diyen çocuk, herhalde yoktur… Her ne kadar klasik oyunlardan biri olarak kabul görse de saklambaç, çocukların aşağıdaki alanlarda gelişimlerine destek olur.

 • Karar verme ve analitik düşünme becerilerini geliştirme yolunda büyük destek sağlar.
 • Problem çözme yeteneklerinin gelişmesini destekleyen oyunlardan biridir.
 • Mekanı saklanmak için kullanacaklarından “mekansal farkındalık yetisi” kazanma adına katkı sağlar.

7 – Ters Paraşüt Oyunu

Bu oyunu oynamak için çocuklar bir çember oluştururlar. Bir çarşafı ya da büyükçe bir örtüyü açarak, her biri bir ucundan tutarlar. Çarşafın üzerine bir top konulur ve çocuklar çarşafı aşağı-yukarı yaparak topu zıplatırlar. Burada çocuklar, birlikte hareket etmelidir yoksa top ya çarşafın kenarlarından aşağı düşer ya da havaya zıpladığında çarşafın dışına düşebilir. Birlikte hareket etme ve takım oyununa adaptasyon becerilerinin geliştirilmesi için bu oyun, en ideal oyunlardan biridir.

BENZER YAZILAR

2
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
0 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
2 Yorum yapanlar
GezginsezerSanem Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Sanem
Ziyaretçi
Sanem

harika konu harika öneriler teşekkür ederiz…

Gezginsezer
Ziyaretçi
Gezginsezer

Okulda evde her yerde ilk oyunumuz saklambaç idi neydi o eski günler.. Sayin hocam eski günlere götürdünüz beni tskler.