Post Image
287

Çin malı otomobiller Konya’da üretilecek

Çok muhterem dostlarım hepinize merhaba. Bugün sizlere aldığım bir duyumla ilgili bilgi vermek istedim.

Geçtiğimiz günlerde “Türkiye’nin Çin’i Konya!” başlığı altında Konya’daki sanayi sektöründen ve ucuz işçilikten konuşmuş ve ucuz işçilik yönünden Konyamızı Çin’e benzetmiştim. Dün bir arkadaşımla otururken, Konya otomotiv sektöründe iyi mertebelerde bulunan bir abimiz de yanımıza geldi. Havadan sudan konuşurken “Türkiye yerli otomobili yaparsa nasıl olur?” tartışmasına geldik. Tartışmayı yaparken, biraz önce bahsettiğim  abimiz bilmediğim bir bilgiyi bizimle paylaştı.

Birçoğunuzun da bildiği üzere Çinli otomobil üreticisi Cherry, yıllardır Türkiye’de otomobil üretimi yapacak bir yerler arıyordu. Geçtiğimiz 4 yıl önce Sabah Gazetesi ve 3 yıl önce Milliyet, Cherry‘nin üretim yeri olarak Konya’ya sıcak baktıklarını ve firma yetkililerinin Konya’nın önde gelen isimleriyle görüşmeler yaptıklarını duyurmuşlardı.

Bizim masada dönen sohbetten çıkardığım sonuç kadarıyla; Çinli otomotiv devi Cherry‘nin Konya’da üretim yapabilmek için çalışmalara başlaması yakın görünüyor. Yakın zaman da basında  “Cherry üretim için kolları sıvadı”  derlerse hiç şaşırmayacağım. Konya’da işsizliği büyük ölçüde azaltabileceğini ve Konya sanayisine canlılık getireceğini düşündüğüm bu girişimin sonucu da hem ülkemiz hem yatırımcı firma adına olumlu olur İnşallah.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir