Post Image
1803

Blog sayfalarını canlı tutmak sizin elinizde!

Ne zaman tekrar blog yazmaya başlasam kesin okuyucu arayüz tasarımını ve blog sloganını değiştiririm. Yeniden başlayacaksam, yenileyerek başlamam gerekir. Eğer tekrardan yazacaksam eskinin üzerine bir şeyler katmalıyımdır…

Blog yazmaya yeniden başlıyorsam; verdiğim arada kendime bir şeyler katmış olmam ve başlangıcı heyecanlı yapmam gerekir. Yoksa devamı gelmez. Kısaca; ben aynı heyecanla yazabilmek için üzerime düşeni yerine getirmeliyimdir…

Ama benim heyecanımı ve yazılarımdaki kaliteyi artıracak bir şey var ki onu yalnızca siz verebilirsiniz; Yorum! Yorum olmazsa yazı yavan olur. Yorum olmazsa yazan kendi kendine konuşuyormuş gibi olur. Yorum olmazsa, bloglarda heyecan da olmaz, devamlılıkta…

Açık konuşayım; eskiden forum siteleri vardı. Şimdiki gibi tek tük değil, benim bile vardı. Peki, şimdi neredeler?

Uzun yazmayacağım; Arama motoruna bir ihtiyacını veya sorunu yazdığında cevabı hangi sayfalarda buluyorsun? Tabi ki de sosyal medya sayfalarında değil! Çok şükür ki forum siteleri, blog sayfaları ve oralarda bir şeyler yazanlar var…

Sosyal medya sayfaları internetteki bilgi akışını resmen baltaladı. Forum sitelerini öldürdü. Sıra bloglarda! Eskiden binlerce okuyucusu olan blog sayfaları şimdi teker teker, tabiri caizse kepenk kapatıyor. Neden mi? Tabi ki de ilgisizlikten!

Size düşen sorumluluklar var!

Yorum yazın…

Okuduğunuz yazıların altına yorum yazın ki yazan kişi okuyucudan gelen geribildirimi alsın. Yorum yazın ki yazar okuyucuyla iletişim kurduğunu anlasın. Tıpkı ilkokul öğretmeninin öğrencilerine söylediği gibi; katılım sağlayın ve o parmaklar havaya kalksın…

İşte o zaman yazan da okuyan da blog sayfalarının devamlılığına katkı sağlamış, sosyal medya çılgınlığına tepki koymuş olur!

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

Ataride ördek vurma tabancası nasıl çalışıyordu?

35
Kimler Neler Demiş?

avatar
18 Yorum
17 Cevap
3 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
19 Yorum yapanlar
İrfan ÖzerÇıplak YazarAkil HocaDağınık AnneBuğra Yazar Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Can
Ziyaretçi

Sosyal medya nedeniyle blog yazarları içeriklerini oluşturmaktan aciz. Beyinlerinde bir fikirler belirse bile bunları yazıyı çevirmek yerine Twitter üzerinde paylaşıyorlar. Fikir paylaşıldığı için tekrar altını doldurmaya gerek bile kalmıyor. Twitter akışındaki paylaşım onları tatmin ediyor ve blogları bomboş kalıyor. Sosyal medya blog yazarlarını esir almış durumda. Şahsen hiçbir sosyal medya sitesini kullanmıyorum. Kullanmayı da düşünmüyorum.

la casa de para
Ziyaretçi
la casa de para

Akifcim yazını okudum ve sana hak veriyorum. eskiden forum sitelerinde ne ararsak buluyorduk . gerçi hala öyle. sen blog sitesi yerine tiktok gibi bir site falan açsaydın keşke. bütün ülke orada şebeklikle meşgul 😀

Fakir Yazar
Ziyaretçi

Blog yazarlığı eskisi gibi harika günlerinde değil bunun nedenleri çok fazla yazılacak içerikler ya hep aynı yada değiştirilerek iteleniyor yada bizim milletimiz gerçekten okumasını sevmiyor. 🙂 Güzel yazı teşekkürler.

Görkem CAN
Ziyaretçi

Çok güzel ve temiz bir site. Tebrik ederim. Blog yazarlığı YouTube’un ne yazık ki çok gerisinde kaldı. Mali kaygılarla bu işe giriliyorsa hiç adım atılmamasını tavsiye ederim.

Ben kuzgun
Ziyaretçi

sosyal medya her şeyi öldürmeye çoktan başladı. yakında kişisel blogçuluk tarihe karışır.

Mustafa Alnıak
Ziyaretçi

Harika bir yazı. Katılıyorum. Ayrıca blog yazmaya lütfen ara vermeyin. Blogunuz her daim var olsun ve sürekli farklı bloglar ile baştan başlamayın. Bu arada sizi yeni keşfettim ve bir “merhaba” demek istedim, banada beklerim;
Blog yorumlarında reklam yapmak yasaktır.

Usluer
Ziyaretçi

Bu konu hakkında da kendi blogumda uzun uzun yazmıştım. Aylardır arkadaşlarımla da tartışıyoruz bunu. Bulabildiğimiz tek çözüm karşılıksız yazmak. Kabul edelim ki biz blog yazarları da eskisi gibi sık sık yazmıyoruz artık. Tabi burada suç tamamen bizim de değil. Yazdıklarımız okunsun, okuyanlar fikirlerini söylesin diye bekliyoruz biz. Ama bu karşılığı göremeyince eskisi gibi yazma şevkimiz kalmıyor.

Bu arada neden daha önceden blogunuzu keşfetmediğime çok üzüldüm. Çok temiz bir blogunuz var. Takip listeme ekledim. Ayrıca hemşehri olduğumuzu da okudum. Bir gün karşılıklı muhabbet etmek dileğiyle…

Cem Kazan
Ziyaretçi
Cem Kazan

Hala yeni yeni açılan bloglar var. Demek ki bloğa ilgi bitmemiş. İlerde ne olur bilemem tabi.

Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

Blogu çok geç farkettim keşke 2010lu yıllarında keşfetseydim

Murat Dinç
Ziyaretçi
Murat Dinç

Çok uzun yıllardır blog yazıyorum ve bende insanların ilgisizliğinden yakınıyorum. Eskiden insanlar daha ilgili ve saygılı davranıyorlardı. Ne yazık ki yorum yazma oranı normal bir yazıda 10.000’de 1 falan, ziyaretçiyi yorum yazmaya teşvik edecek bir dil kullanıldığında ise bu sayı artıyor. Daha çok yazara soru sordurmak yorumu arttırıyor. Öte yandan 2000’li yıllarda forumlardan iyi bildiğimiz “Emeğe Saygı Göster… yap” şeklinde uyarılar bile artık insanlar tarafından hoş karşılanmıyor. Ziyaretçisinden yada üyesinden manevi karşılık talebinde ise insanlar sitelerin kendilerini küçük düşürdüğünü düşünüyor. Öte yandan yorumların siteye inanılmaz katkısı oluyor, çok yazı yazmak değil, çok yorum almak daha iyi bir durum.

Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü
Ziyaretçi
Shoepera Türkiye Yüksek Ökçeler Kulübü

Blog sayfalarını canlı tutmak konulu yazınızdaki görüşlerinize yüzde 1000 katılıyorum. Blogu açmak bir amatör için dahi maksimum 1 saaatlik iş. Bütün mesele blogu sistemli şekilde yönetmede. Karşıdan bakılınca blog yazmak çok kolay ve basit bir iş gibi görünüyor ama blogda bir editoryal takvimle düzenli çalışmak, güncel kalmak, teknolojik yenilikleri uygulamak çok mesai alan işler. YouTube, Twitter ve Instagram’ın bloglara çok büyük zarar verdiğini düşünüyorum ben de. İnsanlar, fast food yaşamaya alıştırıldılar. Kısa cümleler, 1-2 çarpıcı fotoğraf ve yüzeysellik bloglardan çok daha fazla rağbet görüyor. Niçin? Çünkü bloglar insanlardan bir “mesai” istiyor. Zaman ayırma, okuma, bloggerın argümanlarını muhakeme etme, analiz yapma,… Devamını oku »

Nizamettin Gümüş
Ziyaretçi
Nizamettin Gümüş

Forum sitelerinden umudu kestiğim 2012 yılında açtım ilk bloğumu. Bir sene sonra da ilgisizlikten kapattım. Sonra yine açtım ve yine kapattım. Birkaç kez böyle tekrarladı blog hayatım.

Facebook ve Twitter ile tamamen koptu blogculuk ile bağlarım. .

Son bir kaç aydır yeniden kendi adıma açtığım bloğum ile devam etmeye başladım. Sosyal medyanın beni körelttiğini yazma hevesimi yediğini hissettiğim anda yaptım bunu.

Allah izin verir ise en az beş sene hiç ara vermeden yazmak istiyorum.

Selamlar sevgiler..

Nurcan
Ziyaretçi
Nurcan

Samimi olmuş. Elinize sağlık..

Buğra Yazar
Ziyaretçi
Buğra Yazar

her zamanki gibi güzel bir makale olmuş. çok doğru tespitlerde bulunmuşsun.

Dağınık Anne
Ziyaretçi
Dağınık Anne

Yorum yapmamız istenen bir yazı yorumsuz bırakılmaz 🙂 Ancak yazının sonundaki turuncu ördek yazısı meğer ayrı bir linkmiş önce bir oraya gittim geldim.
Evet sosyal medya maalesef blog içeriklerini çok azalttı; orada hızlı paylaşım yapabilmek, içerikler hakkında daha az düşünmek zorunda olmak ve hızlı reaksiyon alabilmek cazip geliyor. Bir süre sonra bloga yazı yazmak zor gelmeye başlıyor; asıl amacımızı unutmaya başlıyoruz.
Çok güzel bir noktaya değinmişsiniz ve ‘bilgi edinmek istiyorsanız bilgi verenlere okuduğunuzu belirtin’ demişsiniz 🙂 Umarım bu yazınız da çok kişiye ulaşır ve bilgi verenlerimiz çok olur 🙂 Elinize sağlık!

Akil Hoca
Ziyaretçi
Akil Hoca

Bir çok blog artık haber sitesine dönüşüyor. Özgün makale yazıları gittikçe azalmakta.

Çıplak Yazar
Ziyaretçi
Çıplak Yazar

Merhabalar.
Blogunuzu wmaracında paylaşmış olduğunuz blog tanıtım başlığında gördüm.
Hem bir bakayım nasıl bir blog diye, hem de bir yazınızı okuyayım dedim.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; blog tasarımınızı çok beğendim. Yani her şey yerli yerinde, renkler göz yormuyor, reklamlar rahatsız edici değil. Ve bu benim için (bir ziyaretçi olarak) çok büyük bir artı.

Bunun dışında tesadüf olarak tıkladığım bu yazınızı da gerek imla, gerekse içerik açısında oldukça faydalı ve özgün buldum.

Daha çok ziyaret edip, daha fazla yazılarınızı okuyacağımdan şu anda itibaren emin olabilirsiniz.

Başarılarınızın devamını dilerim.

İyi bloglar.

İrfan Özer
Ziyaretçi
İrfan Özer

Akif bey çok dopru şeyleri kaleme alıyorsunuz teşekkürler