Post Image
207

Geçiyor önümüzden güzelim bir “Sultan”..

Eskiden büyüklerim anlatırdı bu komik kıssayı da hep gülümserdim. Bir gün bir adam Kurban Bayramı için bayram namazına gitmiş. Namaz bitimi hızla evine koşmuş. Hanımı ve çocuklarına “kesin şu kurbanı da sofraya oturalım” demiş. Kurban kesilmiş, taş ocakta et kıvama gelene kadar pişmiş. Bayram sabahına yakışır bir  sofra kurulmuş. Adam ne var ne yok önüne konan her şeyi yemiş. Ağaç dalından kopardığı çöpü kürdan niyetine de ağzına sıkıştırmış. Arkasını evin duvarına yaslamış ve başlamış karnını ovuşturmaya. Tabi önüne ev yapımı baklava da gelince karnı doyan adam başlamış mırıldanmaya “ahh ulan etli bayram, sütlü bayram ne güzelsin sen. Senin bi kardeşin var ya adı Ramazan, kırdı geçirdi bizi açlıktan“.

Uzun lafın kısası geçti yine 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayı. Bin aydan daha hayırlı ay olan Ramazan, aç kalmanın, aç bırakmanın ayı. Zenginin fakiri anlaması, Allah’a olan kulluk borcumuzun yerine getirilmesi, günahlardan kolayca affolunup, sevaplarla defterimizi doldurabileceğimiz  ne güzel bir ay. Orucun sadece bedene değil, ruhumuza da tutturduğumuz Ramazan, bu sefer biraz buruk geçti. Mısır’da, Suriye’de, Arakan’da çıkan iç karışıklıklar, zulümler.. üzdü Müslüman Alemi ve beni. Müslüman Alemi diye kısıtladım ama, kendisine “insan” diyebilen herkes için üzüntü duyulması gereken olaylardı. Üzüldük, dua ettik ve bekliyoruz güzel günleri..

Bu Ramazan hayattım boyunca gitmek istediğim ve gidebileceğim en güzel yer, kutsal topraklar Mekke ve Medine’ye gitme imkanım oldu. Ramazan umresi yaptım, bol bol ibadet ve dua ettim, güzel insanlar tanıdım ve güzel insanlarla birlikte oldum. Kutsal toprakların o güzel atmosferini yaşadım. İşlediğim günahlarıma tövbe, aklıma gelen eşime dostuma da her şeyin hayırlısını istedim.. Allah kabul etsin.

Bugün veda ediyoruz bin aydan daha hayırlı, Rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu güzelim Ramazan Ayı’na. Allah hepimizi bir sonra ki Ramazan Ayı’na hayırlısıyla kazasız, belasız eriştirsin İnşallah. Her şey gönlünüzce olsun ey Ramazan Bayramı’na “şeker bayramı” demeyen güzel insanlar! Bayramınızın bayram olması dileğiyle,  Allah’a emanet, kalın sağlıcakla..

RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK, YAPTIĞINIZ DUALAR KABUL OLSUN.
Mehmet Akif KÜTÜK.

Bu yazı yazılırken Ahmet Özhan’dan “Şu Benim Divane Gönlüm” ilahisi 2 kez dinlenmiştir.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone ol  
Bildir