Post Image
543

Bizde Doğan, Şahin… Onlarda Blackbird!

Daha önceleri uçmalı kaçmalı filmlerin nasıl çekildiğini ve bilgisayar efektlerinin nasıl verildiğini merak ederdim. Özellikle Hollywood filmlerinin kamera arkalarının video sitelerine düşmesiyle  yeşil perde ve noktalı kıyafetleri de öğrenmiş oldum.

Peki ama otomobillerin olduğu, uçtuğu kaçtığı filmler nasıl çekiliyordu?

Halk arasında bir söz vardır; onların hepsi maket…

Açıkçası aklıma gelmişti, aktörlere noktalı kıyafetler giydirip istedikleri şekle sokan (zombi, uzaylı, hayvan…) görsel sanatçılar, bir araç prototipine de aynı uygulamayı yapamaz mıydı?

Biz doğan, şahin modifiyesi ile uğraşırken elin oğlu soruma çoktan cevap bulmuş, uyguluyormuş bile.

İngiltere merkezli The Mill isimli şirket, Blackbird adını verdikleri bir aracı geliştirmiş. Her aracın ölçülerine göre kendini ayarlayabilen ve yazılım yüklenerek reklamı çekilecek olan otomobilin sürüş yeteneklerini kazanabilen bu araç, efektlerin kolayca yerleştirilmesiyle istenilen otomobil oluveriyor.

Çok daha düşük bütçelerle reklam ve sinema filmleri çekilmesine olanak sağlayan Blackbird, CGI (Bilgisayarla Oluşturulan Görüntü) teknolojisi sayesinde istenilen otomobilin görüntüsüne bürünebiliyor. Ayrıca Blackbird, reklamı çekilen araçtan daha fazla performans gösterebiliyor. Bu durum ilerde daha etkileyici aksiyon sahnelerinin çekilmesine imkan sağlayacağa benziyor.

Lafı fazla uzatmayayım. Siz en iyisi Blackbird‘ün tanıtım filmine bir göz atın:

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir