Post Image
1751

Orosz’un baş döndürücü anamorfoz eserleri

Anamorfik, ancak belirli bir bakış açısından algılanabilir ve simgesel düzende bir yere oturtulabilir tasarımlardır. Anamorphic (anamorfik) kelimesi dilimize ‘anamorfoz’ olarak geçmiştir. Şimdi sizlere anamorfoz eserleriyle tanınan bir sanatçıdan bahsedeceğim.

István Orosz, 1951 yılında Macaristan’ın Kecskemet şehrinde doğmuş ve kariyerine Budapeşte’deki tiyatrolarda sahne tasarımcısı olarak başlamış Macar bir grafik tasarımcı, illüstratör ve animasyon sanatçısı. Anamorfik eserleriyle Dünya çapında ün kazanmış bir sanatçı…

Edgar Allen Poe, The Raven
Sanatçı, Rubik Küpü’nün mucidi Ernö Rubik’in öğrencisi…

Anamorfoz eserlerde Orosz’u diğer sanatçılardan ayıran bir özellik var. Onun eserlerinde birbiriyle ilişkili iki ayrı hikaye var. Yani anlamlı olan bir eserine özel bir açıdan veya bir silindir ayna yardımıyla bakıldığında yeni bir anlamın daha keşfedildiği görülüyor.

Çizdiği anlamlı çalışmaların ortasına silindir ayna yerleştirildiğinde ayna üzerinde başka bir anlamlı görsel meydana geliyor.
Einstein

Çalışmalarımda, Yunancada ‘yeniden dönüşüm’ anlamına gelen Anamorphosis kavramını yeniden yorumluyorum. Perspektifle oynayarak oluşturduğum görüntüleri, kavisli bir ayna yardımıyla sadece bir açıdan bakıldığında görünür kılıyorum. Böylece izleyiciyi ‘saklı gerçek’ olgusuyla karşı karşıya bırakmak istiyorum.

Orosz
Orosz’un bir başka çalışması
Eserlerinde 1984’ten beri “hiçkimse” takma adını da kullanmaktadır.

Orosz’un Baş Döndüren Bazı Eserleri

Şato
van Eyck

Buna benzer paylaşımların devamını “Kenar Kültür” kategorisinden takip edebilirsiniz.

Allah (C.C.), çarşınıza pazar versin. Selametle…

BENZER YAZILAR

3
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
1 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
İsmail DurcanKenar YazarıAndroidseruveni Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Androidseruveni
Ziyaretçi
Androidseruveni

Böyle Bi sanatın oldugunu ilk kez duydum gerçekten sitenizden büyük bir zevk alıyorum bir solukta okuyor insan

İsmail Durcan
Ziyaretçi
İsmail Durcan

Gerçekten baya ilgi çekici bir sanat ayrıca baya da zor olduğunu düşünüyorum ve bunu ilk defa sizin sitenizde gördüm. Elinize sağlık.