Post Image
555

KonyaRay Projesine kenardan bakış

konyaray yeni tramvay

Bugün bu yazımda KonyaRay Projesi hakkında ki fikir ve düşüncelerimi sizlere sunacağım.
Ne kadar İstanbul’da yaşayan bir gurbetçi olsam da, memleketimin yerel medyasının güncel takipçisiyimdir. Nereye ne yapılıyor, kim ne yapmış.. Son günlerde sizin de bildiğiniz gibi bir KonyaRay’dır, yeni tramvaylardır.. alıp başını gidiyor. Sosyal medyada yeni alınacak olan tramvayın rengini belirleme kampanyaları patlamış durumda. Dillerde memleketimize alınacak yeni tramvaylar.. Kısaca, Konya’nın son günlerdeki gündemi belli; 2 yıl sonrasında bizim seçtiğimiz renklerde 60 yeni tramvayımız olacak!

Peki bu yeni tramvaylar Konya’nın ulaşımına ne getirecek, ne götürecek?

Evet.. Yeni tramvaylar gerekliydi ve geç de olsa sevindirici bir hareket geldi. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir AKYÜREK, yürekli davranıp projeyi harekete geçirdi. 60 yeni tramvay Allah’ın izniyle 2 yıl sonra Konyamızda olacak.

Peki bu yeni tramvaylar ulaşım sıkıntısına çözüm olacak mı?

Şuan ki görüntüyle bakarsak tabi ki HAYIR!

Öncelikle bizim tramvayların değişmesini isteme nedenlerimize bakıp, onları açarak inceleyelim.

1- Rahatlık ve konfor

2- Hızlılık, serilik, dakiklik

3- Fazla yolcu taşıma kapasitesi

4- Modern, göze hoş görünen, Konyamızı yansıtan bir ulaşım aracı olması

Evet maddeleri birer birer inceleyelim;

1- Rahatlık ve konfor:

Bu konuda çok fazla konuşmaya gerek yok sanırım. Haliyle yeni tramvay alıyoruz ve 70’lerin değilde, günümüzün konfor ve rahatlığını hiç şüphesiz ki sunacaktır. Bu madde OLUMLU!

2- Hızlılık, serilik, dakiklik:

Öncelikle söyleyim, yeni tramvaylarla gideceği yere daha erken ulaşmak isteyen birileri varsa hiç sevinmesin, öyle bir şey yok! İnternetten okuduğuma göre, yeni tramvaylar 75 km/s hıza ulaşıyorlar ve yeni tramvaylarımız ne yazık ki şimdide olduğu gibi her köşe başında durup, kalkacak. Yani zamanında elini korkak alıştırmayıp her köşeye durak sepeleyen yetkililerin de yardımlarıyla, yeni tramvayımız düzlükler şampiyonu Konya’da 75 km hıza  ya ulaşamayacak, ya da bi gösterip kaçacak (Bildiğim kadarıyla şuan ki tramvaylarımızda 75 km hıza ulaşabiliyorlar rahatlıkla). Serilik konusuna da böylelikle değinmiş olduk sanırım. Yok yok serilik olmayacak. Dakiklik, şimdi neyse o zaman da o olacak.

Ne yapılabilir? diye düşündüğümüzde, çözüm için ilk adım olarak proje kapsamında durak sayılarını azaltmakla başlanabilir. Haaa.. oy kaybı olur mu sandıkta derseniz, olur! 🙂 Kimse istemez evinin önündeki durağın kaldırılmasını tabi.

Aklıma gelen diğer çareyi soracak olursanız, tramvay sisteminin oto-kontrol sistemine bağlanması gerekli derim. Yani tramvaylar ve trafik ışıkları eş zamanlı hareket edecekler ve tramvay geçişleri sürekli tramvaya yeşil yanan zamanlara getirilecek. Böylelikle tramvaylar ışıklarda bekleyip oyalanmayacak. En azından bir 10 dk kazandıracaktır bu durum. Ayrıca “metro metro!” diye  kafayı bozan bazı kesimlerin az da olsa çenesini tutmuş olur.

3- Fazla yolcu taşıma kapasitesi:

Yeni tramvaylarımız, 56’sı oturaklı olmak üzere 287 yolcu kapasiteli olacak. %30 enerji tasarruflu tramvaylarımız bu maddeden de OLUMLU çıkıyor.

Gelelim atladığım 2. ve 4. maddelere;

4- Modern, göze hoş görünen, Konyamızı yansıtan bir ulaşım aracı olması:

Konya tramvayının rengini belirliyor” kampanyası ilk bakışta halka sorulması, halkın fikrinin alınmasıyla gerçekten güzel bir kampanya olarak görünüyor. İyi hoş ama kampanyada önemli eksiklikler var.
Örneğin neden ben bana orada sunulan renklerin dışına çıkamıyorum? Çünkü orada ki resimlerde Konyamızı anlatan tek renk var o da Yeşil, Beyaz!  Olmaaaazz yetersiiiiz..

Konuya daha açık bir pencereden bakacak olursak;
– Konyamızın simgesi ne?
– Selçuklular.
– Selçuklu Devletinin çini eserlerinde kullandığı renkler neler?
– Turkuaz, patlıcan moru, lacivert ve kirli beyaz.
Peki bize sunulan renklerde hangileri var?
Ya abilerim, ablalarım, kardeşlerim.. biraz ara verin renkleri oylamayı da biraz düşünelim, ne olsa daha iyi olur diye. Neden önümüze konanı seçiyoruz ki? Yakışanı sunulsun, seçelim. Ona lafım yok.
Tabi ki de Konya denince akla gelen Konyasporumuzun renkleri, yeni tramvaylarda kullanılsın (sosyal medyanın nabzı da o yönde atıyor). Ama neden bütün tramvaylar tek renk olmak zorunda? Kullanalım kendi renklerimizi. Yapalım reklam kampanyalarımızı artık Turkuaz yönünde. Ne de olsa herkesçe kabul edildi Turkuaz’ın “Türk’e has” olduğu. Sahip çıkalım rengimize. Bakın Sevgili Uğur Abim’de köşesinde ne demiş; Tramvayın rengi pembe olsun 

Bu konuda aslında çok da konuşmak, tartışmak istemiyorum. Çünkü, Konya’nın bir ucundan, merkezine yılan gibi kıvrılarak inen tramvayların masraflarını karşılaması, kendilerini amorti etmesi için reklam alınmayacak mı üstlerine? Alınsın da tabi. Ama İnşallah seçtiğimiz renkler, reklamların altında ezilip gitmezler..

Lafı fazla uzatmadan sonlandırayım izninizle..

Konyamız önümüzdeki günlerde 60 yeni tramvayına kavuşmuş olacak (Eski dediğimiz şuan ki tramvaylarda Konyamızın bir parçası oldular artık ve yenilerinin gelmesiyle bir başka proje olan Alaaddin-Yeni Adliye Tramvay projesinde değerlendirileceklermiş. Sevindirici bir konu.). Umarım yazdıklarımla elle tutulur fikirleri dile getirmişimdir. Vakit ayırıp yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Yeni tramvayların Konyamızın, Üniversite öğrencilerinin ve misafirlerimizin ulaşım sorununa çare olması dileğiyle.. Selametle.. Esen kalın.

392767_149711378465068_111505132285693_127747_2089681015_n

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
3 Yorum
1 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
4 Yorum yapanlar
atillaMAkifSevdaAhmet Özgür Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Ahmet Özgür
Ziyaretçi
Ahmet Özgür

tramvaylar bugün gelmiş olsaydı bu kadar medyada konusu kalırmıydı? tartışılır. reklam yönünden çok iyi bir kampanya oldu. amaca ulaşldı. bakalm bir gelsinde görelim üzerine alınan reklamların altında kaybolacakmı seçtiğimiz renkler. elinize sağlık….

Sevda
Ziyaretçi
Sevda

güzel yazı olmuş. elinize sağlık.

atilla
Ziyaretçi

konyadan hiçbir şey olmaz bi zamanlar izmiri sollayacak konya akyürek başa geldi geleli geriliyor ilerlemiyor sanayi sitesi kur merkezden sanayiyi al sanayiler arası banliyo yap öğrencilere eğlenecek mekanlar yap bi kızın oturup içebileleceği bi yer gezilecek tozulacak yerler yeni bi teknik üniversitesi ki sanayi artık şehir dışına çıkabilsin metro ve metrobüs getir gazinolar sokağı kur zıkkımlanan orada zıkkımlansın meram karatay selçuklu bibirine çok zıt şu an ulaşım imkansız denecek kadar kötü merkez ilçeleri konutlaştır avmler kampüsler kuleler gökdelenler bi şehrin geliştiği anlaşılsın istanbul ankaradan sonra akla konya gelsin ama nerde…konya eskişehir denen daha ne olduğu belli olmayan bi ille kıyaslanır… Devamını oku »