Post Image
1233

Yazı yazarak para nasıl kazanılır?

Gazete yazarlığından para kazanıyor musun?” sorusu bir zamanlar çok karşılaştığım soruların başında geliyordu. Hatta bir dönem sahibi olduğum haber sitesinden ve blog sayfasından kazanç sağlayıp sağlamadığım konusunda merak, Nirvana’ya ulaşmıştı.

Benim bir şeyler yazarak para kazanıp, kazanmadığımı merak ettiğinizden çok “acaba bende internetten para kazanabilir miyim?” sorusunu kendinize sorduğunuzu görür gibiyim. Bu sebeple, sizlere internette makale yazarak nasıl para kazanırsınız biraz ondan bahsedeceğim.

Arama motorlarında anahtar kelimelerde ilk sıralara çıkmanın önemli olmasıyla birlikte birçok internet sitesi sahibi ve firma bu konuda çalışmalar yapmaya başladı. İnternetten kolayca hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz SEO (arama motoru optimizasyonu) konusuna ilgi her geçen gün tepeden aşağı yuvarlanmakta olan kartopu gibi büyüyerek devam etti.

Firma ve kişiler internet sayfalarını arama sonuçlarında ilk sırada çıkartmaya çalıştıkça türlü türlü strateji ve tabiri caizse çakallıklara yöneldi. Doğal olarak, arama motorları da bu durumun farkında oldukları için sürekli algoritmalarını geliştirmeye zaman harcadılar.

Günümüzde de arama motorlarında ilk sıralarda çıkmak için internet sitenizde yapmanız gereken birçok çalışma var. Bunlardan birisi de sitenize özgün içerikler girmek.

İyi de bana ne!

Eğer makale yazarak para kazanmak istiyorsanız anlatacaklarım tam da size göre… Yani konuya ilgi duyuyorsanız okumaya devam…

İnternet sitesi yöneticileri, özgün içeriklerle sayfalarını güncel tutma yarışına girdi. Böyle bir durumda sitesine ekleyeceği yazıyı kendisi değil de başkaları tarafından yazılmasını isteyen site yöneticileri “makale satışı” piyasasının oluşmasına neden oldu.

Kısaca; birileri arama motorlarında ilk sıralara çıkabilmek için özgün makaleler yazdırıyor. Burada makale alan taraf olmasanız da makale satan taraf olabilirsiniz.

Hangi Konularda Makale Yazacağım?

Eğer yazdığınız makalelerin hızlı satılmasını istiyorsanız, piyasada rekabetin ve talebin fazla olduğu konulara yönelmeniz gerekmektedir. Sağlık, şifalı bitkiler, eğitim, estetik, diyet, ürün karşılaştırma, yemek tarifi, kripto paralar gibi konular sizlere söyleyebileceğim başlıca konulardan.

Tabi başka konularda yazmaya yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, biraz piyasa araştırması yaparak yazdıklarınızı satıp satamayacağınızı kolayca tespit edebilirsiniz.

Makale Yazarken Neye Dikkat Etmem Gerekiyor?

Makalelerinizi gelişi güzel yazarsanız alıcı bulamazsınız. İmla ve SEO kurallarına uygun makaleler oluşturmanız durumunda alıcı bulmanız kolay olacaktır. Konuyla ilgili “nasıl özgün ve seo uyumlu makale yazılır?” aramasını nette yaparak detaylı anlatımlara ulaşabilirsiniz.

Söylemeden geçmeyim; “makale” derken akademik yazılar aklınıza gelmesin. Genelde bilgi verici olan normal blog yazıları falan…

Makale Ücretleri ve Ücretlendirmeleri Nasıl?

Özgün içerikli ve SEO uyumlu makalelerin satışında net olmamakla birlikte aşağı yukarı bir ücretlendirme mevcut.

100 kelimelik bir makale 1 TL’den alıcı buluyor. Tabi yazdığınız konunun spesifik olması makalenizin ücretini artıracaktır. Ayrıca, yabancı dilde yazılan makaleler daha yüksek fiyatlarla satılabiliyor.

Tabi yazacağınız makalelerin en az 100 kelimeden oluşması gerektiğini ve kesinlikle özgün bir anlatımda ve kopya edilmiş içerik olmaması gerektiğini unutmayın.

Alıcıyı Nereden Bulacağım?

Makale satışı işine yeni giriyorsanız internette yapacağınız ufak bir araştırma ile makale satışlarının yapıldığı forum ve portallara kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Şimdilik buralardan başlamanızı tavsiye ederim. Siz özgün içerikler yazdıkça, müşteriler sizi bulmaya başlayacaktır.

Eğer sorunuz varsa yazının altına yorum yaparak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

Not: Eğer okuduğunuz yazıyı satışa çıkartsaydım yaklaşık olarak 5 TL gibi bir ücret kazanırdım. Bu yazıyı 25 dk’da yazdım. Eğer öğrenci veya ev hanımı iseniz boş vakitlerinizde yazı yazarak internetten para kazanabilirsiniz.

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

7
Kimler Neler Demiş?

avatar
4 Yorum
3 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
5 Yorum yapanlar
Eğitim AşkınaFurkantusbeyinlintKenar YazarıMehmet Ali Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Mehmet Ali
Ziyaretçi
Mehmet Ali

Akif yazdıklarını okudum ve birkaç arkadaşıma gönderdim. Öğrenciler icin özellikle çok mantıklı ama tabi yazma kabiliyeti olanların ilgilenmesi gerektiğini düşünüyorum. Teşekkürler.

tusbeyinlint
Ziyaretçi

Yönlendirici bir içerik olmuş. Forum sitelerinde oldukça fazla içerik ureten var ancak ozgun ve kaliteli değiller ne yazik ki. Ben onceki projelerimde ilk baslangicta almıştım ama bana fayda sağlamak yerine zarar verdi diyebilirim.

Furkan
Ziyaretçi

Ben de ilk başlarda böyle para kazanmayı düşünmüştüm. Sonra neden başkalarının sitelerinde yazması için yazı yazacağıma kendi bloğum için yazmıyorum dedim. O gün bugündür 2009’dan beri yazıyorum ve şu ana kadar bilgisayarım için çeşitli çevre birimleri, beğendiğim oyunlar, sinema biletleri, spotify ve netflix üyeliklerinin yanında her yıl bloğun domain adresi ve sunucu parasını çıkaracak kadar kazanıyorum.

İnternetten para kazanmak isteyen biri bu yorumumu okuyorsa Kenan bey’in önerilerinin yanında dikkat etmesi gereken 3 şey var: Sabır, devamlılık ve özgüven.

Eğitim Aşkına
Ziyaretçi
Eğitim Aşkına

İçerik güzel. Dolu bir yazı olmuş. Biz de egitimaskina com adresimizde zaman buldukça yazıyoruz. Böyle yazılardan bir şeyler öğreniyoruz.