Post Image
200

Sanal Gölge’ye ne oldu?

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlerle bir kaç yıl eskiye, sosyal medyanın daha bu kadar yaygınlaşmadığı dönemlere gideceğiz ve geçmişteki sanal dünyamızın, o zamanlar vazgeçilmezleri olan araçlarından “forum siteleri” ve bir zamanların ünlü “Sanal Gölge“si hakkında konuşacağız.

Aslında benim forum siteleriyle hikayem, bundan 8 yıl öncesine dayanıyor. Bir zamanlar benimde sayfanda reklam yayınlanması karşılığında, bedavaya açılan forum sitelerinden vardı. Bedavadan açmıştım işte.. Forum sitelerinin o zamanlar revaç da olduğu dönemlerdi ve bende hep başkalarının sayfalarında takılıyordum. Bir gün mahalleden bir kaç abi ile açmıştık bu bedava forum sitemizi. Kendimizin olacaktı o.. İsmi de “webform.tk” idi.

İlk Durak Forum Durak!

Kısa bir zaman içinde forumculuk olayından zevk duymamızla birlikte karar verdik, para yatırıp adam akıllı bir forum sitesi açmaya. O zamanlar dilimizden düşmezdi “nokta komlu forum sitesi açacaz oğluuum” cümlesi. Çok geçmeden açmıştık da.. Onlarca isim düşündük ama “forumdurak.com” da karar kılmıştık. Sloganımızda belliydi; Sanal dünya da son durak, Forum Durak!. Tramvay bir durakta durduğunda, içeride “burası hangi durak?” diye bağıran ve  “ForumDurak” cevabını veren kesin bizden birileri olurdu. O dönemler Konya da gençlerin bir araya gelip de takılacağı forum sitesinin sayısı bir elin parmaklarını geçmezdi. Bizde böyle rekabetsiz bir ortamda hızlı isim yapmış ve daha ilk günlerden yüzlerce üyeye ulaşmıştık. Bir süre devam eden forum sitemize, kimliğini sonradan belirlediğimiz şahıslar tarafından saldırılar oluyordu ve dayanamayıp kapattık. Diğerlerini bilmem ama benim hevesim kursağımda kalmıştı ve bu serüven burada bitmeyecekti…

Sanal Gölge’nin Doğuşu

Günlerden bir gün abim ve arkadaşları yanıma gelerek bir forum sitesi açmayı düşündüklerini ve benimde onlara katılmamı istediklerini söylediler. Çok sevinmiştim. Kurbanda ineğe girer gibi, 5 ortak açmıştık o ünlü “sanalgolge.com”u 🙂 Daha önceki sitemizde ayağımıza takılan ufak tefek engelleri bir bir yıkıp da girmiştik tekrar sanal dünyaya. Rakibimiz yoktu veya biz göremiyorduk. İsmini benim bulduğum Sanal Gölge‘nin yükselişi hepsinden daha hızlı oldu.

Yüzlerce konu kasılıyor (o zaman ki tabir), aktif ziyaretçiler dolup taşıyordu. İnternetten aldığımız barınma alanının trafiği yetmediği için, Denizli’de datacenter’daki bi sunucunun bir kısmını kiralamıştık bile. Yeni insanlarla tanışıyor, gündemi takip ediyor, üyelerle toplu etkinliklere gidiyorduk. Bir süre geçtikten sonra abim ve arkadaşları daha fazla devam edemeyeceklerini söyleyip ayrılmışlardı. Artık Sanal Gölge‘nin tek sahibi bendim ve kendime yeni bir ekip kurdum. Bulunduğumuz konumdan çok daha iyi yerlere geliyorduk. Az önce “ünlü Sanal Gölge” demiştim ya, gazetelere falan da çıkmıştık ondan 🙂 Hiç girmeyelim o konulara.. 🙂 Her neyse..

Bizim bu başarılı yükselişimiz bir çok kişinin taktirini kazanırken, bir o kadar kişinin de dikkatlerini çekmişti. Forum sayfamıza her gün gelen saldırılar, kontolsüz bir hal almaya başlayan forum yönetimi, misyon ve vizyon dışına çıkan bazı forum üyeleri.. gibi nedenlerden sonra karar almıştım;

Sanal Gölge Kapatılacak!.

Forum sitesinde sadece benim emeğim yoktu tabi. Hiçbir çıkar gözetmeden destek olan, benim yanımda duran bir çok arkadaşım vardı. Kararı tek başıma alamazdım. Kırılan kalplere ve somurtulan yüzlere rağmen kapatmıştık forum sitemizi. Kız arkadaşını oradan bulan, dönem ödevini elini değmeden başkasına yaptıran, vaktini eğlenerek geçiren, yeni arkadaşlıklar edinen, bilgi alış-verişinde bulanan.. kısaca bir çok arkadaşımız için o dönem bir hüzün havası esiyordu.  Benim için de sanal dünyada bir devir kapatılmış, yeni bir devir açılmıştı adeta..

Kazandığım dostluklar, arkadaşlıklar, edindiğim tecrübeler, kendimi geliştirmem ve mazide bırakılan o güzel anılardı benim kazancım. Şimdilerde dönüp baktığımda geçmişe, lise döneminde yaşanan ve samimi olan bir sanal dünya vardı o zamanlar. Ne facebook, ne twitter.. forum siteleri vardı.

Bu yazıyı yazmamda ki amaç, Kenar Yazarı‘nı açmamla birlikte çevremde beni yakından ve geçmişten beridir tanıyan arkadaşlardan aldığım, o tek tip soruydu “Sanal Gölge‘ye ne oldu?”

Forum sitesini kapatmamızdan kısa bir süre sonra tekrar aktif ettiğim ve o günden beridir kişisel sayfam olarak kullandığım, yakında 7 yaşına girecek olan Sanal Gölge, artık misyon ve vizyonunu tamamladı. Şuan Sanal Gölge‘deki “Ne Yazarım?” kısmında bulunan blogumda, buradan bazı yazıları yayınlıyorum. “Kimim Ben?” sayfasında da 2010 yılında yaptığım eski tasarım duruyor. “Konya” üzerine bazı önemli kelimelerde arama motorlarında ilk sırada çıkması, şuan Sanal Gölge‘nin değerini katlamış durumda. Onlarca alıcısına rağmen, satmayı düşünmüyorum ve imkanım elverdiği sürece elimde tutacağım.

Sanal Gölge’de emeği geçen ve yanımızda duran dostlarımıza, her zaman olduğu gibi, tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum. Sağ olun, var olun. Selametle..

2007'nin SanalGolge.Com'undan bir görünüş (veriler web arşivinden çekildiği için görüntü tam olarak çıkmamıştır).
2007’nin SanalGolge.Com’undan bir görünüş (veriler web arşivinden çekildiği için görüntü tam olarak çıkmamıştır).
Sanal Gölge Forum'un ilk açıldığı dönemlerden, forum istatistiklerinin olduğu bir görüntü.
Sanal Gölge Forum’un ilk açıldığı dönemlerden, forum istatistiklerinin olduğu bir görüntü.
Forum sitesi kapatıldıktan sonra tasarladığım ilk kişisel blog tasarımım.
Forum sitesi kapatıldıktan sonra tasarladığım ilk kişisel blog tasarımım.
Tramvay camının çerçevesine yapıştırılmış minik reklamcık :)
Tramvay camının çerçevesine yapıştırılmış minik reklamcık 🙂
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.
Üyelerimizden gelen bir fotoğraf.

BENZER YAZILAR

489
219

Usanma Konya!

15 Haziran 2016 0

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yorum
0 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
1 Yorum yapanlar
Savcı Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Savcı
Ziyaretçi
Savcı

(Kurbanda ineğe girer gibi, 5 ortak açmıştık o ünlü “sanalgolge.com“u)bu cümleye çok güldüm. eski günleri hatırlattım sağolasn paşa 😀