Post Image
1490

Yeni bir koleksiyona başladım

Bir şeylerin koleksiyonunu yapmanın abartılı olmadığı sürece güzel bir uğraş olabileceğini düşünüyorum. Bazen eski para, bazen sakız kâğıdı, bazen de nadide parçalar…

Küçük yaşta başladığım eski para koleksiyonerliğini hâlâ ufak tefek de olsa devam ettiriyorum. Ama benim koleksiyonun özelliği öyle bitpazarlarından bulduğumu biriktirmek değil. Kimi zaman yabancı bir arkadaşımdan ülkesinin parasını istiyorum, kimi zaman da bir yakınımdan hatıra olması için hediye alıyorum. Kısaca, eski para koleksiyonumu tadında ve hatırası olacak şekilde biriktiriyorum.

Diğer sahip olduğum koleksiyon da “boyun askısı koleksiyonu”. Boyun askılarını İTÜ’de üniversite okuduğum dönemlerde biriktirmeye başladım. Birçok sektörden fuara, sivil toplum kuruluşlarında organizasyonlara, otomobil yarışlarına ve çeşitli eğitimlere katıldım. Görevli veya ziyaretçi olduğum bu organizasyonlardan çeşit çeşit giriş ve görevli kartları ile birlikte boyun askıları biriktirdim. Sayısını bilmiyorum ama halk tabiri ile “bir torba dolusu var” diyebilirim.

Şimdilerde de beni “gazoz kapağı” merakı sardı. Geçtiğimiz hafta sonu, İstanbul Beyoğlu’nda uzun süredir gidemediğim Avam Kahvesi’ne bir misafirim ve eşimle birlikte tekrar gidebildim. Orada gazoz kapaklarına bakıp, kendime “neden biriktirmiyorum ki?” sorusunu sordum.

Gazoz içmeyi seven ve ara ara sırf gazoz içmek için gazozculara giden birisi olarak yeni bir koleksiyon yapma kararı aldım. Tabi koleksiyonumdaki en önemli kural; tadına baktığım gazozların kapaklarını biriktireceğim! Sağdan soldan kapak toplamak yok.

Gazoz kapağı koleksiyonuma Avam Kahvesi‘nden aldığım Balsa Gazoz, Elvan Gazoz ve Beyoğlu Gazoz ile başladım. Evde de Niğde Gazozu vardı. Böylelikle koleksiyona dört kapakla başlamış oldum.

Avam Kahvesi’nden aldığım gazozlar

Tadına baktığım gazozlardan birazcık bahsedecek olursam;

Niğde Gazozu

Niğde Gazozu, rahatlıkla çevrenizdeki bakkal veya marketlerden bulabileceğiniz güzel bir gazoz. Tadı frambuazlı ve keskindir. Şekerli diyebileceğim bir gazozdur. Tavsiye ederim.

Balsa Gazozu

Balsa Gazozu, Balıkesir ilimize ait bir gazozdur. Üreticisi tarafından simit ve leblebi ile içilmesi önerilir. Çok abartılı olmasa da tadı güzeldir. Tatmanızı tavsiye ederim.

Elvan Gazozu

Elvan Gazozu’da Adana ilimize ait bir gazozdur. Fena değil tadı ama ben “favorim” diyemem. Hatırladığım kadarıyla keskin bir tadı yoktu. Kokulu ve içimi fena değildi diyebilirim.

Beyoğlu Gazozu

Beyoğlu Gazozu’nun klasik, limonlu, zencefilli ve portakallı olarak çeşitleri var. Ben, limonlu Beyoğlu Gazozu’nu denedim. Tadı keskin ve çok iyi. Gördüğünüz yerde rahatlıkla alın ve için.

Gazoz kapağı koleksiyonuma yenilerini ekledikçe sizlerle paylaşacağım. Takip etmeye devam edin…

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

BENZER YAZILAR

10
Kimler Neler Demiş?

avatar
5 Yorum
5 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
6 Yorum yapanlar
sedaOğuz CanYakupAndroidseruveniKenar Yazarı Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Görkem CAN
Ziyaretçi

Özellikle MacroCenter gibi biraz pahalı marketlerde çokça yeni şişe daha doğrusu alternatif var. Paslanmasına karşı da önlem almak lazım tabi.

Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

Favorim her zaman Ankara gazozu ama burda göremedim 😊şimdilerde tadını bozmuşlar herşeyin

Yakup
Ziyaretçi

Gagoz ve Niğde gazozunu denedim. Gagoz daha sert ve asitli gelmişti. Niğde gazozu Gagoza nazaran daha hoşuma gitmişti. Yani Niğde Gazozuna 10/8, Gagoza ise 10/5 demek istiyorum. 😀

Oğuz Can
Ziyaretçi
Oğuz Can

Balsa gazozunu hiç duymadım yahu yeni mi çıktı bu 🙂 Bugün denemek isterim tabi bulabilirsem. Bulamadığım taktirde sizden göndermenizi isteyeceğim @kenarayzarı 🙂

seda
Ziyaretçi
seda

Koleksiyonlar her zaman ilgimi çekmiştir . Benimde eski para ve plak koleksiyonum var bir yıldır renkli peçete biriktiriyorum . Çok güzel bir hobi koleksiyon yapmak.