Post Image
98

Tay tüyü kumaş nedir? Tay tüyü koltuk nasıl olur?

Tay tüyü kumaş, son yıllarda özellikle mobilya sektöründe kullanımı hızla artan bir kumaş türüdür. Süete benzeyen dokusu ile koltuk döşemelerinde sıklıkla tercih edilen tay tüyü kumaşlar, özellikleri ve kullanım kolaylığıyla diğer kumaş türlerine göre avantajlar sağlıyor.

Tay tüyü kumaş, kadife ve süet arası bir dokuya sahiptir. Temas uygulandığında yumuşak bir yapısı vardır. Su geçirmeyen ve leke tutmayan kumaş türlerinde son yıllarda kullanımı ve üretimi hızla artan bir kumaş türüdür. Belki de tay tüyü isminin verilmesinin nedeni tay tüyü uzunluğunda tüylere sahip olmasıdır.

Tay Tüyü Kumaş Özellikleri Nelerdir?

  • Tay tüyü kumaşlar, leke tutmama ve kolay temizlenme özelliğine sahiptir.
  • Yumuşak dokusundan dolayı kadife süet arası bir his uyandırır.
  • Su geçirmez kumaşlar arasındadır.
  • Terletme konusunda iyidir. Tecrübelerime göre terletme problemi yoktur.
  • Tayların sahip olduğu tüy uzunluğunda üretilirler.
  • Bir zamanlar ithal ürün olan tay tüyü kumaşlar, şimdilerde ülkemizde de üretilmektedir. Ülkemizde üretilen kumaşların daha kaliteli olduğu söylenmektedir.
  • Dokuma sıklığı iyidir. Sık dokunduğu için aralarda kirin gireceği boşluklar kalmaz ve kirin yüzeyinden kaymasına neden olur.
  • Yırtılmalara ve yıpranmalara karşı ekstra dayanım gösterirler.
  • Gün ışığında ve ampül rengine göre kumaşın rengi farklı görünebilir. Bundan dolayı mobilya döşemelerinde en çok kullanılan kumaş türlerindendir.
Tay tüyü kumaş nedir? Tay tüyü koltuk nasıl olur?

Tay Tüyü Kumaşın Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tay tüyü kumaşların seçilmelerinin en önemli nedenlerinden birisi kir tutmamalarıdır. Bir kumaşın kir tutmaması için de sık dokunmuş olması gerekir. Kaliteli bir tay tüyü mobilya almak istiyorsanız dokuma sıklığına bakmanızı öneririm. Sık dokunmuş ve aralıklar olmayan tay tüyü mobilyalara kaliteli diyebiliriz.

Eskiden özellikle Çin’den getirilen kumaşlara nazaran ülkemizde üretilen yerli kumaşları tercih edin. İnternetten yaptığım araştırma neticesinde; yerli üretim kumaşların daha kaliteli olduklarını tespit ettim. Ama renk atması, yırtılma vs. her ihtimale karşın garantili ürünler almayı tercih edebilirsiniz.

Kaplin nedir? Kaplin çeşitleri nelerdir?

Tay Tüyü Kumaş Nasıl Temizlenir?

Tay tüyü kumaşların silinebilir olduklarını daha önce söylemiştim. Detaylı bir temizlik bilgisi vermemiz gerekirse; her zaman ilk tercihiniz ılık bir suyla ıslatılmış havluyla önce kirli yüzeyi temizlemek ve ardından kuru havlu ile kumaş üzerindeki ıslaklığı almak olmalıdır. Yağlı lekeler için bulaşık deterjanlı ya da sabunlu su ile temizleyebilirsiniz.

Tay tüyü kumaş temizliğinde en önemli kural, kirlenen yüzeydeki lekeyi bekletmeden temizlemektir. Kumaş yüzeyindeki kiri temizlemek için ıslak mendil kullanımı da bir temizleme tercihi olabilir. Size zaman ve kolaylık kazandıracaktır.

Tay Tüyü Koltuklar Nasıl Olur?

Tay tüyü koltuğun nasıl olduğuyla ilgili bilgileri kendi tecrübelerimle de sizlere aktarmak isterim. Temizliği kolaydır. Terletme problemi yoktur. Tay tüyü kullanılmış koltuk veya mobilya alırken katalogda ve kartelada gördüğünüz rengin birebir aynısı evinize gelmeyebilir. Bu kumaşlar güneş ışığında ve lamba altında farklı renklerde görünebilir.

Yumuşak dokusu sayesinde üzerinde oturan kişiye rahatlık verecektir. Yırtılma ve sökülme gibi problemlerle karşılaşmayacaksınızdır.

Bir mağaza çalışanından öğrendiğim bilgiye göre; evinde evcil hayvan besleyenlerin en çok tercih ettiği koltuk kumaş türüymüş. Kediler, patileriyle tay tüyüne huylandıkları için dokunamıyorlarmış. Bu durumda yırtılmaya karşı dayanımı olan tay tüyü kumaşlar, kedilerin tırnaklamasına karşı da dayanım göstermiş oluyor.

Tay Tüyü Kumaşın Metresi Ne Kadar?

Evimdeki yemek masası sandalyelerinde de tay tüyü kullanmak istemem üzerine, koltukları aldığım firmadan kumaş sipariş etmiştim. Firma bana kumaşların birinci sınıf kalitede ve koltuğumda kullanılanların aynısı olduğunu söyledi. Metrekare fiyatı olarak 30 TL ödedim. İnternette yaptığım araştırma sonunda fiyatların 20-40 TL arasında olduğunu öğrendim.  

Kaplin seçimi nasıl yapılır? Tork hesabı nedir?

BENZER YAZILAR

4
Kimler Neler Demiş?

avatar
2 Yorum
2 Cevap
0 Takipçiler
 
En çok tepki verilen yorum
En sıcak yorum dizisi
3 Yorum yapanlar
Ben kuzgunKenar YazarıCan Son yorum yapanlar
  Abone ol  
Bildir
Can
Ziyaretçi

Kaz tüyü hakkında da yazı bekliyorum hocam. 🙂 İlginç ve spesifik bilgiler için teşekkürler.

Ben kuzgun
Ziyaretçi

kadife yazısını görünce dişlerim kamaştı (ya da öyle bişey ) dokunmaktan hoşlanmadığım birkaç parça şeyden birisi.